hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çalışan Anne Adayları İçin Rahat Hamilelik Geçirmenin Yolları

Bir yandan çalışırken bir yandan da hamileliği sürdürmeye çalışmak bazen çok zor bir iş olabilir. Bu durumu çalışan bir anne olduğunuz zaman yaşayacağınız zorlukların bir provası olarak da görebilirsiniz.

Hamile olduğunuzu öğrenmek aldığınız en iyi haber olabilir. Muhtemelen içinizde büyüyen bebeğin düşüncesi de çok hoş ve sıcak duygular yaratıyor. Ancak hamileliğin yanında gelen sabah bulantıları, uyku problemleri ve aşırı yorgunluk gibi yan etkiler, yaşam tarzınızı özellikle de kariyer hedeflerinizi biraz bozabilir.

Hamileliği sürdürmek ve aynı anda çalışmak pek çok kadın için zor, özellikle de başka bir çocuk daha varsa. Eğer hamileyken işyerinde nasıl olmanız gerektiğini merak ediyorsanız, yaşamınızın bu döneminde biraz daha rahat etmek için aşağıdaki ipuçlarını değerlendirin.

Patronunuza Hamile Olduğunuzu Söyleyin

Eğer işvereninizden hamile olduğunuzu gizlemezseniz hamilelik ve çalışma ile alakalı zorluklarla başa çıkmak biraz daha kolay oluyor. Hamileliğinizi duyurma konusunda rahat hissettiğiniz zaman ki bu genelde ilk trimesterden sonra olur, patronunuza hamileliğinizden bahsedin ve hamilelik izinlerinizi konuşun.

Meslektaşlarınıza Hamileliğinizden Bahsedin

Patronunuz hamile olduğunuzu bildiği zaman ve buna bir de iş arkadaşlarınızı eklediğinizde, hamilelik ve iş mücadelesi çok daha kolay hale gelecek. İyi hissetmediğiniz günlerde iş arkadaşlarınız işlerinizdeki aksamaların sebebinin tembelliğiniz olduğunu düşünmeyecekler.

Hangi iş arkadaşınız ile bu haberi ne zaman paylaşacağınızın kararını kendiniz verin. Yorgunluğun hamilelikten kaynaklandığını sadece çok gerekli olursa söyleyin çünkü her kadın hamileliği farklı şekilde yaşar.

Nasıl Hissettiğiniz Konusunda Dürüst Olun

%100 performanslı çalışamadığınız günlerde, kendinize karşı dürüst olun ve iyi hissetmediğinizi kabullenin. Bunu iş arkadaşlarınıza ve patronunuza söyleyin. Bu durum özellikle hamileliğin son dönemlerinde hareket etmek kilolar ve yorgunluk nedeniyle zorlaştığında ortaya çıkabilir. İkinci trimesterde kötü hissedebilirsiniz ve üç ay geçince bu durum düzelebilir.

İş arkadaşlarınız dürüstlüğünüzü anlayacaklardır ve yardımcı olmak isteyeceklerdir. Daha iyi hissettiğiniz günlerde fazladan çalışarak bu iyiliğe karşılık vermeyi unutmayın.

Seçeneklerinizi Düşünmeye Başlayın

Hamileliğinizin ardından tam zamanlı çalışmaya devam etmek istiyorsanız bunu patronunuza söyleyin. Ancak daha esnek bir çalışma takvimi istiyorsanız, evden çalışmak isterseniz veya doğum izninden sonra part time devam etmek isterseniz, bunu patronunuza söylemek için bir plan yapın. Eğer hamilelik sonrası planlarınız önceden hazır olur ve kabul edilirse iş ve gebeliği birlikte sürdürmek daha kolay olur.

İşte Bulantılar ile Başa Çıkmak

Pek çok kadın sabah bulantılarını ilk trimesterde yaşar ve bu dönemde henüz hamileliğinizi işyerinde duyurmamış olabilirsiniz. Bu nedenle bulantı gibi şeyler işyerinde ortaya çıktıkları zaman bir planınız olmalı. Örneğin masanızda kraker olsun ve masanızda kusma ihtimalinize karşın bir kusmuk torbasını yanınızda bulundurun.

Diğer hamilelik belirtileri olan yorgunluk gibi belirtiler ile başa çıkmak için, tüm gün ayakta durmaktan kaçının. Ayrıca çok yorucu aktivitelerde bulunmayın, yeterince dinlenin ve son trimesterin sonlarında seyahat etmeyin.

Ayrıca unutmayın, sağlıklı hamilelik için kendinizi çok zorlamayın.

Hem İyi Hem Kötü Günler İçin Hazırlanın

Hamilelik ve iş konusunda hem iyi hem de kötü günleriniz olacak. Enerjik ve heyecanlı olduğunuz günlerin yanında bulantılarınız olan ve hareket etmek istemeyeceğiniz günler de olacak. İyi hissettiğiniz zaman, daha çok çalışın, projeleri zamanından önce bitirin ve mümkün olduğunca verimli olun. Böylece kötü hissettiğiniz günlerde daha az işiniz olur.

Güvenlik Önlemleri Alın

Eğer işiniz dışarıda kötü havalarda bile çalışmanızı gerektiriyorsa ve güvensiz bir ortamdaysanız, işvereninizden daha güvenli koşullar temin etmesini isteyin.

Hamileliğin Keyfini Çıkarın

Hamileliğin iyi yanlarının keyfini çıkartmak için kendinize izin verin. Örneğin yenidoğan alışverişi yapın, odasını dekore edin. Buna ek olarak, iş arkadaşlarınızla hamileliğin verdiği heyecanı konuşun. Eğer işyerinde sadece işinizle ilgileniyorsanız, kendinizi hamileliğinizi paylaşmanın verdiği keyiften mahrum bırakıyorsunuz demektir.

Gebelikte sağlıklı beslenin, meyveler ve sebzeler bakımından zengin bir beslenme, size bu dönemde iyi hissettirecek. Ek olarak, bebeğinize bu güzel besinleri de geçireceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir