hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Doğal Doğum Nedir?

Doğal Doğum Nedir?

doğal doğum

Doğum yöntemleri; normal ve sezaryen olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Doğal doğum ise; herhangi bir müdahale olmadan doğumun tamamen normal olmasıdır. Normal doğum, doğal doğum anlamına gelmemektedir.

Doğal doğum yöntemi günümüzde felsefe olarak kabul edilmektedir. Doğum, kadının hayatındaki normal bir süreçtir. Bu sebeple de doğuma herhangi bir müdahale olmaksızın doğum eylemi gerçekleştirilebilir.  Bu felsefeye göre doğumun kendiliğinden başlaması beklenmelidir. Bu aşamada doğumun başlaması için verilen suni sancılar ya da ilaçlar kullanılmaz. Bunun dışında ciddi durumlar haricinde anneye doğum kesisi yapılması da önerilmemektedir. Doğumun tamamen doğal süreçlerle tamamlanması, doğal doğumun esas amacıdır. Bu süreçte anne doğum esnasında istediği gibi hareket edebilir, doğumdan önce isterse yemek yiyebilir.

Doğal doğumda ilaç kullanımı yalnızca gerkeli durumlarda yapılmalıdır. Cerrahi müdahalelere ise acil durumlarda başvurulmaktadır. Her doğumda rutin şekilde bu ilaç ve müdahalelere başvurmak doğal doğumda kullanılan bir yöntem değildir.

Bu sebeple de doğal doğum yönteminde anne adayı doğru bir şekilde bilgilendirilmeli ve vücudunun doğum sırasında ne yapmasını gerektiğini bildiği ve cerrahi yöntemlere gerek olmadığını anlaması gerekmektedir. Yanlış yönlendirilmeler ve mitlerle anne adayı korkutulmamalıdır. Sezaryen, yalnızca tıbbi gereklilik durumlarında uygulanması gereken bir yöntemdir.

Doğal doğum neden önemli?

Günümüzde hamile anne adaylarına ilk sorulan soru doğum yöntemi olarak sezaryen mi, yoksa normal doğumu mu tercih ettiğidir. Günümüzde sezaryen kadınlar tarafından en modern doğum yöntemi olarak kabul edilmektedir. Ancak sezaryen doğum, bir ameliyattır. Bu sebeple de yalnızca gerkeli durumlarda yapılması gerekmektedir.

Normal doğum, hem anne, hem de bebek için en sağlıklı yöntemdir. Bebek ve annenin hemen temas edebilmesi, annenin bebeğini zaman kaybetmeden emzirebilmesi oldukça önemlidir. Ancak sezaryen doğumda annenin kendine gelmesi ve bebeğini kucağına alabilmesi zaman gerektirmektedir.

Doğal doğumda ise anneye acil bir durum olmadığı sürece müdahale edilmemektedir. Doğal doğumda, doğum kendiliğinden başlamalıdır. Bu aşamada bebek de, annede ne yapacağını güdüsel olarak bilir. Bu sebeple de anne ve bebek mükemmel bir uyum içerisindedir. Bu aşamada yapılacak herhangi bir müdahale bebek ve anne arasındaki birliği bozabilir. Bu aşamada ideal olan anneyi desteklemek ve fiziksel olarak daha rahat olmasını sağlamaktır.

Bu sayede anneye hiçbir ilaç ya da müdahale yapılmasına gerek kalmayacaktır. Doğumdan hemen sonra anne, bebeğini kucağına alabilecek ve doğum tamamen hormonlar etkisiyle yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir