hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gebelikte Balık Yağı Kullanımı Bebeği Daha Zeki Yapıyor!

Hamilelik döneminde anne adayının ihtiyaç duyduğu besinler, normal zamandan bir tık daha fazla önem arz ediyor. Özellikle de bazı besin grupları ve takviyeler bu dönemde çok daha önemli oluyor. İşte bu önemli besinlerden birisi de balık yağıdır. Balık yağının içeriğinde çoklu doymamış yağ asitleri olan Omega 3 bulunmaktadır. Omega 3 yağ asitleri esansiyel yağ asitleridir ve biz insanların vücudu bu yağ asitlerini kendiliğinden üretemezler. Bu sebeple de ihtiyaç duyulan Omega 3 yağ asitlerinin dışarıdan alınması gerekiyor. Aslında sadece hamilelikte değil, tüm yaşam boyunca balık yağına ihtiyacımız var. Balık yağını somon, sardalye, ton balığı, alabalık, uskumru, mersin balığı, kefal, lüfer ve ringa gibi balıkları düzenli olarak tüketmek yoluyla alabiliriz. Bir de hazır olarak eczanelerden alınabilen balık yağı kapsüllerinin tüketimi yoluyla da bu ihtiyaç karşılanabilir.

Anne ve bebek sağlığı için balık yağı

bal,k-yagi

Hamilelikte hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için balık yağı tüketimi öneriliyor. Anne adayı yeterince balık yağı tüketirse bebek de bundan ihtiyacı olan kadarını alabiliyor. Ancak anne gerektiği kadar balık yağı tüketmediğinde ise bebek bu ihtiyacını annede var olan depodan karşılıyor. Balık yağının en çok bulunduğu yer de beyin dokusu olduğu için bebek, annenin beyin dokusundakilerden almak durumunda kalıyor. İşte bu durumda annenin beyin dokusunda kayıp yaşanma riski ortaya çıkıyor ki, bu da çok tehlikeli ve sağlıksız bir durumun ortaya çıkmasına sebep olur.

Bebeğin beyin gelişiminde balık yağı çok önemlidir!

Balık yağının bebeğe ve anneye pek çok faydası bulunmaktadır. Ama en çok da bebeğin beyin gelişiminin tam olarak gerçekleşmesi için balık yağına ihtiyaç duyulur. Zira balık yağındaki Omega 3 yağ asitleri bebeğin başta beyin sağlığı, zihinsel gelişimi olmak üzere sinir sisteminin ve görme fonksiyonlarının sağlığı için de çok önemlidir. Hamilelik döneminde düzenli olarak balık yağı tüketen anne adayları; preeklampsi (gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon) doğumdan sonra sıklıkla yaşanan depresyon, düşük ve erken doğum gibi ciddi sorunları önleyebilir. Bununla birlikte yeterince balık yağı alabilen bebekler, normal kiloda doğarken, balık yağı yönünden eksik kalan bebekler çok daha düşük kilolu doğabilmektedir. Ayrıca anne karnındayken balık yağı ihtiyacı tam olarak karşılanan bebeklerin ileriki dönemlerde çok daha zeki oldukları, fiziksel yetilerinin de çok daha gelişmiş olduğu bilimsel çalışmalarla desteklenmektedir.

Gebelikte ne kadar balık yağı almak gerekir?

balik-yagi

Bebeğin ve anne adayının zihinsel, fiziksel sağlığı açısından aslında balık yağı alımına hamilelikten birkaç ay öncesinde başlamak gerektiğine dair bilgiler bulunmakta. Bu bağlamda planlı hamileliklerin birkaç ay öncesinden başlayarak haftada 2-3 kez balık tüketmek, gebelik boyunca da buna aralıksız devam etmek hem annenin hem de bebeğin balık yağı ihtiyacını karşılayabilecektir. Bununla birlikte gebelik dönemindeki kadınların günde 250 mcg balık yağı tüketmeleri öneriliyor. Ancak düzenli olarak balık yiyemeyenler için bu miktar uygun görülmüştür. Beslenme programında balığa yer veren kişilerin ne kadar balık yağı tüketecekleri ya da balık yağı tüketmelerine gerek olup olmadığı konularına doktorun karar vermesi, bu bağlamda önerilerde bulunması çok daha faydalı olacaktır. Bir de balık yağı ve Omega 3 yağ asitleri tüketiminin sadece hamilelikle sınırlı kalmaması da önem taşıyor. Bu bakımdan özellikle emzirme döneminde de balık yağı alımına devam edilmesi öneriliyor. Ancak yine miktarını doktorun belirlemesi gerekir. bu durumda süreç çok daha sağlılı işleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir