hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gebelikte Gaz Sancısını Önlemenin Yolları

Gebelikte Gaz Sancısını Önlemenin Yolları

Hamilelikte vücudunuzun daha fazla gaz üretmesinin temel sebebi, çok daha fazla progesterona sahip olmanız. Bu hormon bedeninizdeki kasları rahatlatır ve buna sindirim sistemindekiler de dahil. Bu rahatlamış kaslar sindirimi yavaşlatırlar ve bu da gaza, şişkinliğe, geğirmeye ve gaz çıkarmaya yol açarak genelde bağırsaklarda özellikle büyük yemeklerden sonra rahatsız edici hisler ortaya çıkartır.

İnsanlar normalde günde on defadan fazla gaz çıkarırlar. Ancak hamile olduğunuzda çok daha fazla çıkartabilirsiniz. Şişkinliği azaltmak için pantolonunuzun bir düğmesini açabilirsiniz. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde büyüyen rahim, karın boşluğunu doldurur ve sindirimi iyice yavaşlatarak mideyi de yukarı doğru iter, böylece her yemekten sonra şişkin hissedersiniz.

Bunun sonucunda geçmişte yaşamasanız bile gaz sancıları ve kabızlık yaşamanız muhtemel hale gelir.

Gazın Sebebi Nedir?

Gaz sindirim sisteminde iki şekilde yakalanır: hava yuttuğunuzda ve kalın bağırsaktaki bakteriler sindirilmemiş gıdaları parçaladıklarında. Çoğu mide gazı hava yutmaktan kaynaklanır ve genelde geğirme ile atılır ancak bir miktarı büyük bağırsağa gider ve gaz çıkardığınızda çıkmış olur. Gaza sebep olan gazların büyük kısmı ise kalın bağırsaktaki bakterilerin mide ve ince bağırsak enzimleri tarafından tamamen parçalanamayan gıdaları parçalamaları sonucunda ortaya çıkar.

Belli başlı karbonhidratlar gazın temel sebebi. Protein ve yağlar nadiren doğrudan gaz üretimine sebep olurlar ancak yağlar sindirimi yavaşlattıkları için şişkinlik ve gazlılık hissini arttırabilirler.

Bazı insanlar başkalarını rahatsız etmeyen gıdalardan dolayı gaz problemleri yaşayabiliyorlar. Örneğin laktoz intoleransı olan bireyler süt veya dondurma gibi süt ürünleri tükettikleri zaman şişkin ve gazlı hissedebiliyorlar. Çünkü yeterince laktaz üretemiyorlar ve bu nedenle süt ürünlerindeki laktozu parçalayamıyorlar. Kolondaki bakterilerin dengesi de kişiden kişiye değişir ve ne kadar gaz ürettiğinizi belirleyebilir.

Beslenmemi Değiştirerek Gazdan Kurtulabilir miyim?

Evet, gaz yaratma ihtimali olan gıdaları azaltmak gazı azaltmanın en verimli yollarından birisi. Ancak gaz yapabilecek herşeyi hayattan çıkarmak, dengeli beslenmeyi de zorlaştırabilir.

İlk olarak gaz ve şişkinlik yapma ihtimali en yüksek olan gıdaları azaltmalısınız. Eğer bu durum size rahatlık verirse, tek tek gıdaları geri ekleyerek probleme neyin sebep olduğunu tespit edebilirsiniz. Bir gıda günlüğü tutmak, hangi gıdaların daha fazla gaz yarattığını tespit etmenize yardımcı olabilir.

Gazın bazı yaygın sebepleri şöyle:

 • Baklagiller, tam tahıllar ve belli sebzeler: lahana, karnabahar, brüksel lahanası, brokoli ve kuşkonmaz. Bunlarda raffinoz adı verilen şeker bulunur ve pek çok insanda gaz yapar.
 • Fruktoz: Bu şeker formu özellikle soğan, pırasa, enginar, kuru meyveler, konserve domates, ketçap, armut, elma, bal, buğday ve meyve suyu gibi gıdalarda doğal yoldan bulunur. Yüksek fruktozlu mısır şurubu da fruktozun işlenmiş gıdalara, gazlı içeceklere ve meyveli içeceklere eklenen formudur. Gaz ekleme işlemi de şişkinliğe katkı sağlar.
 • Belli nişasta türleri: buğday, mısır ve patates nişastası gaz yapabilir (pirinç nişastası yapmaz).
 • Bazı lifli gıdalar: yulaf ezmesi, baklagiller, nohut ve pek çok meyve. Bu gıdalar normalde kalın bağırsakta parçalanırlar ve gaza sebep olurlar. Buğday kepeği ise sindirim sisteminden parçalanmadan geçer ve bu nedenle kabızlığınız varsa ve gaz olmadan daha fazla lif almak istiyorsanız iyi bir tercih olur.
 • Süt ürünleri: Laktoz intoleransı olan bireyler süt ürünü tüketince gaz, ishal, mide ağrıları yaşarlar. Sadece az bir laktoz intoleransınız varsa, belirtileri görmemiş olabilirsiniz ancak hamilelikte süt ürünlerini tüketmeyi arttırınca bunlar ortaya çıkarlar. Eğer süt ürünlerinin sorunun temeli olduğunu düşünüyorsanız, laktozsuz süt veya kalsiyum takviyeli soya sütünü düşünün. Eğer hiç süt içmiyorsanız, kalsiyum takviyesi almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca D vitamini de prenatal vitaminlerinizden alabilirsiniz.
 • Bol yağlı ve kızarmış gıdalar: bunlar da sağlıksız olmaları bir yana, bağırsaktaki bakterileri rahatsız edebilir veya kötü bakterileri besleyerek gaza sebep olabilirler.

Hamilelikte Gaz ve Şişkinliği Azaltmak İçin Başka Ne Yapabilirim?

Beslenmenizi düzenlemenin yanında aşağıdaki önerilerden de bir kaç tanesini deneyebilirsiniz:

 • Büyük öğünler tüketmeyin. Bunun yerine gün içinde daha az ama çok defa yiyin.
 • Gıdaları iyi çiğneyin. Yerken konuşmayın.
 • Yemek sırasında içecek tüketimini azaltın. Bunun yerine gün içinde için.
 • Bardaktan için, şişeden doğrudan içmeyin.
 • Gazlı içecekler içmeyin.
 • Yapay tatlandırıcı sorbitol ile tatlandırılmış içecekleri tüketmeyin.
 • Sakız çiğnemeyin veya sert şekerleri emmeyin.
 • Yiyip içerken oturun.
 • Hareket edin. Hafif bir yürüyüş bile sindirim sistemini rahatlatabilir.
 • Kabızlığı önleyin veya tedavi edin çünkü gaza ve şişkinliğe sebep olur.
 • Sigara içmeyin. Sigara sadece sağlık problemlerine yol açmıyor, aynı zamanda mide asitliğini de arttırıyor.
 • Doğum öncesi yoga teknikleri ile rahatlamayı ve doğru nefes tekniklerini öğrenin. Bazı insanlar heyecanlı veya kaygılı olduklarında daha fazla hava yutarlar.

Eğer bunlar yardımcı olmazlarsa, doktorunuzdan gaz problemini çözebilecek şeyler isteyebilirsiniz.

Eğer gaz sancısı daha çok karın ağrısı, sancı gibiyse veya dışkıda kan varsa, ishal olduysanız, aşırı kabızlık varsa, bulantı ve kusmanız varsa, doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir