hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Burch Ameliyatı Nedir?

Burch Ameliyatı Nedir?

idrar-kaçırma-

İdrar kaçırma, erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da ortaya çıkabilen rahatsızlıklar arasında bulunuyor ve bunun her ne kadar zaman zaman psikolojik temelli sebepleri olabilse de, fiziksel olarak yanlış giden şeylerden kaynaklanan idrar kaçırma vakaları da mevcut.

Ruhsal sebeplerden kaynaklanan idrar kaçırma sorunlarında genellikle sorunun çözümü bir psikologun desteğiyle sağlanıyor ancak fiziksel müdahale gerektiren rahatsızlıklarda burch ameliyatı genellikle en sık uygulanan yöntem haline geliyor.

Burch Ameliyatı Nedir?

Burch ameliyatı, idrar kaçırma sorunuyla başı dertte olanlar için uygulanan cerrahi bir operasyon olarak karşımıza çıkıyor. Bu operasyonun temel hedefi ise idrar torbası ile üretranın doğru konumlarda bulunmasını sağlamak ve böylece idrar kaçırma sorununun üstesinden gelinmesine yardımcı olmak.

Bu iş için geçmişte mesane genellikle yukarıya çekiliyordu fakat son senelerde mesaneyi destekleyecek kasların yetersizliğinin farkedilmesi, artık bu işlemin uygulamadan kaldırılmasına neden oldu diyebiliriz. Bunun yerine, mesanenin alttan desteklenmesini sağlayacak maddeler gerekli yerlere yerleştiriliyorlar ve bu sayede çok yüksek oranda başarı yakalanabiliyor.

Burch Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Burch ameliyatı sanılanın aksine idrar kaçırma vakalarında ilk tercih edilen yöntem değil. Pek çok uzman, ilk olarak hastalarına fiziksel egzersiz programı uyguluyor ve bununla birlikte zaman zaman bir ilaç tedavisinin de sürdürülmesini önerebiliyor. Zira idrar torbasını destekleyecek olan kasların egzersizler ile güçlendirilmesi, genellikle bu duruma etkili bir çözüm olabiliyor.

Ancak bazı vakalarda egzersiz ve ilaçlar idrar kaçırmayı engelleyemeyebiliyor ve bu durumda cerrahi bir müdahale de mecburi hale geliyor. Bu tedavi sürecinden geçen hasta tiplerini kısaca listelemek gerekirse;

 • Kadın ve erkek idrar kaçırma sorunu olanlar
 • Zor bir doğum yapanlarda zayıflamış kaslar
 • Egzersiz ve ilaçlardan fayda görmeyenler
 • Psikolojik değil fiziksel olarak idrar kaçırma sorunu olanlar
 • Prostat ameliyatının ardından idrar kaçırma başlayan erkekler
 • Kronik prostat iltihabından dolayı idrar kaçıranlar

Dolayısıyla ilk tedavilerden başarısızlıkla ayrılan yukarıdaki kişiler için burch ameliyatı artık bir zorunluluk haline geliyor.

Burch Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Burch ameliyatı genellikle sadece idrar kaçırma sorununu çözmek için uygulanır fakat o bölgede varolan başka problemler de aynı operasyon sırasında ortadan kaldırılabilir. Bilhassa bağırsak ve doğum sonrası rahim sarkmaları da bu nedenle operasyonun kapsamı içerisine dahil olabilir.

Ameliyat genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilse de, genel anestezi de uygulanabilir seçenekler arasında. Anestezinin ardından sezaryen ameliyatlarda olduğu gibi karnın alt kısmında enine bir kesik açılıyor ve bu sayede işlemler tamamlanıyor. Fakat son zamanlarda hem yara izi bırakmaması hem de iyileşme sürecinin daha kolay olması nedeniyle laparoskopik burch ameliyatı da sıklıkla uygulanan işlemlerden birisi haline geldi denilebilir.

Kimler Başvurmalı?

İdrar kaçırmak illa ki her zaman tamamen tüm idrarı kaçırmak anlamına gelmemekte ve bu nedenle kendinde aşağıdaki belirtileri görenler, uzmanlara başvurarak tedavi sürecini görüşmeliler.

 • Aniden gelen idrar hissi
 • Ayağa kalkarken idrarda kaçak
 • Ağır kaldırırken gelen idrar damlacıkları
 • Fiziksel hareketlilikte idrarı tutamama
 • Gülerken, öksürürken ve hapşururken idrar kaçırma
 • İdrar damlacıkları nedeniyle ped kullanmaya başlama
 • İdrar yaptıktan sonra hemen yeniden idrar yapma isteği
 • Çok sık idrar çıkma isteği

Bu vakalarda genellikle tamamen idrar kaçırma ortaya çıkmaz ve bu durum kendisini damlacıklar, az miktarda idrar yapma ve sıklıkla iç çamaşırlarda ıslanma olarak kendisini belli eder. Dolayısıyla idrar kaçırma durumu çok ilerlemeden gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Burch ameliyatının ardından bir iki gün boyunca hastanede istirahat eden hasta, bu sürenin ardından idrar torbasından kurtulur ve evinde istirahatine devam eder. Fakat istirahat döneminde uzmanın tüm tavsiyelerini dikkate almakta da fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir