hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Endometrial Ablasyon Nedir?

 

Endometrial Ablasyon, rahminde doğal olmayan, düzensiz ve aşırı kanamalar bulunan hastaların tedavisinde kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır ve bilhassa rahminin alınmasını istemeyen kişilerde uygulanmaktadır. Normalde adet dönemlerinde rahim içi yapıların dökülmesi ile oluşan adet kanamaları, bazı kadınlarda sürekli olarak gerçekleşmektedirler ve bunun iki çözümünden bir tanesi rahmin alınması iken, diğeri ise endometrial ablasyondur.

Her ne kadar rahim içi kanamalar zaman zaman kanser türleri sebebiyle gerçekleşebilseler de, bazı vakalarda bu durum doğal olarak gelişmektedir ve hasta sürekli olarak adet kanamaları gibi kanamalar yaşamaktan rahatsız olmaya başlamaktadır. Geçmiş senelerde bu sorunun üstesinden rahim alınması ile geliniyordu fakat hastaların rahim alınmasına karşı biraz çekingen olmaları nedeniyle endometrial ablasyon tercih edilen çözümlerden bir tanesi haline geldi.

Endometrial Ablasyon Nedir?

Endometrial ablasyon sırasında, rahim içinde kanamalara neden olan rahim duvarı çeşitli yöntemler ile tahrip edilmektedir ve bu tahrip sonucunda mukoza tabakası yeni kanamalar üretemeyecek hale gelmektedir. Düzensiz ve aşırı kanamaların bu şekilde ortadan kaldırıldıktan sonra tekrar etmeleri riski çok düşüktür ancak tekrar etmeleri halinde bu defa rahmin alınması gerekmektedir.

Genel veya lokal anestezi ile gerçekleştirilen operasyon sonrasında hastaların hissetmeleri mümkün olan ağrılara karşılık ağrı kesiciler kullanılmaktadır.

Ancak operasyon öncesinde varolan kronik rahatsızlıklar hususunda doktor bilgilendirilmeli, alerji gibi ameliyat sırasında sıkıntı çıkarabilecek konularda uzmanlarla görüşülmelidir. Hasta ile doktor arasındaki iletişimin yüksek olması, operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonların ortadan kaldırılmasında büyük fayda sağlayabilmektedir.

Endometrial Ablasyon Sonrası Gebelik

Endometrial ablasyon sonrasında maalesef kadınların yeniden gebe kalma ihtimali yok denecek kadar düşük olmaktadır. Zira rahim içi mukozaya hasar verilmesi nedeniyle embriyoların rahimde gelişim göstermesi ve rahme tutunması artık mümkün olmamaktadır. Adet kanamalarının de çok azalmasına veya sona ermesine neden olabilen bu durum, gebeliğin gerçekleşmesini de engellemektedir.

Bunun yanında, kanserlerden kaynaklı kanamaların da durmasına neden olan endometrial ablasyon, maalesef rahim kanserlerinin tespitini zor hale getirebilmektedir. Bu sebeple endometrial ablasyon sırasında rahim içi dokulardan örnekler alınmaktadır ve kanser araştırması yapılmaktadır.

ameliyat

Endometrial Ablasyon Yöntemleri

Endometrial ablasyonun yapılmasında kullanılan 3 farklı yöntem mevcuttur.

  • Elektrokoterle ablasyon
  • Balonla ablasyon
  • Dondurarak ablasyon

Elektrokoterla yapılan ablasyonda şikayetler bir kaç ay içerisinde sona ermektedir ve operasyonun başarısını sağlama amacıyla hastanın rahim içi duvarındaki tabakanın incelmesini sağlayacak ilaçlar kullanılmaktadır. Bu yöntem sonucunda kanamalar bir süre sonra yeniden ortaya çıkarlarsa, rahmin tamamen alınması gerekmektedir.

Balonla ablasyonda ise içi sıvı dolu olan bir baloncuk rahme yerleştirilmekte, daha sonra bu sıvı ısıtılarak ısının rahim içi mukozayı tahrip etmesi sağlanmaktadır. Bu süreçte ağrıların engel oluşturmaması için operasyon genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Dondurarak ablasyonda ise ısıtarak tahrip etmenin tersi şekilde rahim içi duvarı soğutularak tahrip edilmektedir. Yapılan araştırmalar, bu yöntemler arasında ciddi bir başarı farkı bulunmadığını ve uygulamanın nasıl yapılacağını doktor ile hasta ilişkisinin belli ettiğini göstermektedir. Size hangi yöntemin uygun olduğunu uzmanınızla size özel olarak görüşmeniz gerekmektedir.

ameliyat4

Operasyon Sonrası Gebelik

Endometrial ablasyon sonrasında maalesef gebelik elde etmek mümkün olmamaktadır ve bu nedenle endometrial ablasyon genellikle 40 yaş üzerindeki, bir veya birden fazla çocuk sahibi olan kadınlarda uygulanmaktadır. Hiç çocuğu olmayan ve çocuk yapmayı düşünmeyen hastalarda ise gelecekte çocuk yapma isteğinin ortaya çıkma ihtimali bulunduğu için mecbur kalınmadıkça operasyon uygulanmamaktadır. Ancak kanamaların çok fazla ve aşırı olduğu, durdurulamadığı durumlarda maalesef rahim alınması veya endometrial ablasyon mecburi hale gelebilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *