hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelik Öncesi Detoks

Hamilelik Öncesi Detoks

Hamile kalmayı mı planlıyorsunuz? Pek çok kadın artık gebeliğini planlarken bu işe hiç olmadığı kadar önceden başlıyor. Gelecek çocuklarımıza dair endişeler genellikle daha hamileliğin başlarında ortaya çıkarlar ancak günümüz dünyasındaki toksinlerin çokluğundan dolayı aslında daha gebeliği düşünmeden detoks işine başlamamız gerekiyor.

Temel kural gebelikte altı hafta öncesinden başlayarak hafif bir detokstan, veya üç ay öncesinden başlayarak ağır bir detokstan geçmek. Eğer bunu yapmazsanız, hamile kaldığınızda, istenmeyen toksinler bebeğin gelişen bedenine geçebilirler.

Bebeğin bağırsak mikrobiyomu genelde sterildir, yani rahimdeyken bakterisi yoktur ve doğumda bakteriler bağırsaklara yerleşirler. Vajinal doğum sırasında bebeğin bağırsakları annenin vajinal bakterileri ile dolar. Sizin bağırsak sağlığınız yediğiniz gıdalardan ve çevrenizden etkilenir ama sizden bebeğinize geçen bakteriler de bunlardan etkilenirler. Sizin iç mikrobiyomunuz bebeğin nasıl hissettiğini, nasıl sindirdiğini etkiler ve onun bağışıklık sistemini de düzenler. Bu nedenle bebeğinize geçirecek sağlıklı bir mikrobiyom istersiniz.

Araştırmalar, iç çevrenizin bebeğin sağlığı üzerinde gerçekten etkili olduğunu gösteriyorlar. 2017 ‘de yayınlanan bir rapora göre, Amerika’daki kadınların %12’i üreme yılları boyunca kısırlık yaşıyorlar. Ek çalışmalar ise bebeğin kordon kanında yüksek miktarda toksinler bulunduğunu gösteriyorlar.Çevresel Çalışma Grubu tarafından yapılan bir çalışmada, göbek kordonunda 232 toksik kimyasal ve 287 endüstriyel kimyasal bulunmuş. Pek çok insan bu toksinlerin çocuklarda bu kadar çok alerji, egzema, otoimmün hastalık ve diğer hastalıkların görülmesinin sebebi olduğunu düşünüyor.

Hormonal dengesizliklerin en sinsi sonuçlarından birisi, sistemik hale gelen kronik bağırsak inflamasyonu. Bedenimiz sindirim zorluklarını bir stres formu olarak algılar ve duygusal stres, gıda hassasiyeti veya çok çalışmak gibi şeyleri ayırt etmez. Buna tepki olarak stresle başa çıkmak için adrenal bezler kortizol salgılarlar. Artan kortizol düzeyleri ise cinsiyet hormonu düzeyleri ile tiroid hormonu düzeylerini bozan adrenal yorgunluğa sebep olur. Bu nedenle vücudun kendi detoks sistemini destekleyecek gıdalar tüketmek önemli. Böylece çöpleri vücudunuzdan her gün kolayca atabilirsiniz.

Endokrin bozulmaların bebeklerde edinilmiş bozukluklara sebep oldukları da görülüyor. Bu toksinler gıdalarda, kozmetik ürünlerde, beden ürünlerinde ve ev temizlik ürünlerinde bulunabiliyorlar. Beslenmenizi olabildiğince organik yaparak bunlardan kaçınabilirsiniz. Araştırmalar hormonal dengesizlikler, doğurganlık problemleri ve çevresel toksinler arasında bağlantılar buluyorlar. Örneğin endometriyoz tüm kadınların %6-10’unda ortaya çıkıyor ve endometriyoz, fibroidler, polikistik over sendromu hep çevresel kimyasallar ile bağlantılı. Fibroidin sebebi östrojene uzun süre maruz kalmak. Beden doğal östrojen ile plastiklerde bulunan kimyasal östrojen arasındaki farkı anlayamaz.

Bu nedenle gebelik öncesi detoks büyük önem kazanıyor. Bu konuda bazı ipuçları şöyle:

Günlük Tutun

Bir gıda günlüğü tutun. İki hafta boyunca her yemekten sonra nasıl hissettiğinizi bir kenara yazın ve dışkınızın kıvamını da yazın. Bu size bedeninizin neyi sevdiği ve sevmediği konusunda bilgi verecektir.

Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti veya akdeniz tipi beslenmenin doğurganlığı en fazla destekleyen beslenme türü olduğu görülüyor.

Kemik Suyu Deneyin

Kemik suyu sindirime yardımcı olur ve bağırsak yapısını yeniden inşa eder. İçinde bulunan jelatin, bağırsak kaplamasının iyileşmesini ve tamir edilmesini sağlar. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve fosfor bakımından da zengindir.

Yeterince Lif Tüketin

Lif özellikle yavaş bağırsak hareketleri olanlar için önemli. Her gün 35-45 gram lif tüketilmesi önerilir ve gıdaların doğru emilimi için vücuttan geçiş sürelerinin 12-24 saat olması gerektiğini de belirtelim. Yani eğer gıdaları yeterince sindirmiyorsanız, beslenmenize biraz yeşil yapraklı sebze ekleyin ve su için.

Çevresel Toksinleri Azaltın

Konserve yerine taze gıdalar alın, plastik mutfak eşyalarını tahta veya metal veya toksik olmayan versiyonları ile değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir