hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gebelikte Ultrasonografi ile Saptanan Anomaliler

Gebelikte Ultrasonografi ile Saptanan Anomaliler

Gebeliğin neredeyse her çiftin en çok istediği şeylerden birisi olduğu ve bu nedenle kadınlar ve erkeklerin hummalı bir çalışma içerisinde oldukları da bir gerçek. Ultrasonografi ya da halk arasındaki adıyla ultrason da bu dönemin bir parçası çünkü bebeğin sağlığına dair çok sayıda bilgi, bu cihazlar vasıtasıyla elde edilebiliyor. Hem karın üzerinden hem de vajina üzerinden uygulanabilen ultrasonografi, gebelikte ultrasonografi ile saptanan anomaliler hususunda çok büyük bir önem arzediyor. İlk olarak ultrasonun nasıl çalıştığına dair kısa bir bilgilendirme yapalım ve endişelerinizi giderelim.

Ultrasonografi Nedir?

Ultrasonografi, ses dalgaları kullanarak uygulanan bir görüntüleme işlemi ve bu işlem esnasında insan kulağının duyamadığı ses frekansları kullanıldığı için herhangi bir rahatsızlık ya da yan etki hissetmek de mümkün değil.

Ultrason cihazının ucundan gönderilen ses dalgaları, insan vücudunun içindeki organlara değiyor ve onlardan geri yansıyorlar. Cihaz bu yansıyan dalgaları tespit ediyor ve dalgaların gelişine göre ekranda bunu görsel bir hale dönüştürüyor. Dolayısıyla hem jinekolojik muayeneler esnasında hem de gebelik sırasında oldukça iyi bir görüntü kalitesiyle görsel inceleme yapmak mümkün hale geliyor.

30 yıldan fazla süredir uygulanan bu yöntemin şimdiye kadar bebeklere verdiği herhangi bir zarar tespit edilememiş durumda ve en güvenilir tekniklerden birisi olduğu söylenebilir. Diğer medikal görüntüleme tekniklerinin aksine radyasyon yayma gibi bir sıkıntıya da sebep olmuyor.

ikiz gebelik ultrason goruntusu

Gebelikte Ultrasonografi ile Saptanan Anomaliler

Ultrasondan elde edilen görüntüler, bebeğe dair pek çok anomalinin tespit edilmesini sağlayabiliyorlar. Bunları kısa başlıklar altında değerlendirdik.

down

Down Sendromu

Down sendromunun fiziksel belirtilerini ultrason vasıtasıyla tespit etmek ve buradan elde edilen bilgilere göre amniyosentez sıvısı inceleme kararı almak oldukça sık gerçekleştirilen uygulamalar arasında. Zira down sendromuna sahip olan bebeklerin vücutlarındaki bazı kemiklerin şekilleri ve uzunlukları, bu konuda uzmanlara büyük ipuçları veriyor. En son tetkik ise amniyosentez sıvısının incelenmesi şeklinde yapılıyor ve kesin tanı konulabiliyor.

Plasenta Anomalileri

Anne karnında bulunan ve bebeğin beslendiği plasenta, bazı durumlarda bebek için yetersiz kalabiliyor yahut konumu itibariyle doğumu engelleyebilecek bir halde olabiliyor. Ultrason cihazı ile elde edilen görüntülerden bu konuda detaylı değerlendirmeler yapılabiliyor ve gerekirse bebeğin daha erken bir tarihte doğurulması kararı verilebiliyor.

Plasenta ile alakalı pek çok anomalinin ölü doğuma sebep olabildiği dikkate alınırsa, ultasonun bu konuda hayat kurtarıcı bir rolde olduğu da yadsınmamalı.

ayrintili ultrason

Fetal Anomaliler

Ultrason esnasında genellikle fetus üzerinde çok detaylı bir inceleme gerçekleştirilmez ve birinci seviye incelemeler ile yüzeysel bir tarama yapılır. Fakat doğru cihazlara sahip olan merkezlerde, ikinci seviye incelemeler yapılabiliyor ve böylece bebeğin iç organlarına kadar detaylı bir değerlendirme imkanı doğuyor.

Bu detaylı incelemelere konu olan organları kısaca listelemek gerekirse;

 • Böbrekler
 • Organ ve şekil bozulukları
 • Diyafram fıtığı
 • Oniki parmak bağırsağı
 • Yarık damak ve dudak
 • Kalp anomalileri
 • Hidrosefali
 • Kistik higroma
 • Spina bifida
 • Gastroşizis
 • Fiziksel Gelişim Anomalileri

Gebeliğin hem erken hem de geç aşamalarında bebeğin fiziksel olarak herhangi bir gelişim problemine sahip olup olmadığı, ultrason vasıtasıyla kolayca tespit edilebiliyor, hatta bu yöntemle bebeğin ağırlığı bile çok az bir yanılma payıyla tahmin edilebiliyor. Erken gebeliklerde vajinal yolla, ilerlemiş gebeliklerde ise karın bölgesinden yapılan ultrasonografi uygulaması, önceden anomalilerin tespiti ve buna uygun önlemlerin alınması hususunda büyük bir önem arzediyor.

Bilhassa ikiz, üçüz ve daha fazla bebeğin olduğu gebeliklerde bu durumun bir sıkıntı oluşturup oluşturmayacağı da ultrasonun sunduğu imkanlar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir