hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gebelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Gebelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

gebelikte bebek hareketleri ne zaman hissedilir

Gebelikte bebek hareketleri ne zaman hissedilir?

Gebelik dönemi boyunca anne adaylarının en merak ettiği konulardan biri, gebelikte bebek hareketlerinin ne zaman hissedileceğidir. Birçok anne adayı bebeğinin ilk tekmesini hissetmek için sabırsızlanmaktadır. İlk defa anne olacak kadınların bebek hareketlerini daha geç hissedeceği unutulmamalıdır.

Bebeğin ilk hareketleri genellikle; kanat çırpma, guruldama, dirsek atma gibi tanımlanmaktadır. Bebek, aslında gebeliğin 8. Ve 9. Haftalarında hareket etmeye başlar.(bkz; 8. Hafta Hamilelik , 9.Hafta Hamilelik) Ancak oldukça küçük olduğu için kasları henüz kendini hissettirecek kadar güçlü hareket edemez. Bu aşamada bebek hareketlerini yalnızca ultrasonla izlemek mümkündür.

Erken hamilelik dönemlerinde anne adayları bebek hareketlerini hissettiğini düşünebilmektedir. Ancak bu aşamada genellikle hissedilen bağırsak hareketleridir. Anne adayları bebek hareketlerini gebeliğin 16. ve 22. Haftalarında ilk olarak hissetmeye başlar.

Gebelikte bebek hareketleri konusunda ipuçları:

  • Bebek sahibi olmuş kadınların bebek hareketlerini daha erken haftalarda hissetmesi mümkündür. Bunun sebebi ise bebek hareketlerini daha önceden tecrübe edinmiş olmasıdır.
  • Kilo bakımından daha zayıf olanlar, bebeğin hareketlerini daha erken haftalarda duyabilmektedir.

Doktora başvurulması gereken durumlar nelerdir?

Şayet bebek hareketleri 22. Hamilelik haftasına kadar hissedilmemiş ise mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir. Bu aşamada ultrasonla bebeğin hareketlerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Şayet bebeğin kalp atımlarında herhangi bir sorun yoksa, doktor farklı testler istemeyecektir.

Tahmini doğum tarihi çeşitli sebeplerle yanlış hesaplanabilmektedir. Bu sebeple de bebek hareketleri geç hissedebilmektedir.

Bebek hareketi ile ilgili annelerin endişelendiği durumlar:

Bebeğin hareketleri ile ilgili anne adayları endişe duyabilmektedir. Bebeğim hareket etmedi, bebeğim geç mi hareket edecek, ne zaman hissedeceğim, ya hissedemezsem… gibi kaygılar anne adaylarını bebeğin ilk hareketini hissedene kadar mevcuttur. Her bebek hareketi kendine özgüdür.  Bazı anne adaylarının bebekleri daha hareketli iken, sizinki daha sakin mizaçlı olabilir. Bu sebeple de kesinlikle kıyaslama yapılmamalıdır. Bebek aslında çoğu zaman hareketlidir. Fakat bu hareketlerin yalnızca bir kısmı hissedilebilecek kadar hareketlidir. Bununla beraber bebek anne adayı uyurken hareket ediyor olabilir, bu aşamada anne adayı hareketi hissetmeyecektir.

Bebek gün boyu hareket etmemişse:

Gün boyu bebeğin hiçbir hareketini hissetmemişseniz, bu aşamada akşam bir bardak süt içtikten sonra bir süre uzanmayı deneyiniz. Sessiz ve loş bir odada sakince uzanırken bebeğinizin hareketlerini daha sağlıklı ve net şekilde duyabilirsiniz. İçilen süt ya da içecek, bebeğin hareketlenmesine yol açacaktır.

Bebeğiniz buna rağmen hareket etmiyorsa hemen endişe etmenize gerek yoktur. Anne adaylarının büyük bir kısmı 20. Gebelik haftasından önce herhangi bir bebek hareketi duymayabilir. Ancak 20. Gebelik haftasından sonra bebeğin hareketleri başlamışsa ancak gün boyu hiç hareket etmemişse mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Bebek hareketleri 28. Gebelik haftasından sonra artık düzene girer.

Bebeğin en hareketli dönemi ne zamandır?

Gebeliğin 24. Ve 28. Haftaları bebeğin en hareketli olduğu dönemlerdir. Bu dönem anne adayı bebeğin kısa ve düzensiz hareket ettiğini fark edebilir. Anne adayı bu gebelik haftalarında bebeğin hareketlerini hisseder ancak unutulmaması gereken bebeğin kaslarının halen geliştiğidir ve her hareket annenin hissedebileceği kadar güçlü değildir.    

Bebek hareketlerinin yavaşlaması normal bir durumdur. Bebek hareketleri tamamen kesilmemişse, endişe etmeye gerek yoktur. Yapılan araştırmalara göre gebeliğin 28. Haftasından itibaren bebeğin hareketleri günde 2 kez, sabah ve akşam hissedildiğini ortaya koymuştur.

Bebeğinizin hareketlerini test edin:

İçinizden saymaya başlayın ve saate bakın. Her hareketi sayın. (bebeğin hareketlerini sayıp kayıt altında tutmanız faydalı olabilir) 10 hareket saydığınızda ise tekrar saate bakın. Çoğunlukla 10 dakika içinde 10 hareket sayılmaktadır.

Bir saat geçmesine rağmen 10 hareket sayılmamışsa, süt içmeyi ve sakin bir odada uzanmayı deneyin. Tekrar saymaya başlayın. Eğer iki saat içinde 10 hareket sayılmamışsa mutlaka doktorunuza haber verin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir