hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Evde Kısırlık Testi

Evde Kısırlık Testi

evde kısırlık testi

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler, kısırlıktan şüphelendiklerinde çoğu zaman ilk olarak doktora gitmekten çekinebilirler. Böyle durumlarda evde kendi başlarına uygulayabilecekleri kısırlık testleri bulunmaktadır. Evde uygulanan kısırlık testlerinin sadece erkekler için olanı ve hem erkek hem de kadınlar için olanı da bulunmaktadır. Bu testler kısırlığın varlığı ya da yokluğu ile ilgili kesin bir sonuç vermemekle beraber, en azından kadının yumurtlama, erkeğin de sperm üretim kapasitesi, kalitesi hakkında fikir verebilecektir. Yeniden altını çizmekte fayda vardır ki; evde yapılan kısırlık testlerinde çıkan verilerin çok düşük olması kesinlikle kısır olduklarının ya da beklenen yükseklikte çıkması kısırlık sorunu olmadığının kanıtı niteliğinde değildir. Evde uygulanan kısırlık testleri hem ülkemizde hem de yurtdışında eczanelerden edinilebilmekte ve prospektüsündeki basit komutlarla kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Erkekler için olan kısırlık testlerinde erkeğin sperm sayısı ölçülürken, kadınlarda ise idrardan kadının FSH hormonu düzeyi ölçülebilmekte ve yaklaşık bir değer ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda doğurganlık yeteneğinin en sağlıklı ölçülebildiği, en başarılı sonuçların alındığı test kan ile yapılmaktadır. İdrar testinden elde edilen verilerin kan testi kadar güvenilir olmadığı düşünülür. Normal sağlık koşullarına sahip olan bir erkekte, bir milimetre meninin 20 milyondan fazla sperm içermesi gerekmektedir. İşte evde uygulanan sperm testinde değerler bunun çok altında çıkmışsa kısırlıktan şüphe edilmesi gerekmektedir. Testlerin uygulanması kolaydır ve yaklaşık olarak 1 saat içinde sonuç alınabilmektedir. Bu testlerdeki değerlerin yaklaşık olduğu ve kesin sonuç alınabilmesi, bir karara varılabilmesi için bir uzmana başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Evde uygulanan kısırlık testleri ne kadar güvenilir?

Evde uygulanabilen kısırlık testleri, çok uzun süredir bebek sahibi olmak isteyen, ancak başarılı olamayan, bu konuda tedavi görmüş olan kişiler için uygun değildir. Zira tedavi öncesinde doktorlar zaten gerekli tahlil ve testleri yapmışlardır. Evde kısırlık testi; bir süredir korumasız cinsel ilişkiye girildiği halde gebeliğin gerçekleşmediği durumlarda bir tanı koymak değil de, sadece fikir sahibi olmak için yapılabilmektedir. Zira kısırlık belirlenmesi için sağlık merkezleri ve hastanelerde yapılan sperm ya da kan testleri alanında uzman kişiler tarafından çok ayrıntılı işlemler ve incelemelerle yapılmakta, ancak bu şekilde kısırlık tanısı konulabilmektedir. Evde kısırlık testinde erkeğin sperm sayısının istenen düzeyde olup olmadığı ölçülür. Ancak gebelik oluşabilmesi için sadece spermlerin yeterli sayıda olması değil, istenen hareketlilikte, olgunlukta ve kalitede olması gerekmektedir.

Kadında ise FSH seviyesi dışında rahim ve tüplerle ilgili patolojiler, rahim problemleri kısırlığa sebep olabilmektedir. Tüm bunlara paralel olarak evde sperm ya da FSH testi yapan ve değerleri normal çıkan çiftler, normal yollardan bebek sahibi olmaya çalışırken zaman kaybetmekteler. Oysaki gebelikte özellikle kadının yaşı çok önemli bir faktördür. Yaş ilerledikçe, zaman kaybedildikçe doğal yollarla gebelik elde edilebilme olasılığı düşecektir. Bu sebeple sperm sayısı ve FSH seviyesi konusunda fikir elde etmek isteyenler evde kısırlık testi yapabilirler. Ancak kesin sonuç için bir sağlık kuruluşundan profesyonel bir yardım almak önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir