hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gebelik Sonrası İçin Sağlıklı Kilo Verme

Gebelik Sonrası İçin Sağlıklı Kilo Verme

Çoğumuz bebek doğduktan sonra tüm o ekstra kilolardan sihirli bir şekilde kurtulmayı dilesek de, hiç kimse çok hızlı bir şekilde bebek öncesi dönemdeki vücuduna kavuşamaz.

Doğumun ardından ne kadar kilo verebileceğinizi merak etmeniz çok normal. Bebeğin boyutuna ve amniyon sıvısı ile plasentanın ağırlığına bağlı olarak pek çok hamile kadın doğumun hemen ardından 5 kilo kadar kilo verir. Hamilelikte ortalama bir kadının kilo alımının 11-15 kilo civarında olduğunu düşünürsek, bu iyi bir başlangıçtır.

Peki bu kiloların kalanı nereden geliyor? Meme dokusu, kan miktarı, yağ depoları ve büyümüş olan rahim. Hatta doğumun ardından göbeğiniz özellikle ilk altı haftada yeteri kadar inmeyebilir çünkü rahim eski boyutuna bir anda dönmez.

Tekrar şekle girmek için yapabileceğiniz çok sayıda şey var. Ancak en önemlisi kendinize biraz izin vermek: Bedeniniz daha yeni bir canlı doğurdu. Bir şeyler hareket etti, esnedi ve bunu oldurdu. Bedeninizi hemen eski haline döndürmeye odaklanmayın, bunun yerine sağlıklı, mutlu bir hayat oluşturmaya çalışın.

Bebekten Sonra Gerçekçi Kilo Verme Hedefleri Oluşturmak

Doğumun ardından yavaşça kilo vereceksiniz. Gerçekçi, güvenli bir hedefi doktorunuzla birlikte koyarak işleri biraz hızlandırabilirsiniz. Temel noktalardan birisi, haftada 600 gramdan daha fazlasını vermemek. Çünkü bu günde 500-750 kalori açık oluşturmanızı gerektirir.

Pek çok yeni anne hamilelik kilolarının büyük kısmını bebeğin altıncı doğum gününde atmış olsa bile, herkesin kilo verme temposu farklı. Kilo verme yolculuğunu etkileyen çok sayıda faktör var. Bunlar arasında yaşınız, beslenme düzeniniz, aktivite düzeyiniz ve genlerinizle belirlenen doğal metabolizmanız bulunuyor.

Ayrıca hamilelikte 15 kilodan fazla aldıysanız, tekrar eskiye dönmenizin 10-24 ay gerektirebileceğini unutmayın.

Emzirme ve Kilo Verme

Bebekten sonra 5-10 kilo vermek zor gibi görünse de, bu sandığınızdan daha kolay gerçekleşebilir. Çünkü pek çok annenin katılacağı gibi, emzirmek kiloların rekor sürede atılmasını sağlar. Hatta ne kadar süt ürettiğinize bağlı olarak, emzirmek günde 500 kaloriye kadar yakmanıza sebep olur. Bunun yanında emzirme süreci rahmi küçülten hormonların üretimini de uyarır. Maalesef duyduklarınızın aksine emzirme sürecinde fazladan bir kaç kiloyu tutmanıza da gerek yok.

Emzirme bittikten sonra vücudunuz daha az iş yapıyor ve bu da emzirmeye göre daha az kalori yaktığı anlamına geliyor. Ancak bu sırada iştahınız doğal olarak azalıyor çünkü bedeniniz sizi doğru bir beslenme düzenine zorluyor. Artık aktivite düzeyinizi arttırdığınızda daha rahat olabiliyorsunuz. Bu nedenle emzirme bitince kaybettiğiniz kiloları tekrar alma konusunda endişe etmeyin. Yaşam tarzı değişimleri metabolizmanızın hızla devam etmesini sağlayabilir ve bu sırada biraz kalorileri kısmanız gerekebilir.

Bebek Sonrası Beslenme

Bedeninizin doğumdan sonra iyi bir dinlenmeye ve beslenmeye ihtiyacı olduğu için bebek en az altı haftalık olana kadar diyeti düşünmeyin. Çünkü bu süreçte enfeksiyonlarla da savaşıyor ve bebeği besliyorsunuz.

Doktorunuzdan onay alıp da bebek sonrası diyete başlamaya hazır olduğunuzda, hala yeterince kalori aldığınızdan emin olmalısınız. Aşırı diyetler sadece sizin için değil, bebek için de tehlikeli çünkü emziren anneler yeterince kalori almazlarsa anne sütü azalır ve bu da bebeğin yeterince beslenememesi anlamına gelir. Ayrıca yağları çok hızlı şekilde yakmak anne sütünde birikebilen toksinlerin salınmasına sebep olur. Emzirmeseniz bile çok az kalori bedenin kıtlıkta olduğunu sanmasına sebep olur ve bu da uzun vadede metabolizmanızı yavaşlatır ve kilo vermenizi daha zorlu hale getirir.

Unutmayın ki emzirme sırasında kalori ihtiyacı, emzirmenin ilk altı ayı boyunca hamileliğin son trimesterinden daha fazla. Doktor ne kadar kalori yemeniz gerektiğini hamilelik öncesi vücut kitle endeksiniz ve aktivite düzeyinize göre tespit edebilir. Ortalama bir kadının günde 2000 kaloriye ihtiyacı olurken, emziren kadınların aynı kiloyu korumak için fazladan 500 kaloriye ihtiyaçları vardır. Yarım kilo vermek için günde 500 daha az kalori tüketmelisiniz. Bunu az yiyerek yapabileceğiniz gibi daha fazla sporla da gerçekleştirebilirsiniz. Doğru gıdaları tüketmeyi unutmayın. Ayrıca kilo verdikçe bedeniniz daha az kaloriye ihtiyaç duyacak ve bu nedenle inceldikçe kalori alımınızı ayarlamanız gerekli.

Bebekten Sonra Spor

Spor bedeninize iyi gelir. Çok meşgul olsanız bile her zaman bebekle spor yapabileceğiniz yollar bulabilirsiniz. Ancak spor rutinine başlamadan önce doktorunuzla görüşmeli ve bitkinlik noktasına gelene kadar spor yapmamalısınız. Jogging, yoga, bisiklet, yüzme, yürüme gibi tüm sevdiğiniz sporlar uygunlar. Doğumdan sonra kilo vermenize yardımcı oldukları gibi bebekle tempolu bir yürüyüş, diğer annelerin de aynı şeyi yapmaya çalıştığınızı görmelerine imkan tanır.

Son Kiloları Atmak İçin İpuçları

Kilo verme sürecinde nerede olursanız olun, sabır en büyük temeldir. Bir diyete bağlı kalmak bebekle zor olabilir ancak şu ipuçları sürece devam etmenize yardımcı olacaklar:

  • Takım oluşturun: Alabileceğiniz tüm desteğe ihtiyacınız var ve bu nedenle eşinizi yanınıza alın. Yemekten sonra TV izlemek yerine biraz yürüyün. Diyeti birlikte yapın. Dolabınızdan yağlı ve işlenmiş gıdaları çıkartın. Onu meyveler, sebzeler, tam tahıllar, yağsız süt ürünleri, kaliteli etler, balık ile doldurun ve birbirinizin yeme alışkanlıklarına dikkat edin.
  • Küçük şeyleri gözden kaçırmayın: Günlük rutininize en ufak ekstra aktiviteleri bile katın. Her bir adım işe yarar. Günlük annelik işleriyle bile ne kadar kalori yaktığınızı bilseniz şaşırırdınız.
  • Pozitif kalın: Şimdiye kadar başardıklarınıza odaklanın ve verdiğiniz kilolara dikkat edin. Fit olmanın tartıda gördüğünüz kilolardan daha önemli olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir