hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gebelik Öncesi İçin Sağlıklı Kilo Verme

Gebelik Öncesi İçin Sağlıklı Kilo Verme

Sağlıklı bir hamilelik elde etmenin en önemli aşamalarından bir tanesi, hamile kalmadan önce sağlığınıza odaklanmak. Sağlıklı bir gebelik öncesi kiloya ulaşmak hamile kalma ihtimalinizi arttırır ve hamilelik komplikasyonlarına dair riskleri de azaltır.

Obez olmak, yani 30 ve üzeri vücut kitle endeksine sahip olmak, normal yumurtlama ihtimalinizi de azaltır. Obezite aynı zamanda tüp bebek tedavisi sonuçlarını da etkileyebilir. Vücut kitle endeksiniz arttıkça başarısız tüp bebek tedavisi ihtimali de artar.

Hamilelikte obezite şunlar dahil olmak üzere çeşitli hamilelik komplikasyonlarının riskini arttırır:

  • düşük, ölü doğum ve tekrar eden düşük riski
  • gebelik diyabeti
  • preeklampsi
  • kardiyak işlev kaybı
  • uyku apnesi
  • vajinal doğumda zorlanma
  • sezaryen ihtiyacı doğması

Buna ek olarak gebelik öncesi kilonuz, hamilelikte önerilen kilo alım miktarınızı da etkileyecektir. Eğer endeks değeriniz 25-29.9 arasındaysa doktorunuz 7-11 kilo almanızı önerecektir. 30 ve üzeri ise doktor 5-9 kilo arasını önerecektir.

Dolayısıyla hamile kalmadan önce kilo vermek için değerlendirebileceğiniz 12 yöntem şöyle:

Hedef Kilonuzu Tespit Edin

Vermeniz gereken kilo miktarı, ne kadar süre kilo vereceğinizi belirler. Haftada 1 kilo vermek en güvenli kilo verme yolu ve doğru kiloya inmek için kaç kilo verilmesi gerektiğini internetteki vücut kitle endeksi hesaplama araçları ile tespit edebilirsiniz.

Diyeti Bırakmayı Planlayın

Bebeğiniz için kilo vermeyi isteseniz de, hızlı diyetler, moda diyetler ve dengesiz diyetler gibi bazı diyetleri gebelikten önce bırakmalısınız ve doğurganlık ile hamileliği daha fazla destekleyen yeme planları yaratmalısınız.

Mevcut Kalori Alımınızı Belirleyin

Eğer kilonuzu iyi koruyorsanız, mevcut kalori alımınızı hesaplayın. Böylece kilo vermek için ne kadar daha az kalori almanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Kalorileri Azaltın

Kilo vermenin en iyi yollarından birisi, şu anda yediğinizden daha az yemektir. Kalorileri kesmenin pek çok yolu var ve bunlar arasında gıdaları değiştirmek de bulunuyor. Şimdiki kalori alımınızı hesaplayın ve onu 1000 azaltın. Ortaya çıkan rakam, haftada 1 kilo vermek için almanız gereken toplam günlük kalori miktarı. Örneğin günde 2500 kalori tüketiyorsanız, hedefiniz günde 1500 kalori olmalı.

Sporu Arttırın

Eğer günde 1000 az kalori tüketmeyi mümkün bulmuyorsanız, gerisini yakmak için biraz spor yapın. Günde 500 kalori azaltmak ve 500 de kalori yakmak aynı işe yarar.

Sporu Parçalara Bölün

Günde en az bir saat spor kilo vermek için ideal. Ancak pek çok insanın bu kadar vakti yok ve bu nedenle sporu parçalara bölmek de mümkün. Sabah 30 dakika ağırlık kaldırma egzersizleri yapmak ve akşam yemeğinden sonra 30 dakika yürümek de sorun olmaz.

Kolay Başlayın

Eğer günlük spora yeni başlıyorsanız, yavaş başlayın. Bedeniniz ilk bir kaç çalışmanın ardından hamlayacak ve pek çok insan bu nedenle sporu bırakır. İlk günden kendinizi kaptırmak yerine günde 2 defa 10 dakika veya tek seferde 20 dakika gibi daha kolay bir şekilde başlayın.

Prenatal Vitaminler Alın

Hamilelikten öncesi, hamile kaldıktan sonra ilk bir kaç hafta ihtiyaç duyacağınız folik asiti almak için ideal bir zaman. İyi bir prenatal vitamin anneye tüm gerekli olan vitamin ve mineralleri verecektir.

Doğal Takviyeler

Prenatal vitaminler ile birlikte bazı doğal takviyeleri de beslenmenize ekleyebilirsiniz. Yeşil çay kanıtlanmış ve doğal bir yağ yakıcı ve onu tüketmenin metabolizmayı hızlandırdığı belirtiliyor.

Destek Gruplarına Katılın

Arkadaşla birlikte kilo vermenin insanları kilo verme konusunda cesaretlendirdiği ve tek başına kilo vermekten daha başarılı sonuçlar verdiği biliniyor. Kilo vermek isteyenlerin olduğu bir grupta bulunmak hesap vermenizi de gerektireceğinden işinize yarar.

Ancak sizinle aynı işi yapacak ve sizi destekleyecek bir arkadaş grubunuz olmalı.

Doktorla Görüşün

Bir aile hekimi veya doktor ile görüşmek gebelikten önce kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu bir diyet programı da olabilir, iştahı bastıran ilaçlar da olabilir. Ancak aldığınız ilaçların gebelikten belli bir süre önce bırakılmaları gerekli.

Beslenme Uzmanına Görünün

Beslenme uzmanları gıdaların yaşamınızdaki rolünü daha iyi anlamanıza yardımcı olabilirler. Gıdalar size enerji vermek için varlar, ödül olmak için değil. Maalesef pek çok insan tadı iyi geldiği için yemesi gerekenden fazla yiyor. Bu öğrenilmiş davranıştır ve değiştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir