hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebekler ne zaman görmeye başlar?

Bebekler ne zaman görmeye başlar?

Bebeğiniz doğumdan hemen sonra görebilir, ancak ilk bakışta görüş bulanıktır. Görüş, ilk yıl boyunca kademeli olarak gelişecektir. Bebeğiniz bir yaşındayken, dünyayı sizin kadar iyi görmeye başlar.

 

Bebeğiniz büyüdükçe, gözlerinin önündeki dünya hakkında çok miktarda bilgi edinir. Gelişmekte olan görme yeteneği onun kavramayı, oturmayı, devrilmeyi, etrafı taramayı ve yürümeyi öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Bebeğin Görüşü Nasıl Gelişecek?

 

Yeni doğan:

Doğumda bebeğinizin görüşü ışık, şekil ve hareketi algılayabilmesine rağmen oldukça bulanıktır. Bebeğiniz gözlerini bir pencereye veya başka bir ışık kaynağına doğru çevirecektir. Ayrıca ani parlak ışıklara tepki olarak göz kırpacaktır. Yeni doğmuş bebeğinizin gözlerini, her nesne üzerinde dolaştırdığını fark edebilirsiniz.

 

Bebeğiniz ilk ay boyunca, sadece 20 cm ila 30 cm uzağa odaklanabilir. Bu, onu tutan kişinin yüzünü açıkça belirlemek için yeterlidir. Bebeğinizi kendinize daha yakın tutarsanız, yüzünü ve ifadelerinizi büyüleyici bulacaktır.

 

Birinci ay:

Bebeğiniz çok uzağı göremez, ama bu önemli değildir çünkü yüzünüz onun için en ilginç şeydir. Ve zaten ilk birkaç hafta içinde ona yakın olacağınız için, kucağınızdayken göz teması kurabilirsiniz ve sizin özelliklerinizi incelemesi için zaman verebilirsiniz. Bebeğiniz bir ay ya da iki aylıkken, gözlerini odaklamayı öğrenmiş olacak. Bu onun önünde hareket ettirirseniz bir oyuncağı takip edebileceği anlamına gelir. Yüzünün önünden bir çıngırak geçirirseniz, onu takip eder.

 

Ya da yüzüne çok yakın hareket ederek ve başınızı yavaşça yanlara doğru hareket ettirerek, gözlerini oynattığını görebilirsiniz. Bebeğinizin gözleri sizinkine kilitlenir. Bebeğiniz renkleri görebilir, ancak kırmızı ve turuncu gibi benzer tonlar arasındaki farkı anlayamaz. Dikkatini çekmek için siyah-beyaz ya da yüksek kontrastlı renklerde oyuncaklar almalısınız.

 

İkinci ay:

Renk farklılıkları bebeğiniz için daha net hale gelir ve benzer tonlar arasında ayrım yapmaya başlar. Bebeğiniz artık parlak ana renkleri ve daha detaylı, karmaşık tasarımları ve şekilleri tercih edebilir. Parlak resimler, fotoğraflar, kitaplar ve oyuncaklar göstererek oyun oynatabilirsiniz.

 

Dördüncü ay:

Bebeğiniz, bir şeyin ondan ne kadar uzakta olduğunu anlamaya başlayacak. Buna derinlik algısı denir. Aynı zamanda, bebeğinizin kolları kontrol kazanır. Daha net görebilmesi, saçlarınız, kollarınız veya oyuncaklar gibi şeyleri yakalamasına yardımcı olur.

 

Beşinci ay:

Bebeğiniz nesneleri yakından incelemede ve küçük şeyleri tespit etmede daha iyi olur. Ayrıca, bir nesneyi sadece bir parçasını gördükten sonra bile tanıyabilir. Bebeğinizle birlikte basit bir saklambaç oyunu deneyin. En sevdiği oyuncak ayıcıklarını yakınlarda bir şeylerin arkasına gizleyin ve bulmasını isteyin. Eğer onu görürse, işaret edebilir. Bebeğiniz aynı zamanda yüz ifadelerini de taklit edebilir, bu yüzden sizi taklit edip etmeyeceğini görmek için yanaklarınızı şişirebilirsiniz.

 

Sekizinci ay:

Bebeğinizin görüşü çok daha netleşir ve neredeyse bir yetişkin gibi daha uzun mesafeleri görebilir. Kısa mesafeli görüş alanı uzun menzilli görüşünden daha iyi olsa da, bir odadaki insanları ve nesneleri tanıyabilir.

 

Dokuzuncu ay:

Bebeğinizin gözleri, kendi rengini bulmaya başlar. Görüşü daha keskin hale gelir ve bir ekmek kırıntısının boyutunu bile seçebilir. Bebeğiniz muhtemelen yakındaki nesneleri gösterebilir ve isteyebilir.

 

Bebeğin Görüşünün Test Edilmesi Gerekir mi?

Bebeğinizin görüş alanı, 1 yaşındayken tamamen gelişmiş olur. Gözlerini düzenli olarak kontrol etmek çok önemlidir, böylece olası problemler erken tespit edilebilir. Bebeğinizin görmesiyle ​​ilgili endişeleriniz varsa, doktoruna bildirin.

 

Bebeğin Görme Problemleri Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bebeğinizin gözleri, yeni doğan kontrolünün bir parçası olarak hastaneden ayrılmadan önce muayene edilecektir. Doktorunuz, bebeğinizin doğumdan sonraki ilk kontrolünde tekrardan gözlerini inceler. Doğumdan sonra, bebeğinizin gözlerinin ara sıra birbirinden uzaklaşması normaldir. Ancak doktorunuza aşağıdaki sorunları bildirin:

 

  • Ailede herhangi bir görme problemi olup olmadığını
  • Bebeğinizin gözlerini hareket ettirmekte zorlandığını
  • Bebeğinizin bir nesneyi her iki gözüyle de izleyemediğini
  • Bebeğinizin sık sık ya da her zaman gözlerini ovaladığını veya kıstığını

 

Prematüre veya düşük doğum ağırlıklı bebeklerin görme problemleri daha fazladır. Bunun nedeni, hamileliğin son aşamalarındaki göz gelişiminin tamamlanmamasıdır. Bebeğiniz prematüre ya da düşük doğum ağırlığı ile doğmuş ise, prematüre retinopati denen bir durum için taranacaktır. Bu durum, gözleri oksijen ve besleyici maddelerle besleyen kan damarları tam olarak gelişmediğinde ortaya çıkar. Erken fark edildiğinde bu durumun tamamen tedavi edilebileceğinden emin olabilirsiniz. Birçok göz problemi, zamanla tespit edilirse başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Anne Karnında Bebeğin Göz Gelişimi

Gözler sinir hücreleriyle bağlı olan beyin tarafından kontrol edilir. Bir fetüs büyüdüğü zaman, görsel sistemin gelişmeye başlaması gereken ilk bölümlerinden biri olan optik sinir, gözlerden beyne ve beyinden gözlere bilgi aktaran milyonlarca bireysel sinir hücresi demetidir.

 

Gebeliğin 4. haftasında, gelişmekte olan beyin dokusundaki hücreler başın her iki tarafında bir tane olmak üzere iki optik sinir oluşturmaya başlar. Aynı zamanda, diğer hücreler nihayetinde gözün mercekleri haline gelecek olana doğru gelişmeye başlarlar, bu da bebeğinizin hem yakın hem de uzaktaki nesnelere odaklanmasına yardımcı olur. Yaklaşık bir ay sonra (hamileliğin 8. haftası civarında) göz yapısı daha da karmaşıktır ve retina (gözün arka kısmındaki ışığı algılayan ve işleyen hücre tabakası) oluşmaya başlamıştır.

 

  1. haftaya (ikinci üç aylık dönemin sonuna) girildiğinde, bebeğinizin gözleri tam olarak oluşmuştur ve sadece ışığı hissetmekle kalmaz aynı zamanda göz kapakları da açılabilir. Gözlerini açık tutmaya ve uyanıkken gözlerini kırpmaya başlar. Anne karnında göreceği çok şey olmasa da, vücudun dışındaki parlak ışıkların hareketini hisseder. 22. haftadan itibaren göbeğinize bir el feneri tutarsanız, karşılığında tekme ya da kıpırdanma hissedebilirsiniz.

 

Vücudun bazı bölümlerinin aksine, bebeğinizin gözleri doğduktan sonra bile olgunlaşmaya devam eder. Bu sebeple, eğer yeni doğmuş bebeğiniz ilk bakışta yüzünüze odaklanamıyorsa, endişelenmeyin. Şaşılığın veya göz tembelliğinin teşhisi ve tedavisi için bir optometrist ile görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir