hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Doğumhanede Anneyi Bekleyen Aşamalar Nelerdir?

Doğumhanede Anneyi Bekleyen Aşamalar Nelerdir?

doğum

Doğum belirtilerini fark ettiğiniz anda hastaneye başvurmanız gerekmektedir.

Hastaneye başvuru ve yatış:

Hastaneye başvurduğunuzda doktorunuz ilk olarak gerçekten doğumun başlayıp başlamadığını kontrol etmek için sizi muayene eder. Bunun içinde vajinal muayene yapılır. Bu sayede rahimde açılmaların olup olmadığı tespit edilir. Şayet doğum başlamamış ise, genel durum kontrol edilir ve bir anormallik mevcut değilse anne evine gönderilir.  Bu noktada annenin kaç haftalık hamile olduğu da oldukça önemlidir. Kaç haftalık hamile olduğunuzun tespiti için raporlar ve tahliller değerlendirilir. Bu sebeple hastaneye giderken bu belgeleri yanınızda götürmeniz gerekmektedir.  Bu belgelerin değerlendirmeleri sonucunda doğum için daha zamanın olup olmadığı bildirilir.

Şayet doğum başlamış ise, doğumhaneye doğru yönlendirilirsiniz.

Sezaryen doğum ve aşamaları:

Şayet anne adayının sezaryen doğum yöntemi ile doğurması önerilmiş ise ameliyattan önce gerekli hazırlıklar ve tetkikler yapılır. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra hasta ameliyathaneye alınır ve operasyon gerçekleştirilir.Operasyondan sonra hasta servis odasına alınır. Bu aşamada hasta kontrol altında tutulur. Bebeğini emzirir ve bebek bakımı ve bebek emzirme konusunda bilgilendirilir. Şayet herhangi bir sorun söz konusu değilse operasyondan sonraki günlerde anne taburcu edilir. Operasyondan bir hafta sonra annenin yeniden hastaneye gitmesi ve kontrollerini yaptırması gerekir. Bu aşamada anneye verilen ilaçların kullanılması gerekir.

Sancı odası nedir?

Doğumu başlamış olan ve doğumhaneye yönlendirilmiş anneler, sancı odasına alınır. Bu odada anneye doğum önlüğü giydirilir. Lavman da bu odada yapılır. Lavman, bağırsakların boşaltılması işlemidir. Bu sayede doğum daha kolay ve rahat olur. Hasta bu odada rahim ağzı 10 cm olana kadar bekler. Düzenli aralıklarla rahmin açıklığı kontrol edilir. Şayet annenin sancıları doğum için yeterli değil ise suni sancı verilir. NST ile bebeğin kalp atışları değerlendirilir. Şayet ameliyata gerek duyulabilecek herhangi bir olay mevcut ise bu sayede tespit edilebilir. Bu aşamada annenin aç olması gerekir. Şayet ameliyat gerekir ise, annenin karnının dolu olması çeşitli sorunlara yol açabilir.

Doğum odası ve normal doğum aşaması

Şayet rahim ağzı 10 cm kadar açılmış ise anne doğum odasına alınır. Hastanelerin bazılarında sancı odasındaki yatak doğum için ayarlanabilir. Bu aşamada bebeğin saçları rahimden görülebilir. Anne doğum masasına yatırılır ve jinekolojik muayenede olduğu gibi bacaklarını açarak yatar. Üzeri temiz bir örtü ile örtülür. Bu alan antiseptik solüsyon ile temizlenir. Bebeğin kafası çıkarken ise anne adayı sancı geldiğinde nefes alıp ıkınır. Bu aşamada gerekli görülürse doktor doğum kesisi yapabilir. Bu kesi yapılmadan önce anne, lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu sayede kesinin acısı hissedilmez. Bu aşamadan sonra doktor bebeğin kasını ve ardından omuzlarını çıkarır. En son olarak da bebeğin başı çıkar. Doktorunuz bebeği havada ters ve ayaklarından tutuyorsa bebeğiniz dünyaya gelmiş ve doğumun en zor aşaması bitmiş demektir.  Anne, bebeğini ilk kez bu aşamada görür. Yeni dünyaya gelen bebeklerin ten rengi morumsudur. Bu durum oldukça normaldir. Hemşire, bebeğin göbek kordonunu keser ve bebeği temizler.

Bebeğin eşinin vücuttan atılması:

Bebek dünyaya geldikten sonra 30 dakika içinde plasenta da vücuttan kendiliğinden atılır. Bu aşamada anne dinlenir ve gerekli ilaçlar anneye verilir. Bebeğin eşi vücuttan atılırken anne herhangi bir acı ya da ağrı duymaz. Şayet doktor doğum kesisi yapmış ise bebeğin eşi ayrıldıktan sonra bu kesiyi diker. Lokal anestezi sayesinde anne herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.  Şayet bebeğin eşi ayrılmazsa anneye genel anestezi verilir ve plasenta cerrahi müdahale ile alınır.

Bu aşamadan sonra anne normal odaya alınır. Bu odada serum ve ilaç verilir. Kanama olup olmadığı sık sık kontrol edilir. Annenin nasıl emzirmesi gerektiği konusunda bilgi verilir. Şayet bebek sağlıklı ise annenin yanına götürülür. Şayet bir problem varsa bebek yoğum bakıma ya da küvöze alınır. Anne adayı normal doğum yapmış ise ayağa kalkabilir ya da tuvalet gibi işlerini halledebilir.  Normal doğumdan sonra anne bir gün hastenede kalır. Şayet herhangi bir problem yoksa da evine gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir