hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Doğum Kesisi (Epizyotomi) Nedir?

Doğum Kesisi (Epizyotomi) Nedir?

epizyotomi (1)

Epizyotomi ya da halk arasındaki adıyla doğum kesisi, normal doğum yapmayı tercih eden annelerin, doğum sırasında karşılaşabilecekleri müdahaleler arasında bulunuyor ve bu uygulama her ne kadar Dünya Sağlık Örgütü tarafından gerekli haller dışında önerilmese de, ülkemizde sıklıkla uygulandığını da belirtmek gerekiyor. Epizyotomi hakkında tüm bilmeniz gerekenlerle devam edelim.

Doğum Kesisi – Epizyotomi Nedir?

Doğum kesileri, doğum sırasında oluşabilecek kontrolsüz yırtıkların önlenmesi amacıyla vajenin alt bölgesi ile anüs arasındaki alana uygulanıyor ve bu bölgenin kesilerek biraz daha açılması sağlanıyor. Bilhassa bebeğin çok büyük olduğu veya vajinanın çok dar olduğu durumlarda atılması gereken bu kesi, annenin iyileşmesi çok uzun sürecek olan kontrolsüz yırtıklardan korunmasını sağlıyor ve bunun yanında bebeğin vajina ağzından çıkarken zarar görmesi ya da zorlanması gibi ihtimalleri de ortadan kaldırıyor.

Doğum Kesisi Nasıl Uygulanır?

Doğum kesisi doğum anında plasentanın ayrılması ile birlikte atılır ve bu esnada bölgeye lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir şekilde ağrı hissetmek mümkün olmaz. Bebeğin dışarı çıkmasıyla birlikte doğumu gerçekleştiren uzman bölgeye gerekli dikişleri atar ve kesiğin tekrar iyileşme sürecine girmesi sağlanır.

Uygulanan doğum kesisinde kullanılan eriyen dikişler, doğumdan bir hafta sonra iyileşir ve ortadan kaybolurlar fakat bazı annelerde bu süre on güne kadar da varabilmektedir. Herhangi bir dikiş alınmasının gerekmemesi sayesinde iyileşme süreci oldukça kolay bir şekilde devam eder.

Normalde sadece gerekli hallerde uygulanması gereken epizyotomi, bazı doktorların risk almak istememesi nedeniyle çok daha sık bir şekilde uygulanabiliyor. Eğer kesinlikle bu uygulamanın yapılmasını istemiyorsanız, doğumunuzu gerçekleştirecek olan doktorla önceden görüşmeniz ve onu hassasiyetleriniz konusunda bilgilendirmeniz de yeterli olacaktır.

doğum-kesisi

Doğum Kesisinin Yan Etkileri

Doğum kesisi doğru bir şekilde atılmış ve daha sonra dikilmişse, normalde herhangi bir ciddi yan etki ile karşılaşmamak gerekmektedir. Dönem dönem iyileşme sürecinde gelebilecek ağrılar ise ağrı kesiciler ile ortadan kaldırılabilmektedirler. Fakat dikiş sırasında enfeksiyon bulaşması, dikişin yanlış atılması gibi sebeplerden dolayı kanamalar, ağrılar, morarmalar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor.

Bazı anneler ise doğum kesisi iyileştikten sonra o bölgede çeşitli şekil farklılıkları, ele gelen dokular sezebilirler. Zira kesiğin atıldığı ve daha sonra dikildiği bölgedeki dokular, eskisinden biraz farklı bir şekilde iyileşebilirler ve bunun neticesinde geçmişe göre farklılıklar ortaya çıkabilir. Bu şekil bozukluklarının kişiyi çok rahatsız etmesi halinde estetik cerrahinin uyguladığı çözümler oldukça güzel sonuçların alınmasını sağlamaktadır.

Doğum Kesisinin Düzeltilmesi

Doğum kesisisin ardından ortaya çıkan şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması için bölgeye yapılan estetik operasyonlar, kesi bölgesinin yeniden düzgün görünmesini sağlıyorlar ve ortaya çıkmış olan fazlalık dokular da ortadan kaldırılıyorlar. Doğum kesisinin düzeltilmesi için uygulanan estetik dikişler sayesinde daha sonra herhangi bir dikiş izi kalması da engellenmiş oluyor.

Bu operasyon sırasında doğumdan kaynaklanan vajinadaki genişleme de vajinoplasti yani vajina daraltma operasyonu ile ortadan kaldırılabiliyor. Özellikle vajinası çok esnemiş olan kadınların cinsel ilişkide tatmin sorunları yaşamaları, bu vajina daraltma operasyonunu onlar için gerekli hale getirebiliyor.

Doğum Kesisinin Bakımı

Doğum kesisi atılan bölge, her zaman temiz tutulmalı ve doktorun önerdiği şekilde pansuman yapılmalı. Bunun yanında bölgenin nemden uzak tutulması, dikişlerin durumunun günlük kontrol edilmesi, cinsel ilişkiden uzak durulması, pedlerin sık sık değiştirilmesi, ayakta uzun süre durmamak ve fiziksel zorlanmalardan uzak kalmak da doğum kesisinin iyileşmesi için yardımcı olacaktır.

Burada varolan dikişlerin kesinlikle tarafınızdan alınmaması gerektiğini ise aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir