hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Ekojenik İntrakardiyak Fokus Nedir?

Ekojenik İntrakardiyak Fokus Nedir?

Ekojenik-İntrakardiyak-Fokus

Ekojenik intrakardiyak fokus ya da diğer adıyla kalp içerisindeki parlak bölge adlı durum, henüz anne karnında olan bebeğin ultrason görüntülerinde, kalbin içerisinde parlak ve kolayca görülebilir bir beyaz noktanın bulunması olarak tanımlanmaktadır. Kalbin papiller kaslarının ekojenitesinde artış olmasıyla birlikte meydana gelen bu durum, bazı durumlarda başka rahatsızlıkların işaretçisi olabilse de, uzmanların görüşleri bu noktada Ekojenik intrakardiyak fokus’un durumunun değerlendirilmesi hususunda önem taşımaktadır.

Ekojenik intrakardiyak fokus neden olur?

Ekojenik intrakardiyak fokusun kalp içerisindeki kalsiyum birikmesi ve fibrozis ile ilgisi olduğu tahmin ediliyor ancak doğum sonrasında bu parlak noktanın çok yüksek ihtimalle kaybolması, kaybolmayan vakalarda da detaylı incelemelerin gerçekleştirilmesinin mümkün olmaması, araştırmaların henüz tahmin aşamasında kalmasına sebep oluyor.

Ekojenik intrakardiyak fokus ne zaman görülür?

Ekojenik intrakardiyak fokus, gebeliğin ilk 3 ayında neredeyse hiç bir zaman görülmez. Çok istisnai durumlarda bu aylarda da çıkabilmesine karşın esas görülme döneminin ikinci üç aylık dönemde olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu dönemde tüm bebeklerin %4 ila %7’sinde görülebilen kalpteki parlaklık, üçüncü üç aya girildiğinde genellikle kaybolur ve kaybolmasa bile doğumun ardından bir daha görülmez. Yapılan araştırmalar, Asyalı insanlarda bu durumun çok daha sık bir şekilde ortaya çıktığını gösteriyor.

ultrason2

 

Ekojenik intrakardiyak fokus tanısı nasıl konur?

Ultrasonografi ile bebeğin değerlendirilmesi sırasında kolaylıkla görülebilen Ekojenik intrakardiyak fokus, sahip olduğu yüksek parlaklık sebebiyle uzmanlar ve hatta ebeveynler tarafından bile görülebiliyor. Genellikle sol ventrikülde ortaya çıkan bu durum, sağ ventrikülde çok daha az görülmektedir. Her iki tarafta olması ise tüm Ekojenik intrakardiyak fokus vakaları içerisinde sadece %5’lik bir kesimi kapsamaktadır.

Ekojenik intrakardiyak fokus tehlikeli midir?

Ekojenik intrakardiyak fokus tek başına herhangi bir risk barındırmıyor ve gerçek bir hastalık bile olmadığı söylenebilir. Lakin bu durumun Down sendromu vakalarında %18 oranında görülmesi, Trizomi-13 vakalarında ise %39 oranında görülmesi, akla bazı şüphelerin gelmesine neden olmaktadır.

Fakat tek başına Ekojenik intrakardiyak fokus’un varlığı, down sendromu veya diğer kromozom rahatsızlıklarının tespitinde tek başına yeterli değildir. Bu nedenle şüphe içerisinde olan doktorlar, bu rahatsızlıklara dair diğer belirtileri de araştırmaya başlarlar ve bebekte herhangi bir anomalinin mevcut olup olmadığı gerekli tetkikler ile ortaya çıkar.

Amniyosentez ve kordosentez yöntemlerinin riskli olmasına karşın eldeki bulgular bir kromozom rahatsızlığına işaret ediyorlarsa bu yöntemlerle bebekte kromozom incelemesi gerçekleştirilir. İnceleme esnasında bir kromozom anomalisinin bulunmaması, riskin düşük olduğunu gösterir ve gebeliğin devamı sağlanır.

Geçmişte prenatal down sendromu tarama testleri standart değillerdi ve sadece bu tip durumlarda uygulanıyorlardı. Fakat günümüzde bu testlerin neredeyse standart prosedür haline gelmeleri sebebiyle artık uygulanmaları halinde bir endişe haline kapılmamanız gerekmektedir. Zira doktorunuz çok yüksek ihtimalle standart olarak bu testleri uygulamaktadır.

kalp an

Tedavisi var mı?

Ekojenik intrakardiyak fokus, eğer diğer anomali ve rahatsızlıklar ile birlikte değilse, herhangi bir şekilde tedavi gerektirmemektedir. Zira kalbinde bu parlak bölgeye sahip olan bebeklerin doğumunun ardından parlaklığın ortadan kalktığı, kalkmayan vakalarda da herhangi bir şekilde yaşamsal faaliyetlerde sorun olmadığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla bebeklerin tüm hayatlarına normal bir şekilde devam edebilmeleri mümkün olmaktadır.

Anneler Ne Yapmalı?

Ekojenik intrakardiyak fokus’un annelerden kaynaklanan herhangi bir sebebi tespit edilememiştir ancak ortaya çıkmasında genetik faktörlerin de etkili olduğu düşünülmektedir. Bu süreçte anne adaylarının tek yapmaları gereken doktorlarının önerilerini takip etmek, sağlıklı bir şekilde beslenmek ve hayat düzenlerini gebeliğe uygun bir hale getirmek olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir