hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çok Sayıda Doğum Yapmak Ve Riskleri

Çok Sayıda Doğum Yapmak Ve Riskleri

cok-sayida-dogum

Çok sayıda doğum yapmak ne gibi sorunlara yol açar?

Doğum sayısı, parite olarak ifade edilir. Doğum sayısı 20. Gebelik haftasından sonra meydana gelen canlı ya da ölü doğum sayılarıdır. Normal ya da sezaryen yöntemle gerçekleşen her doğum, bu sayıya dahil edilmektedir. Ancak 20. Gebelik haftasından önce gerçekleşen doğumlar ya da gebelik sonlandırılmaları, doğum sayısına dahil edilmez. 20. Gebelik haftalarından önce gerçekleşen bu olumsuz durumlar; düşük şeklinde ifade edilir.

Grand-multiparite şeklinde ifade edilen durum 5 ya da daha fazla doğum yapmış olmak durumunu ifade eder. Ancak çok sayıda doğum yapmak çeşitli riskleri beraberinde getirmektedir. Bunların başında annenin yaşının ilerlemesi gelir. Annenin yaşı ilerledikçe hamilelik ve doğuma ait riskler de artmaktadır.

Çok fazla sayıda doğum yapmanın zararları nelerdir?

Çok fazla doğum yapan anneler genellikle sık aralıklarla doğum yapmaktadır. Bu durum en büyük dezavantajı ise annenin psikolojik olarak olumsuz etkilenmesidir. Değişen hormonal dengeler sebebiyle anne, sık sık gebelik ve lohusalık dönemi geçirir. Bu sebeple duygu durumunda dalgalanmalar meydana gelebili.

Annenin fizyolojik olarak sık sık değişmesi de psikolojisinin olumsuz yönde etkilenmesine yol açabilir.

Çok sayıda doğum yapmak; gebelikte ve doğum aşamasında yaşanabilecek risklerin artmasına yol açmaktadır.

Bunun dışında çok sayıda ise:

  • preeklampsi,
  • gebelik diyabeti,
  • zor doğum,
  • perinatal ölüm,
  • erken doğum gibi sorunlar açısından riskli olabilir.

Bu riskler ve çok sayıda doğum yapmak arasındaki ilişki bilimsel olarak yeterli kanıt alamamıştır ancak yapılan istatistiksel çalışmalar bunu göstermektedir. İleri yaşlarında daha fazla doğum yapan kadınlar; daha genç yaşlarda çok sayıda doğum yapan kadınlara göre daha fazla risk altındadır.

Günümüzde teknolojik altyapının ve tıbbın ilerlemesi sayesinde çok sayıda doğum yapmak eskisi kadar riskli değildir. Ancak annenin psikolojisindeki dalgalanmalar, çocukların yetiştirilmesinde ciddi sorunlara yol açabilir.

Özellikle doğumlar sezaryen yöntemle yapılıyor ise, ameliyata ait riskler her doğumdan daha da artmaktadır.

Sezaryen ile çok sayıda doğum yapmak zararlı mıdır?

Gebeliklerini sezaryen yöntemle yapan kadınların diğer doğumlarda normal yöntemi seçmesi tercih edilmez. Bu sebeple de sezaryen başlayan doğurma süreci, sezaryen şeklinde devam eder. Ancak sezaryen bir ameliyattır. Annenin yaşı ilerlediğinde ve yapılan doğum sayıları arttığında ameliyat riskleri de doğru orantılı olarak artacaktır.

Sezaryen doğum ile ilgili bilinmesi gerekenler ise:

  • Sezaryen yöntem bi ameliyattır. Bu sebeple her cerrahi müdahalede olduğu gibi çeşitli riskleri de beraberinde getirmektedir.
  • Sezaryen ile yapılan doğum sayıları arttıkça ameliyata ait risklerde de artış gözlemlenecektir.
  • Sezaryen sayısı kısıtlıdır. Uzmanlar anne adaylarının 3’ten fazla sezaryen yaptırmasını önermemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir