hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri

Hamilelikten korunmak adına mutlaka bir doğum kontrol yöntemine başvurmak gerekmektedir. Doğum kontrol yöntemleri kullanılmadan bulunulan cinsel ilişki içerisinde, kadın bir sene içinde %80 oranında gebe kalır.

Doğum kontrol yöntemleri oldukça çeşitlidir. Kişiye en uygun doğum kontrol yöntemi için bir kadın doğum uzmanından yardım almak daha sağlıklı olacaktır.

hap içen kadın

  Hap ve Mini Haplar

  • Doğum kontrol yöntemi olarak hap tercih edenlerin bilmesi gerekenler:
  • Mini hap ve haplar düzenli olarak kullanılması gereken yöntemlerdir.
  • Kadında yumurtlamayı engelleyerek gebelik oluşumunu engeller.
  • Oldukça etkili ve güvenli yöntemlerdir.
  • Adetlerin düzene girmesini sağlayarak sancıların hafiflemesini sağlar.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyuculuğu yoktur.

Haplar, östrojen ve progesteron adı verilen hormonları ihtiva etmektedir. Ancak 35 yaş üstünde olanlar ve sigara kullananlar için önerilmez. Emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Mini haplarda ise yalnızca progesteron hormonu mevcuttur. Anne sütünü etkilemez, bu sebeple de emzirme döneminde kullanılabilir. 

aylık iğneler

Aylık İğneler

Aylık iğneler düzenli olarak ayda bir defa kullanılmaktadır. Enjeksiyon ile kas içine uygulanır. Aylık iğneler östrojen ve progesteron hormonu ihtiva ederler. Yumurtlama ve döllenmeyi engelleyerek gebeliğin oluşmamasını sağlarlar. Oldukça etkili ve güvenli yöntemlerdir.35 yaş üstündeki kadınlar kullanabilir ancak sigara kullanılırken aylık iğne yaptırılması önerilmez.  Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

Üç Aylık İğneler

Üç aylık iğneler düzenli olarak üç ayda bir uygulanmaktadır. Aylık iğnelerden farklı olarak yalnızca progesteron içermektedir. Yumurtlama ve döllenmeyi engellenmektedir.Doğru kullanıldığı taktirde oldukça etkili yöntemlerdir. Kullanıldığı süre boyunca adetler kesilebilir. Emzirme döneminde de kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.  Cinsel hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

Deri Altı Kapsülleri

Bu kapsüller kolun iç tarafına uygulanır. Silikon çubuklar olarak tanımlanabilir.  İçlerinde progesteron mevcuttur. Döllenmeyi ve yumurtlamayı önler. Deri altı kapsülleri beş sene boyunca gebelikten koruma sağlamaktadır.  Anne sütünü etkilemez, bu sebeple de emzirme sürecinde kullanılabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

Rahim İçi Araç

Rahim içi araçlar bakır ve hormon ihtiva edenler olarak ikiye ayrılır. Döllenmeyi engelleyerek gebeliğin oluşmamasını sağlar. Oldukça etkili ve güvenli bir yöntemdir. Kadın gebe değil ise herhangi bir zaman uygulanabilir.  Rahim içi araçlar çıkarıldığı zaman gebe kalınma riski vardır. Anne sütünü etkilemediği için emzirme döneminde kullanılabilir ancak cinsel hastalıklar açısından herhangi bir koruma sağlamaz.

prezervatif

Prezervatif

Erkekler için üretilmiş bir koruma yöntemi olan prezervatf, esnek bir kılıftır. Cinsel ilişki sırasında spermlerin vajinaya temasını engeller. Cinsel hastalıklara karşı oldukça etkilir. Her ilişkide yeni bir prezervatif kullanmak gereklidir. Ereksiyon halindeki penise takılır. Latekse alerjisi olanlar hariç, herhangi bir yan etkisi yoktur.

Diyafram

Lastikten üretilmiş, rahim ağzını kapatan bir araçtır. Spermlerin vajinaya girmesini engelleyerek gebeliğin önüne geçer. Doğru kullanılması halinde çok etkili bir yöntemdir. Cinsel ilişkide bulunmadan önce uygulanır, ilişkiden sonraki altıncı saat çıkarılır. Aynı diyafram 2 sene boyunca kullanılabilir.

Kadın Prezervatifi

Yaygın olarak kullanılmayan bir yöntem olan kadın prezervatifi, ince ve şeffaf olan plastikten üretilmiş bir araçtır. İlişkide bulunmadan önce kadının vajinasına uygulanır. İlişki aşamasında, spermlerin vajinaya dökülmemesini sağlar. Ancak spermisitle kullanılması durumunda etkinliği artar.  Her cinsel ilişkide yeni bir kondom kullanılmalıdır. Anne sütünü herhangi bir şekilde etkilemez, bu sebeple emzirme döneminde kullanılabilir. Cinsel hastalıklardan korumaktadır. Herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Spermisitler

Spermisitler, spermin canlılığını yitirmesini sağlar. Jel, fitil, ve köpüren tabletler formundadır. Tabletlerin etimesi gerekir. Bu sebeple cinsel ilişkiden 15 dakika önce uygulanması gerekir. İlişkiden sonraki 6 saat boyunca vajina yıkanmamalıdır. Vajinanın yıkanması enfeksiyon riskini arttırır. Bu sebeple altı saat boyunca vajina temizlenmemelidir. Spermler canlılığını kaybettiği için gebelik riski mevcut olmaz.

Tüplerin bağlanması

Çocuk sahibi olmak istemeyen ya da ailesini tamamlamış olan kadınlar tüplerini bağlatma yönteminiş tercih edebilirler. Tüplerin bağlanması durumunda sperm ve yumurta birleşemez. Bu sayede de gebelik oluşmaz. Artık çocuk istemeyen çiftlerde, kadınların yumurtalık kanallarının/tüplerin ameliyatla  bağlanmasıdır.

Tüpler yalnızca iki eşin de imzası ile bağlanabilir. Oldukça etkili bir yöntemdir. Libidoda herhangi bir düşüşe yol açmaz. Cinsel hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

Vazektomi

Çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler için kullanılan bu yöntemde, sperm kanallarını bağlanır. Kanalların bağlı olması sayesinde döllenme engellenmiş olur. Koruyucu olması için yaklaşık olarak 3 ay geçmesi gerekir. Oldukça etkili bir yöntemdir. Sertleşme ya da cinsel ilişki için herhangi bir soruna yol açmaz.  Eşlerin imzası gerekmektedir. Cinsel hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

Doğal yöntemler:

Dışarı boşalma

Toplum arasında yaygın olarak kullanılan bu yöntem, gebelikten koruyuculuğa sahip değildir. Erkek boşalmadan önce penisini çeker ve spermler vajinaya dökülmez. Ancak boşalmadan önce meniden sperm gelebilmesi riski sebebiyle gebelik riski oldukça yüksektir. Önerilmez.

Ertesi gün hapları

Ertesi gün hapları doğum kontrol yöntemi değildir. Acil durumlarda ya da beklenmeyen olaylarda kullanılmaktadır. İlişkiden sonraki en kısa zamanda alınması gerekir. Cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde kullanılabilir. Ancak ne kadar erken kullanılır ise o kadar koruyuculuğu yüksek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir