hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Endometrioma Nedir?

Endometrioma Nedir?

endometrima

Rahim iç zarı olan endometrium, her ay adet döneminde kalınlaşır ve adet kanaması ile birlikte rahim içinden dökülür. Bu rahim iç tabakasının normalden fazla kalınlaşması durumuna endometrial hiperplazisi adı verilmektedir ve bu durum kanserin öncüsü olarak değerlendirilir. Rahim içinde oluşması ve kalınlaşması gereken bu dokunun rahim dışında oluşması da endometriozis (çikolata kisti) olarak adlandırılmaktadır. Endometriozis vakalarında ağrı, adet düzensizliği ve kısırlık gibi sorunlar gözlenmektedir. İşte bu rahim içinde oluşması gereken tabakanın yumurtalıklarda oluştuğu durumlardaki endometriozis vakalarına ise endometrioma (çikolata kisti) denilmektedir. Yumurtalıklarda oluşan bu kistin içi kahverengi bir sıvı ile dolu olduğundan, buna çikolata kisti adı verilmektedir. Çikolata kisti etrafında bulunan dokulara, tüplere ve bağırsaklara yapışık bir şekilde konumlanır. Genellikle yumurtalıklardan birinde bulunana bu kistler kanser etkisi göstermezler ve nadiren 10-15 santimetre ebatlara ulaşsalar da genel olarak 4-5 santimetre büyüklüğündedirler.

Endometrioma belirtileri nelerdir?

Endometrioma sorunu; genellikle ağrılı cinsel ilişki, ağrılı adet görme, çok yoğun adet görme ve kısırlık gibi sorunlardan dolayı doktora giden hastalarda gözlenmektedir. Bu şikayetlerle doktora giden hastaya ultrason çekilir, koyu, yoğun içerikli düzgün formlu kistler ultrasonla teşhis edilir. Endometrioma tanısını kesin olarak koyabilmek için kist cerrahi operasyonla çıkarılır ve patolojik olarak incelenir. Ancak nadiren de olsa bu kistler patlayabilir, içindeki sıvı karın içine akar, hastada çok şiddetli karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri ortaya çıkar.

Endometrioma nasıl tedavi edilir?

Endometrioma sorununda en uygun tedavi yöntemi açık ameliyat ya da laparoskopi ile kistin bulunduğu bölgeden çıkarılmasıdır. Bazı uzmanlar ve sağlık kurumları ameliyat öncesinde hastanın ilaç kullanması ve kistin bu şekilde küçültülmesi yolunu tercih etseler de, kisti küçültmenin tedavide ekstra bir başarı sağladığı konusunda kesin bir kanı bulunmamaktadır. Endometrioma ameliyatlarında kistin bulunduğu bölgeden tamamen çıkarılması veya kistin içinin boşaltılması seçenekleri mevcuttur. Ancak hastalığın tekrarlaması ihtimali göz önünde bulundurulduğunda; kistin içinin boşaltılması yerine tamamen çıkarılmasının daha başarılı bir seçim olacağı düşünülmektedir. Endometrioma ameliyatlarında çoğunlukla sadece kist alınabilirken nadiren de olsa kistle birlikte yumurtalığın da alınması gerekebilmektedir. Doktor bu kararı verirken kistin yerleşme ve büyüme durumuna, hastanın yaşına ve bebek sahibi olmayı isteyip istememe durumuna bakarak karar vermektedir. Ayrıca endometriomanın kanser türünde bir kist olmadığı, tekrarlasa bile kansere dönüşmeyeceği de bilinmelidir.

Endometrioma ameliyatından sonra gebe kalınabilir mi?

Ameliyatın ardından hastaların yaklaşık % 40-50’si başka her hangi bir tedavi ya da işleme gerek kalmadan doğal yollarla gebe kalabilmektedirler. Ancak burada kadının yaşı, başka bir sağlık probleminin olup olmadığı, ne kadar süredir kısırlık sorunu yaşadığı gibi faktörler önem taşımaktadır. Örneğin kadın 35 yaşın altında ise ve 5-7 yıldan daha kısa süredir kısırlık sorununa sahip ise ameliyatın ardından kendiliğinden gebe kalma ihtimali yüksektir. Ancak kadın 37 yaşın üzerinde ise ve 8 yıldan uzun süredir kısır ise ameliyattan sonra doğal yollarla gebe kalabilme ihtimali çok düşüktür. Bunun yanında endometriomanın tekrarlama riski bulunduğundan bu riski en aza indirmek adına ameliyattan sonra doğum kontrol hapları ya da başka hormon ilaçları kullanılabilmektedir. Bu durumda da kadının kendiliğinden gebe kalma ihtimali bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir