hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Beta HCG Değerleri Ne Olmalıdır?

Beta HCG Değerleri Ne Olmalıdır?

Gebe kalmak için çaba gösteren ve son zamanlarda tahliller ile sık sık haşır neşir olmuş olanların kendilerine sordukları sorulardan bir tanesi de tabii ki Beta HCG değerleri ne olmalıdır sorusu. Sizler için bu değerlere kısa bir göz atacağız ancak öncelikle Beta HCG hormonunun ne olduğu ve nasıl değerlendirildiği hususunda da kısa bir bilgilendirme yapmak gerekiyor.

 

Beta HCG Nedir?

Beta HCG hormonu, gebe kalan kadınların progesteron hormonu salgısını devam ettirmelerini ve böylece adetin engellenmesini sağlayan bir hormondur. Zira kadınlarda progesteron aylık dönem sonunda kesilir ve rahim içerisindeki her şey dışarıya atılır. Fakat gebeliğin ortaya çıkması durumunda henüz embriyo halinde olan bebeğin buradan atılması istenmediği için, Beta HCG hormonu devreye girer ve progesteronun kesilmesi engellenir. Progesteronun devam etmesiyle birlikte adet döngüsünün başlaması durdurulur ve üç ay boyunca Beta HCG ile bu dönem devam eder. Beta HCG’ye gerek kalmadığında ise artık progesteron hormonu düzenli bir hal almış, bebek rahime tutunmuştur.

Gebe olmayan kadınlarda 0-10 mlU/ml değerinde olan Beta HCG, gebelikle birlikte artış göstermeye başlar ve böylece gebeliğin tespiti de mümkün hale gelir. Ancak unutmayın, Beta HCG gebelik olmasa bile illa ki az miktarda kanda bulunmaya devam edecektir.

Beta HCG Testi nedir?

Beta HCG değerinin gebelikle birlikte artış göstermesi ilk 7 ila 12 gün arasında başlar ve bundan bir süre sonra da idrardan tespit edilebilir hale gelir. Dolayısıyla kandaki Beta HCG değerinin ölçülmesi için kullanılan Beta HCG testi, gebeliğin onaylanması için çok önemlidir. Fakat bu ölçüm sadece gebelik değil, aynı zamanda dış gebelik tespiti için de kullanılan değerler arasında yer almaktadır.

Beta HCG Değerleri Ne Olmalıdır?

Beta HCG değerleri hamile olmayan kadınlarda 0-10 mlU/ml değerinde olmaktadır ve bu miktar gebeliğin her iki gününde bir bir kat artar. Bunun en temel sebebi ise hipofiz bezindeki hücrelerin Beta HCG üretimini devam ettirmeleri olmaktadır. Fakat gebelik yokken de bu hücrelerin Beta HCG salgılamaları, temel olarak gebelikte neden bu hormona rastlandığını da açıklamaktadır.

Gebeliğin 3. haftasında 10-50 mlU/ml arasında değişen hormon değeri, 4. haftada 5-425 mlU/ml, 5. haftada 20-7300 mlU/ml, 6. haftada 1080-56000 mlU/ml, 7-12. haftalarda 7650-290000 mlU/ml, 13-16. haftalarda 13300-250000 mlU/ml, 17-24. haftalarda ise 4000-165000 mlU/ml olarak ölçülmektedir.

Fakat bu değerleri tek başına ölçmek zaman zaman yanıltıcı olabilir. Doğru bir sonuç değerlendirmesinin yapılabilmesi için yumurtlamanın ardından geçen süre ile en düşük, en yüksek ve ortalama Beta HCG değerlerinin de incelenmesi gerekmektedir.

Gebeliğin 12. gününden 20. gününe kadar karşılaşılması beklenen ortalama Beta HCG değerleri ise 48, 59, 95, 132, 292, 303, 464, 1061, 1287 olarak belirlenmiştir ancak alt ve üst sınırlar hususunda doktorunuz size daha uygun bir değerlendirme sunacaktır. Pek çok uzman, hem haftalık hem de günlük takipleri yapmakta ve buna göre çeşitli önlemler almaktadır.

Beta HCG ile Hastalık Tespiti

Dış gebeliğin tespitinde yardımcı bir unsur olmasının haricinde Beta HCG değerlerinin bir rahatsızlık ya da risk ölçümüne maalesef yardımcı olmaması, onu sadece gebelik ve dış gebelik tespit hususunda önemli bir hormon haline getiriyor. Fakat zaman zaman mol gebelik tedavilerinde de tedavinin başarısının test edilebilmesi için Beta HCG değerlerinden faydalanılabiliyor.

Beta HCG hormonunun eksikliği ise maalesef bebeğin rahme tutulmasına engel olmaktadır ve bu nedenle düşüklerle karşılaşmak da mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir