hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

GIFT (Gamet Fallop İçi Transferi) Nedir?

GIFT (Gamet Fallop İçi Transferi) Nedir?

Bebek sahibi olabilmek neredeyse her çiftin hayali olmakla birlikte bu çiftlerin hepsi istedikleri zaman istedikleri kadar sağlıklı bir gebeliğe doğal yolla sahip olamamaktalar. Hatta günümüzde doğal yolla gebelik elde edebilmek isteyen çiftlerin yaklaşık % 15’i bunu başaramamakta, gebelik için üremeye yardımcı tedavi yöntemlerine başvurmaktadır. İşte bu bağlamda doğal yolla gebelik elde edemeyen çiftler tıp alanında kat edilen gelişmeler sayesinde çok farklı tedavi yöntemleri, değişik teknikler ile bebek sahibi olabilmekteler. Başarılı bir gebelik elde edebilmek için yumurta ve spermin bir araya gelip sağlıklı bir döllenme oluşmasını, oluşan embriyonun yeterince büyüyüp gelişebilmesini, rahme tutunmasını kolaylaştırıcı pek çok teknikler bulunmaktadır. İşte bu şekilde başarılı bir gebelik elde edebilmek için döllenme başarısını artıma amaçlı uygulanan yöntemlerden birisi de GIFT (Gamet Fallop İçi Transfer) yöntemidir.

GIFT (Gamet Fallop İçi Transfer) nedir?

GIFT (Gamet Fallop İçi Transfer) işlemi yumurtanın doğal döllenme yeri olan tüplerde sperm ile bir araya gelip döllenme şansını artırmayı hedefleyen yardımcı üreme tekniğidir. GIFT (Gamet Fallop İçi Transfer) tekniğinde kadının yumurtaları ultrason muayenesi eşliğinde toplanır ve baba adayından alınan sperm hücreleri ile beraber tüplere laparoskopik ve laparotomik yöntemler uygulanarak yerleştirilir. GIFT, döllenmeyi kolaylaştıran bir yöntem olmakla birlikte, bu işlemin yapılabilmesi için anne adayının mutlaka en az bir tane fallop tüpünün sağlıklı olması, bir de baba adayından alınan semende en az 2 milyon sperm hücresi bulunması gerekiyor.

GIFT (Gamet Fallop İçi Transfer) nasıl yapılır?

GIFT (Gamet Fallop İçi Transfer) işlemi için öncelikle anne adayının tüplerinin en az birinin sağlıklı olup olmadığı tespit edilir. Kullanılacak olan tüpün dış kısmında herhangi bir yara dokusu olup olmadığına bakmak için ve varsa onu onarmak için bir laparoskop kullanılır. Eğer tüplerden en az birisi sağlıklı ve dış kısmında da yara yoksa anne adayının yumurtaları, yumurtalıklardan laparoskop ile alınır. Anne adayından yumurtaların alındığı gün baba adayından da sperm örneği alınır. Yumurta ve sperm bir kateterde bir araya getirilir. Ardından yumurta ve sperm kateter ile tüplere yerleştirilir. Bu işlemden sonra döllenmiş yumurtanın rahim içi dokusuna tutunmasına yardım etmek için anne adayının rahim astarını oluşturacak bir ilaç kullanması gerekir. Bu sayede döllenmenin gerçekleşmesi ve oluşan embriyonun rahme tutunması daha kolay olabilir.

GIFT (Gamet Fallop İçi Transfer) kimlere yapılır?

 • Nedeni tespit edilemeyen kısırlık vakalarına,
 • Tüp bebek tedavisi denemesinde başarılı olamayanlara,
 • Tüp bebek tedavisi istemeyenlere,
 • Tüplerinden en az bir tanesi sağlıklı olanlara,
 • Erkeğin sperm sayısı az olduğunda GIFT (Gamet Fallop İçi Transfer)  uygulanabilir.

GIFT ve tüp bebek tedavisi arasında ne gibi farklar vardır?

 • Tüp bebekte yumurta, GIFT’de olduğu gibi tüplerde değil bir laboratuvarda döllenir.
 • Tüp bebek tüpleri olmayan ve tüplerinde sorun olan kadınlara da uygulanabilir, GIFT için kadının en az bir tane tüpünün sağlıklı olması gerekir.
 • Tüp bebekte dölleme ve embriyo kalitesi tespit edilebilir, GIFT işleminde döllenme vücudun içinde olur ve embriyo seçimi yapılamaz.
 • Tüp bebek tedavisi GIFT işlemine göre daha uzun süreli ve zorlu bir işlemdir.
 • Tüp bebek tedavisi ile başarılı gebelik elde edebilme şansı GIFT’ten daha yüksektir.

GIFT (Gamet Fallop İçi Transfer) işleminin avantajları / dezavantajları nelerdir?

 • GIFT işleminde kadının hastanede yatması gerekmez. İşlem sonrasında kadın kısa sürede normal yaşamına döner.
 • GIFT tekniğinde doktor döllenmeyi kontrol edemez ve onaylayamaz, embriyo kalitesini belirleyemez. Bu bakımdan GIFT işleminde pek çok şey doğal yolla gebelik gibi sürprizlerle doludur.
 • GIFT işlemi tüpleri hasarlı veya tıkanmış kadınlara yapılamaz.

GIFT ve ZIFT teknikleri

Uzmanlara göre; GIFT (Gamet Fallop İçi Transfer) ve ZIFT (Zigot Fallop İçi Transferi) tüp bebek tedavisinin daha geliştirilmiş, birkaç aşama daha ileri halleridir. Tüp bebek tedavisi gibi bu GIFT ve ZIFT de kadından yumurta alma ve spermle bir araya getirip yerine yerleştirmek gibi işlemleri içerir. Fakat GIFT ve ZIFT uygulamaları tüp bebeğe göre daha kısa süre gerektirir. Klasik bir tüp bebek tedavisinde; embriyo oluşumu, gelişimi yakından takip edilir ve laboratuvar ortamında 3- 5 gün gelişmesi beklenir, sonrasında ise rahme yerleştirilir. ZIFT işleminde ise döllenmiş yumurtalar 24 saat içinde kadının rahmine yerleştirilir. GIFT tekniğinde sperm ve yumurtalar rahme transfer edilmeden önce bir araya getirilir ve biraz şans eseri yumurtalardan biri dölyatağı borusu içinde döllenir. Yani tüp bebeğe göre GIFt ve ZIFT işlemlerinde daha fazla şansa ihtiyaç vardır.

GIFT, ZIFT ve tüp bebek

GIFT ve ZIFT teknikleri tüp bebek tedavisine göre başarı oranı açısından aslında benzerlik göstermektedir. Tüp bebek tedavisi denemesi başarısız olan bazı kadınlarda GIFT ve ZIFT doğru seçenekler olabilir. GIFT ve ZIFT uygulamalarında yapılan işler doğal yolla elde edilen gebeliğe daha fazla benziyor. Zira döllenmede şansa ihtiyaç var. ZIFT tekniğinde yumurtalar doğrudan rahim içi yerine dölyatağı borusuna yerleştiriliyor ve GIFT ile döllenme ise anne adayının vücudunun içinde oluşuyor.

GIFT ve ZIFT işlemleri tüplerde hasar ya da tıkanıklık olmayana pek çok farklı kısırlık sorununda başarılı sonuçlar verebilir. Bunun için spermin yumurtayı dölleyebilecek yetide olması çoğu zaman yeterli olur.

Gebelik düşünüldüğünde aslında döllenme gerçekleşmesi ve sağlıklı bir embriyo elde edilebilmesi için sağlıklı bir yumurta hücresi yeterli olabilir. Böyle bakıldığında kadının daha yeni menopoza girmiş olması ya da bir tane bile yumurtasının kalmamasına sebep olan bir sorun olması durumunda GIFT, ZIFT ya da tüp bebek tedavisi ile gebelik gerçekleşemez.  GIFT için kadından en az bir tane sağlıklı yumurta alınabilmesi ve eşten alınan spermin yumurtayı dölleyebilecek yetide olması gerekiyor.

Kadınlarda üreme yetisi ve yumurta rezervi açısından yaş çok önemlidir. Bu bağlamda 35 yaş üzeri kadınlar daha genç kadınlara kıyasla yumurta rezervi ve kalitesi konusunda daha az elverişli olur. Bu yüzden GIFT, ZIFT ya da tüp bebek tedavisi düşünen kadınlar vakit kaybetmemeliler. Zira tedavilerin hepsinde yumurta kalitesi önemlidir.

GIFT ve ZIFT cerrahi müdahaleler gerektirir!

Kadının en az bir tane sağlıklı yumurtası varsa ilk işlemler tüp bebek tedavisindeki gibidir. Anne adayının yumurtalıklarında yumurtlamayı başlatmak için ilaç enjekte edilebilir ve bunun ardından yumurtaları olgunlaştıran enjeksiyon tedavisi yapılabilir. Bu şekilde elde edilen yumurtalar ve baba adayından alınan spermler tüp bebek tedavisindeki gibi toplanır. Sonrasında GIFT işleminde anne adayının midesine kesi yapılır yumurtalar ve sperm rahim duvarına laparoskop ile yerleştirilir. Laparoskopi işlemi için anne adayına genel anestezi uygulanır. İşlemden sonra kadının yaklaşık 8 saat dinlenmesi gerekir. Eğer uygulamada istenen her şey olumlu giderse yumurtalar tüplere girdikleri zaman, en azından bir tanesi sperm tarafından döllenir ve rahme girerek orada olgunlaşır. Bu teknikte daha döllenme olmadan yumurtalar ve spermler tüplere yerleştirildiğinden tüplerin içinde döllenme olup olmadığı anlanamaz. Bu bağlamda zaten genellikle GIFT tekniğinde gebelik oluşumu olasılığını artırmak için daha fazla yumurta kullanılır ve bu da çoğul gebelik riskinin artması demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir