hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Down Sendromunda Ultrason Bulguları

Down sendromunda ultrason bulguları, son senelerde çok yüksek bir tespit başarısının yakalanmasına imkan tanıdı ve böylece artık down sendromuna sahip olan çocuklar henüz anne karnındayken tespit edilebiliyorlar. Fakat bu konunun detaylarına girmeden önce down sendromuna dair de biraz bilgi verelim.

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu, insanda 46 kromozom yerine 47 kromozom bulunması ile ortaya çıkan bir rahatsızlık ve bu bireylerde zeka geriliğinin yanında çekik gözler, geniş bir yüz ile büyük dil gibi çeşitli dışarıdan kolayca anlaşılabilen fiziksel değişimler de meydana geliyor. Dışarıdan anlaşılmayan fiziksel değişimlerin ise ultrason ile daha anne karnındayken tespit edilmeleri mümkün.

Fazla olan kromozom ise 21. kromozom çiftinde bulunmaktadır ve bu sendrom her ne kadar öldürücü bir sendrom olmasa da, down sendromuna sahip olanların diğer insanlardan biraz daha kısa ömürlü oldukları da yapılan gözlemler arasında yer alıyor.

Lakin zaman zaman kalp sorunları, kapalı makat, kapalı yemek borusu ve kapalı 12 parmak bağırsağı gibi ek rahatsızlıklar da down sendromlu bireylerde görülebilmektedir. Dolayısıyla bebeğin doğumunun ardından gerekli operasyonların yapılabilmesi için down sendromunun önceden tespit edilebilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Down sendromlu çocukların doğru eğitim ve öğretim programları ile normal bir bireyler gibi yaşamaları da mümkün olduğu için, bu konuda ebeveynlerin bilinçlendirilmesi yine rahatsızlığın erken tespitini gerektirmektedir.

down

Down Sendromunda Ultrason Bulguları

Anne karnındaki bebek üzerinde 16-21. haftalar arasında yapılacak olan ultrason ile pek çok bulgu elde edilebilmekte ve tanı koyulabilmektedir. Bu tanıları kısaca tanımlayarak devam edelim.

Ense Kalınlığı

Down sendromunun en önemli bulguları arasında ense kalınlığı bulunmaktadır ve ense kalınlığının 6 mm’nin üzerinde ölçülmesi, down riskini 11 kata kadar arttırmaktadır. Bu riskin tespit edilmesi halinde amniyosentez yani anne karnındaki sıvıdan örnekler alma işlemi uygulanmaktadır ve bu sayede çocuğun sıvıda bulunan hücrelerine gereken testler yapılarak tanı kesinleştirilmekte veya kaldırılmaktadır. Ancak farklı uzmanlar arasındaki ölçüm farklarının 0.63 mm’ye kadar farklılık gösterebileceği de unutulmamalı.

Kemiklerde Kısalık

Kol ve bacak kemiklerinde kısalık bulunması da down sendromunun ultrasonla tespitinde büyük önem kazanmaktadır. Ancak kol kemiği kısalığı bu konuda daha belirgin bir bulgudur ve sadece bacak kemiği kısalığına göre hareket etmemek gerekmektedir.

Böbrek Havuzcuğunda Genişleme

Böbrek havuzcuğunun ön ve arka bazlı çapının 4 mm’nin üzerinde olması riski arttırmaktadır ancak sadece bu bulguya göre amniyosentez uygulaması da yapılmamakta, diğer bulgularla birlikte değerlendirilmektedir.

Papiller Kaslarda Kalsiyum Birikmesi

Down sendromu bulunmayan fetüslerin de bir kısmında bulunan kalp kapaklıklarını çalıştıran papiller kaslarda kalsiyum birikmesi durumu, tek başına amniyosentez gerektirmemesine karşın diğer bulgularla birlikte rastlandığında amniyosentez kararının verilmesinde etkili olabilmektedir. Bu tip düşük risk çarpanı bulunan bulgular tek başına kesin bir kararın verilmesine engel olmaktadırlar.

Bağırsakların Parlak Görünmesi

Down sendromlu olmayan fetusların da küçük bir miktarında görünen bu bulgu, bağırsakların ultrasonda parlak olarak görünmeleri olarak tanımlanmaktadır ve kemik yoğunluğuna bağlı olarak 3 farklı dereceye sahiptir. 3. derecedeki vakalarda risk çarpanı da bir hayli artmaktadır ve %25 olarak belirlenmiştir. Bunun yanında 3. seviyede bulunan vakalarda kromozom hastalıkları açısından da incelemeler gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Fakat bağırsakların parlak görünmesi yani hiperekojen görünmeleri durumu, kistik fibroz, konjenital enfeksiyon, rahim içi kanamalar, gelişme geriliği ve bağırsak tıkanıklığı gibi diğer koşullarda da ortaya çıkabilmektedirler.

Burun Kemiği

Burun kemiğinin yok olması veya normalden küçük olması, down sendromu ve diğer kromozom hastalıkları riskinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Kulak Ölçümü

Down sendromunda son senelerde dahil edilen bir diğer ultrason bulgusu ise kulak boyutunun küçük olması olarak belirlenmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *