hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gebelikte Hangi Ağrılar Tehlikeli, Hangileri Tehlikesiz?

Gebelikte karın ağrıları bedeninizin büyüyen bebek için geçirdiği değişimlerin normal bir süreci olabilir. Gebelikte karın ağrılarının pek çok zararsız sebebi olabilse de, bazıları daha ciddi olabilir. Bebek bekleyen annelerin bu potansiyel sebepler konusunda kendilerini eğitmeleri ve böylece endişe sebebi olabilecek belirtiler görmeleri halinde bunu bilmeleri önemli.

Hamilelikte Karın Ağrılarının Yaygın Sebepleri

Hamilelikte bazı karın ağrıları ve sancılar oldukça yaygındırlar ve genelde siz veya bebeğiniz için herhangi bir tehlike arzetmezler.

Bunlar arasında şunlar var:

 • Yumuşak Doku Ağrısı: Bu ağrılar pozisyon değiştirdiğinizde keskin bıçak ağrısı gibi bir ağrı olarak görülebilir veya sürekli can sıkıcı bir ağrı olabilir. Bunun sebebi rahimden kasık bölgesine giden iki büyük bağ dokudur. Rahim büyüdükçe bu bağ dokular esnerler ve rahatsızlık verirler. Ağrı genellikle ikinci trimesterde görülür ve zararsızdır.
 • Gaz ve Kabızlık: Hamilelikte gaz, artan progesteron düzeylerinden kaynaklanır. Bu hormon ne kadar çok salgılanırsa, sindirim sistemi o kadar yavaşlar ve bu da gıdaların daha yavaş hareket etmelerine sebep olur. Bol bol su içmek, bol lifli gıdalar tüketmek, spor yapmak ve dışkı yumuşatıcılar kullanmak bu aşırı gaz ve kabızlıkla savaşmak için mükemmel yöntemlerdir.
 • Braxton Hicks Sancıları: Bazen deneme sancıları olarak da görülen braxton hicks sancıları, bebeğiniz için risk değil, sadece rahatsızlık sebebidir. Pek çok kadın bu sancıları mide kaslarının sıkılaşması olarak hissettiğini söylüyor ve bu nedenle mideniz sıkı ve sert hissettirebilir. Gerçek sancılar ile bunları ayırt etmek önemli. Gerçek sancılar daha uzun sürerler, aralıkları giderek azalır ve ağrılıdırlar. Gerçek sancılar nefesinizi tüketirler ve Braxton Hicks sancılarında ise normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Ayrıca doktorlar Braxton Hicks sancılarının susuzluktan kaynaklanabildiğini belirtiyorlar ve bu nedenle daha fazla su içmek problemi ortadan kaldırabilir.
 • Yaygın Rahatsızlıklar: Yukarıdakilere ek olarak hamilelikte yaşanabilecek ve genelde tehdit edici olmayan bazı yaygın karın bölgesi rahatsızlıkları var. Büyüyen rahminiz, mide virüsleri, böbrek taşları, fibroidler ve gıda hassasiyetleri de zararsız karın ağrılarına örnek teşkil ediyorlar.

Karın Ağrıları Gebelikte Ne Zaman Ciddidirler?

Karın ağrısı yaşayan pek çok kadın sağlıklı gebelik geçirse de, kadın ağrısının ciddi bir risk oluşturabildiği zamanlar var. Eğer aşağıdakiler gibi bazı ciddi belirtiler görürseniz hemen doktorunuza danışmalısınız.

 • Dış Gebelik: Her 50 gebelikten 1 tanesinde ortaya çıkan dış gebelik, yumurtanın rahim harici bir yere tutunmasıdır. Sık sık fallop tüplerine tutunduğu görülür. Maalesef bu gebelik türü devam ettirilemez ve tıbbi müdahale gerekir. Dış gebelik durumlarında gebeliğin 6-10. haftaları arasında çok yoğun acılar ve kanamalar görebilirsiniz. Dış gebelik riski daha fazla olan kadınlar arasında daha önce dış gebelik yaşamış olanlar ve endometriyoz, tüplerin bağlanması işlemlerini geçirenler ile gebelik başlangıcında farkında olmadan spiral taktıranlar bulunuyorlar.
 • Plasental Abrupsiyon: Bu hayati tehlike oluşturan rahatsızlıkta plasenta rahimden bebek doğmadan önce ayrılır. Belirtilerinden bir tanesi uzun bir süre boyunca geçmeden karnınızın sertleşmesine sebep olan devamlı ağrıdır. Bir diğer işareti ise kanlı sıvı gelmesi ve suyunuzun erken boşalmasıdır. Ek belirtileri arasında karında hassasiyet, bel ağrısı veya kan izleri içeren sıvı boşalması bulunuyor.
 • Düşük: Tüm gebeliklerin %15-20’si düşük ile sonlanıyor ve bu da onu en yaygın gebelik kaybı sebebi haline getiriyor. Genellikle gebeliğin ilk 13 haftasında ortaya çıkar. İşaretleri arasında hafif-ağır bel ağrısı, 5-20 dakikada bir gelen gerçek sancılar, kahverengi veya açık kırmızı kanamalar ve sancılar, vajinadan dokular ve pıhtılar gelmesi ile gebelik belirtilerinde ani azalmalar bulunuyor.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonları: Hamilelikte tedavilerinin kolay olmasına karşın tedavi edilmemiş idrar yolu enfeksiyonları komplikasyonlara sebep olabilirler. Genellikle ağrı, rahatsızlık ve idrar sırasında yanma hissi ile kendini belli eden bu rahatsızlıklar, alt karın bölgesinde ağrılara da sebep olabilirler. Belinizde, kaburgaların altında yan taraflarda ve pelvik kemik bölgelerinde ağrı fark ederseniz, buna da ateş, bulantı, terleme ve üşüme eşlik ederse, idrar yolu enfeksiyonu böbreklerinize sıçramış olabilir. Böyle olması halinde hemen tıbbi yardım alın.
 • Preeklampsi: Preeklampsi yüksek tansiyonla kendini gösteren bir gebelik rahatsızlığıdır ve gebeliğin 20. haftasında idrarda proteinle de kendini gösterir. Üst karın ağrısı genellikkle sağ tarafta kaburgaların altında olur ve diğer belirtilere eşlik edebilir. Bulantı, kusma ve karında artan baskı hissi de diğer belirtileri arasında.

Ne Zaman Doktoru Aramalı?

Eğer aşağıdaki belirtileri karın ağrısı ve karın rahatsızlığı ile birlikte hissederseniz hemen doktorunuzu arayın:

 • Ağır ve devam eden ağrılar
 • Lekelenme ve kanamalar
 • Ateş
 • Üşüme
 • Vajinal akıntılar
 • Bayılacak gibi olma
 • İdrar sırasında rahatsızlık
 • Bulantı ve kusma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir