hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

Gebelik süreci başından sonuna kadar mucizelerle doludur. Her kadının gebeliği birbirinden farklı özellikler barındırmaktadır. Bu bakımdan da gebelikte yaşanan semptomlar, bebeğin gelişimi, anne adayının vücudunda ya da ruhunda yaşanan değişimler çok farklıdır. Ancak tüm bu farklılıklara rağmen hemen her gebelikte rutin olarak yaşanan şikayetler, semptomlar, olumlu, olumsuz gelişmeler de mevcuttur. Örneğin gebeliğin son haftalarında her an doğum yapacakmış gibi hissetmek, doğuma daha belki de bir ay varken “acil doğum yapıyorum” diye hastaneye gitmek, doktoru aramak neredeyse her gebelikte yaşanabilen bir durumdur. Zira yalancı doğum sancıları anne adaylarını her an doğum yapacakmış hissi ile hastaneye göndermektedir.

Yalancı doğum sancıları nedir?

Her anne adayı gebeliğin son aylarına yaklaşıldığı zaman rahminde kasılmalar birtakım kasılmalar hisseder. İşte bu kasılmalar anne adayları için doğumu çağrıştırdığından gerçek doğum sancıları ile karıştırılabilir. Gerçekte rahmi, gerçek doğuma hazırlamak için yaşanan bu kasılmalar sadece prova amacı taşımaktadır. Neredeyse her gebelikte yaşanan bu yalancı doğum sancıları, “Braxton Hicks kasılmaları” şeklinde adlandırılmakta ve anne adaylarını zorlamaktadır. Yalancı doğum sancıları, hamileliğin son 3 ayı içinde herhangi bir dönemde başlar ve aslında doğuma kadar da zaman zaman yaşanır. Genellikle bu şekilde olurken bazı anne adaylarında gebeliğin 4. aydan sonra başladığı ve ara sıra olmak kaydıyla gebeliğin sonuna kadar da devam ettiği görülmüştür. Yalancı doğum sancıları her ne kadar anne adaylarını rahatsız etse de kesinlikle rahimde bir açılmaya veya doğumun normalden daha erken dönemde gerçekleşmesi gibi bir duruma yol açmaz. Zaten yalancı doğum sancılarını, gerçek doğum sancılarından ayırt edebilmek için çok sayıda ayırt edici özellik bulunmaktadır.

Yalancı doğum sancılarının gerçek doğum sancılarından farklılıkları nelerdir?

 1. Yalancı doğum sancıları, düzenli olarak değil, birbirinden çok kopuk şekilde gelir. Anne adayının belli bir süre öncesinden sancı geleceğini tahmin etmesi mümkün değildir. Ancak gerçek doğum sancıları düzenli aralıklarla seyreder. Bu sebeple de anne adayları sancının ne zaman başlayacağını tahmin edebilir.
 2. Gerçek doğum sancıları aynı şiddette seyretmez, giderek şiddetlenir ve sonunda doğum gerçekleşir. Ancak yalancı doğum sancıları hep aynı yoğunlukta ve şiddette devam eder, giderek şiddetlenmez.
 3. Yalancı doğum sancıları yaşandığı esnada anne adayı var olan pozisyonunu değiştirdiğinde ve hareket ettiğinde geçer. Ancak gerçek doğum sancılarında anne adayı ne yaparsa yapsın şiddeti artarak devam eder.
 4. Yalancı doğum sancılarının ne kadar süreceği hiç belli olmaz, bazen birkaç saniye sürerken, kimi zaman da 1 dakikayı bulur. Ancak gerçek doğum sancıları düzenli olarak 30 – 60 saniye arasında sürer.
 5. Anne adayı yalancı doğum sancılarını kasılmalar şeklinde hisseder, bundan herhangi bir ağrı, acı duymaz, sadece rahatsız olur. Ancak gerçek doğum sancıları kesinlikle çok can acıtıcı, yakıcı, ağrılı bir olaydır.

dogum-sancisi

Yalancı doğum sancısı neden olur?

Her gebelikte son dönemlerde sıkça yaşanan yalancı doğum sancılarına sebep olan mekanizma tam olarak belirlenebilmiş değildir. Ancak bu konuda uzmanların farklı görüşleri, düşünceleri mevcuttur. Yalancı doğum sancılarının rahmi gerçek doğuma hazırlamak için gerçekleşen provalar olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda uzmanlara göre; yalancı doğum sancıları, rahmin kendi sertliğini sağlamasına yardımcı olmakta ve plasentaya olan kan akımını kolaylaştırmaktadır.

Yalancı doğum kasılmaları kesinlikle, rahim ağzında açılma ya da incelmeye neden olmaz. Bu sebeple de doğumun normalden daha erken gerçekleşmesi gibi risklere de yol açmaz. Ancak doğum yaklaştıkça yalancı doğum kasılmalarının şiddetinde ve sıklığında bir miktar artış olduğu da görülmektedir.

Yalancı doğum sancılarının rahim ağzında incelemeye yol açmadığını belirttikten sonra, rahmi gerçek doğuma hazırlayan alıştırma olduğu, gerçekleşme sıklığı ve şiddetine göre, rahim ağzının doğuma hazırlanmasına yardımcı olurken açılmasını ve incelmesini de kolaylaştırdığı bilinmektedir. Yani yalancı doğum sancıları rahim ağzını inceltmez ve daha erken bir doğuma sebep olmaz, ancak normal doğum süreci yaklaşırken doğum için incelmeyi kolaylaştırır.

Yalancı doğum sancılarının özellikleri nelerdir?

 • Yalancı doğum sancıları rahmi gerçek doğuma hazırladığı için alıştırma kasılmalarıdır.
 • Genellikle gebeliğin son 3 ayı içinde başlar.
 • Düzensizdir ve ne zaman geleceği belli olmaz.
 • Şiddetinde herhangi bir artış ya da azalma olmaz, genellikle aynı yoğunlukta devam eder.
 • Pozisyon değiştirince, birkaç yudum su içince ya da bir parça tatlı bir şeyler yiyince kendiliğinden geçer.
 • Yalancı doğum sancıları bel, karın ve kasık bölgesinde hissedilir.

Yalancı doğum sancıları gerçek doğum sancılarından nasıl ayırt edilebilir?

 • Yalancı doğum sancıları genelde gebeliğin 24. haftası bittikten sonra başlar. Nadiren de olsa 16. haftada başlayan kadınlar da vardır.
 • Yalancı doğum sancıları sadece anne adayını biraz rahatsız eder., bebeğe ve anne adayına bir zarar vermez.
 • Yalancı doğum sancıları anne adayının rahminde genişlemeye, incelmeye sebep olmaz, doğumun yakında gerçekleşeceğine dair bir belirti değildir.
 • Yalancı doğum sancıları düzenli değildir, hem şiddeti hem de sıklığı değişir.
 • Yalancı doğum sancıları aradan zaman geçince yoğunlaşmaz, şiddeti artmaz.
 • Yalancı doğum sancılarını hafifletmek ve bitirmek için en doğru ve kolay yaklaşım pozisyon değiştirmektir. Yalancı doğum sancısı geldiğinde anne adayı oturuyorsa kalkıp biraz yürümeli, hareket etmeli, ayaktaysa oturmalı, uzanıp dinlenmelidir.
 • Yalancı doğum sancıları başladığında hafif masaj yapmak ve dinlenmek sancıları hafifletir.
 • Yalancı doğum sancıları birkaç saniye sürer ve geçer.
 • Yalancı doğum sancılarında anne adayı herhangi bir fiziksel olarak ağrı, acı hissetmez, ancak biraz rahatsızlık duyar.

Yalancı doğumu tetikleyen durumlar nelerdir?

Gebeliğin son 3 ayı içinde yalancı doğum sancılarının yaşanması rutin bir durumdur. Ancak bu kasılmamaların normalden daha sık görülmesinin destekleyen, tetikleyen bazı hususlar vardır. Şöyle ki; bebeğin ya da anne adayının gün içinde çok fazla aktif olması, anne adayının karın bölgesine sert bir darbe alması, mesanenin dolmasına rağmen idrara çıkamamak, gebeliğe uygun olmayan pozisyonlarda cinsel ilişki yaşamak ve anne adayının susuz kalması yalancı doğum sancılarını tetiklemektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak anne adayları hamileliğin son 3 aylık dönemlerinde tehlike oluşturabilecek, yalancı doğum sancılarını tetikleyebilecek etkenlerden uzak durması gerekiyor.

Yalancı doğum sancısı durumunda anne adayları ne yapmalı?

Yalancı doğum sancıları her gebelikte hissedilen klasik bir sorundur ve anne adayı için çok ciddi bir problem oluşturmaz, ağrı, acı vermez. Anne adayları yalancı doğum sancıları geldiği zaman ilk olarak sakin olmalı ve bu sancıların bir sorun yaratmayacağını bilmeliler. Anne adayı hissettiği sancıların gerçek mi, yoksa yalancı mı olduğunu ayırt etmeli, ona göre hareket etmelidir.

Yalancı doğum sancılarının gebeliğe herhangi bir sakıncası yoktur. Bu bakımdan anne adayları endişelenmeden, panik yapmadan oturur pozisyondaysa ayağa kalkmalı, hareket etmelidir. Ancak ayakta, hareket halinde ise uzanmalı ve biraz dinlenmelidir. Yalancı doğum sancısı esnasında alınabilecek bu basit önlemler sancıları dindirmeye yetecektir. Bunların yanında sancıların bir an önce geçmesi için bol bol su içmek de çok faydalı olabilir. Tüm bu işlemlere rağmen sancıların geçmemesi durumunda farklı bir sorundan şüphe ederek doktora haber vermek gerekiyor. Aksi halde istenmeyen bazı durumlar, aksilikler yaşanabilir.

dogum-sancisi

Gerçek doğum sancısı nedir?

Doğumun başlamasına az bir zaman kaldığında anne adayının dölyatağı kası arka arkaya sık sık büzüşüp gevşer. İşte bu durum da gerçek doğum sancısı olarak adlandırılır. Ritmik kas kasılmaları olarak da adlandırılan gerçek doğum sancısı; adet dönemi sancısı gibi çok şiddetli olur, kuyruksokumunda sızı gibi bir hisse sebep olur.

Gerçek doğum sancılarında anne adayı üst karın bölgesinde çok şiddetli olmayan, alt karında ise gayet şiddetli olan ağrı, sancı hisseder. Gerçek doğum sancıları, doğumun gerçekleşme zamanına yakın günlerde, saatlerde hissedilir. Gebeliğin ortalarından itibaren zaman zaman hissedilen yalancı kasılmalar pek ciddiye alınmazken, bu gerçek doğum sancıları mutlaka dikkatle kontrol altında tutulmalıdır.

Hesaplanan doğum zamana yaklaşık 3-4 hafta kaldığında kasılmalar biraz sıklaşır ve bebeği aşağı indirmeyi sağlayacak kasılmaları başlar. Bu kasılmalar bebeği daha aşağı, annenin leğen kemiğinin içine doğru itmektedir. Bu kasılmaların düzenli olarak 10 -15 dakika arayla gerçekleşmesi demek, doğumun yaklaşmış olması demektir. Bunun için doktora haber vermek, muayeneye gitmek önerilir.

Gerçek doğum sancılarının özellikleri nelerdir?

 • Belli bir düzen içinde gelir.
 • Anne adayının pozisyon değiştirmesi ya da yatması, dinlenmesi gerçek doğum sancılarını geçirmez.
 • Rahim ağzını inceltir, rahimde yumuşama ve açılmaya sebep olur.
 • Birbirini takip eden iki kasılma arasındaki süre kısadır.
 • Ritmiktir, düzenli aralıklarla gelir.
 • Şiddeti giderek artar.
 • Anne adayı sırtında, kasıklarında, bacaklarında ağrı, sızı hisseder.

Gerçek doğum sancısında anne adayı neler yapmalı?

Öncelikle anne adayları doğum sancıları başlamadan önce, yani gebeliğin erken dönemlerinde gerçek doğum sancıları ve yalancı doğum sancıları konusunda bilgi sahibi olmalı ve bundan dolayı da her ikisini birbirinden ayırt edebiliyor olmalıdır. Sancının gerçek doğum sancısı olduğunu fark eden anne adayları;

 • Sancı geldiğinde panik yapmamalı, sakin olmalı.
 • Yavaş yavaş hareket etmeli, evin içinde kısa yürüyüşler yapmalı.
 • Yanında birisi varsa ondan yardım alarak ılık bir duş almalı.
 • Yanında birisi yoksa ve evde yalnızsa ona yardımcı olabilecek birini çağırmalı.
 • Anne adayının yanındaki kişi ya da varsa baba adayı eşine masaj yapmalı.
 • Doğum için önceden hazırlanmış olan hastaneye götürülecek çanta ve diğer eşyaları yeniden kontrol etmeli.
 • Sık sık tuvalete gitmelidir.

Gerçek doğum sancıları geldiğinde anne adayı neler yapmalı?

 • Gerçek doğum sancıları başladığında panik yapmamalı, çok hızlı hareket etmemeli.
 • Herhangi bir şey yiyip içmemeli. Su ihtiyacı hissederse sadece birkaç yudum su içmek yeterlidir. İhtiyaç hissetmesi durumunda enerji vermesi için küçük bir parça çikolata ya da tatlı başka bir şey atıştırmalı. Ancak bunlar çok küçük olmalı.
 • Tek başına hastaneye gitmeye çalışmamalı ve özellikle de yanında ona destek olacak biri yoksa merdiven inip çıkmamalı.

Normal doğum belirtileri nelerdir?

Gerçek doğum sancıları başladıysa ve anne adayı doğumun yaklaştığını hissediyorsa, bir süreliğine düzensiz kasılmalar yaşanmaktadır. Bu arada “nisan gelmesi” olarak bilinen “suyun gelmesi” olayı da kısa süre içinde yaşanabilir. Burada bahsi geçen “su ya da nişan” gebelik boyunca rahim ağzının kapandığı sümük tarzı maddenin akmasıdır. Bu şekilde rahim ağzı açılır ve bebeğin çıkması artık yaklaşmıştır. Bu saatten sonra artık sancılar sıklaşmış, şiddetlenmiş ve doktor eşliğinde bebeğin doğması beklenir. Herhangi bir beklenmeyen durum olursa ve doğumun normal olarak gerçekleşmesi mümkün olmazsa en doğru zamanda doktor müdahalesini yapacak ve bebeğin sezaryenle sağlıklı bir şekilde doğması sağlacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir