hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Doğum Olur

Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Doğum Olur

hamilelik

Hamilelik dönemi anne adayları için olduğu kadar baba adayları için de heyecanlı bir dönem çünkü bebeğin ne zaman doğacağı, gelişiminin nasıl olacağı gibi pek çok şey, ebeveyn adaylarının aklını kurcalamaya devam ediyor. Tabii ki bunda herkesin çocuğunun geleceğini hayal etmesi de ayrı bir pay sahibi. Lakin haftalar özellikle de doğum zamanı yaklaştıkça adeta geçmek bilmezler ve bu nedenle gebeliğin kaçıncı haftasında doğum olur sorusunun cevabı önem kazanmaya başlar. Her gebe kadın aynı zamanda doğum yapmadığı için tabii ki doğum haftasınının erken mi ya da geç mi olduğunun da ayırdında olmak gerekir. Çünkü erken doğumlar ve vakti gelmesine rağmen gerçekleşmemiş doğumlar tıbbi anlamda müdahale gerekliliği doğururlar.

Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Doğum Olur

Uzmanlar gebeliğin 40. haftasında yani 280 gün içerisinde doğumun gerçekleştiğini belirtiyorlar ve bunu hesaplamak için son gördüğünüz adetin ilk gününden itibaren hesaplamayı yapıyorsunuz. Dolayısıyla hamileliğinizi öğrendiğiniz zamandan itibaren yapılan yahut adetin son günü baz alınan hesaplamalar doğru olmayacaktır ve yanlış bir yönlendirmeye sebep olacaktır.

Fakat tüm gebelikler 40. haftada olmazlar ve pek çok gebelikte 37. ile 40. haftalar arasında bir yerde doğum gerçekleşir. Bazı gebeliklerde ise bebeğin 41. ve hatta 42. haftada doğduğuna şahit olmak mümkündür. Yani yapılan hesaplamaya göre +/- 2 haftalık bir süre normal gebelik sınırları içerisinde kalmaktadır.

  1. haftadan önce gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak nitelendirildikleri için doğumunuz esnasında doğumu gerçekleştirecek olan doktorunuzu da bilgilendirmeniz gerekli. 40. haftayı aşan doğumlarda ise gün aşımı, geç doğum gibi adlandırmalar yapılmaktadır ve gününüz geçtiği zaman düzenli kontrollere gittiğiniz doktorunuzu bu hususta yine bilgilendirmelisiniz.
  2. ila 37. hafta arasındaki doğumlar erken doğum olarak nitelendiriliyorlar ancak 20. haftadan önceki doğumlarda bebeğin yaşama şansı olmadığı için bu doğumlara düşük deniliyor ve maalesef bebeğin hayatını sürdürmesi mümkün olmuyor.

Sezaryen Doğumlardaki Durum

Sezaryen doğumlar ise kontrollü doğumlar oldukları için genellikle doktorun önerileri doğrultusunda 39. haftada doğum gerçekleştirilmektedir. Fakat ikiz gebeliklerde 35. hafta, üçüzlerde 32. hafta, dördüzlerde ise 29. hafta sezaryen tarihi için seçilebilmektedir. Zira bebek sayısı arttıkça bebeklerin boyutlarından dolayı anne rahmine zarar verme ihtimalleri artmaktadır.

  • Sezaryeni zorunlu kılan diğer durumlar ise şu şekilde sıralanıyorlar:
  • Daha önceden sezaryen geçirmiş olmak
  • Rahim ameliyatı geçirmiş olmak
  • Bebeğin ters durması
  • Çoklu gebeliklerde bebeklerin birinin doğum kanalını kapatması
  • Aşırı kanama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir