hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gebelikte Apandisit Ameliyatı

Gebelikte Apandisit Ameliyatı

Apandisit, apandis iltihabı olma rahatsızlığına denir ve hamilelikte kadınların geçirdikleri ameliyatların büyük bir kısmına sebep olur. Her 1500 kadından 1 tanesinin hamilelik sırasında apandisit ameliyatı geçirdiği tahmin ediliyor.

Hamilelikte apandisite dair en büyük problemlerden bir tanesi, hamile bedendeki değişimlerden dolayı apandisitin tespitidir. İlk ve ikinci trimesterde teşhis daha kolay olur.

Erkenden teşhis almanın en önemli sebebi, bunu geciktirdikçe apandisin yırtılması gibi komplikasyonlar yaşama ihtimalinin artmasıdır. Bu olduğu zaman bebek ölümü ve erken doğum ihtimalleri %36’ya kadar artar ve genelde üçüncü trimesterde olur. Annelerin riski iyi bir ameliyat ve antibiyotikler ile birlikte neredeyse sıfıra düşer.

Belirtiler ve Teşhis

Sağ alt kısımda ağrı en yaygın belirtidir ancak hamile kadınların %70’i ateşlenmez. Bu nedenle doktorunuz ağrının apandisitten olduğu şüphesine sahipse muhtemelen ultrasona gireceksiniz. Bu özellikle ilk ve ikinci trimesterde neyin yanlış olduğunu görmeyi sağlar ve hamile değilkenki duruma göre %86 oranında iyidir. Üçüncü trimesterde ise apandisit teşhisi daha zor hale gelir ve doktor şüpheyi onaylamak için tomografi isteyebilir.

Ameliyat

İlk veya ikinci trimesterdeyseniz, ameliyat için muhtemelen laparoskopi tercih edilecektir. Bu operasyonda bir büyük kesik yerine vücutta bir kaç tane küçük delik açılır ve işlem bu deliklerden gerçekleştirilir.

Üçüncü trimesterde ise açık ameliyat yaygındır çünkü rahmin büyüklüğü laparoskopiyi çok zor hale getirir. Ameliyattan sonraki 24 hafta boyunca bebeğin takibi yapılmalıdır. Kadınların %80’i kadarında erken sancılar olacaklardır ancak büyük kısmı erken doğum yapmayacaktır. Apandisit ameliyatından sonra kadınların sadece %5-14’ü bebeklerinin erken doğumuna şahit oluyor.

İstirahat

Hamile olmayan insanlar bu ameliyattan sonra oldukça kısa sürede evlerine gidiyorlar ancak hamile kadınlarda bu durum annenin ve bebeğin durumuna göre biraz değişebilir. Lakin genel olarak en az bir gece hastanede kalmanız gerekecektir.

Ameliyattan sonra istirahat hamilelikten dolayı çok önemli. Genelde bir hafta kadar işe gitmeyip evde kalmak gerekir ve komplikasyonlar yaşandıysa veya erken doğum işaretleri varsa daha fazla evde kalmak da gerekebilir. İyileşme için dinlenmek kadar hareket etmek de önemli. Ne kadar çabuk yataktan çıkarsanız o kadar hızlı iyileşirsiniz ve yaşayacağınız komplikasyonlar da daha az olur.

Ağır nesneler kaldırmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Besleyici gıdalar tüketin ve doğru şekilde iyileştiğinizden emin olmak için doktorun randevularına gidin. Genelde ameliyattan bir iki hafta sonra bir kontrol muayenesi olur. Doktorunuz, cerrahınız ve doğum ebeniz arasındaki bakım dengeli olacaktır ve bu ilişkiyi siz koordine etmek isteyebilirsiniz. Hepsinin bir diğeriyle iletişimde olduğundan emin olmak için hepsiyle konuşabilirsiniz.

Ameliyatın doğum zamanınızla olan ilişkisine bağlı olarak, doğum planınızda bir değişim olmamalı. Eğer olabilecek değişimler hakkında sorularınız olursa, randevularda bunları doktorunuza sormayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir