hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelik Takvimi Neden Önemlidir?

Hamilelik Takvimi Neden Önemlidir?

Hamile olduğunuz zaman yaşamınıza yeni bir rutin katılacaktır: düzenli hamilelik takibi ve doktor ziyaretleri. Pek çok anneden duyabileceğiniz gibi, bu ziyaretlerde bir heyecan havası olur. Tahmini doğum zamanınızı öğrenir, bebeğinizin kalp atışlarını ilk defa duyarsınız. Doktor ayrıca sağlığınız ve bebeğin sağlığını takip eder, beslenme ve aktivite önerileri verir, doğum sürecinde neler beklemeniz gerektiğini söyler ve kendiniz ile bebeğinizi besleme konusunda tavsiyelerde bulunur.

Sağlıklı Hamilelikler İçin Önerilen Takvim

Sağlıklı bir hamilelikte, doktor muhtemelen ziyaretlerin aşağıdaki programa göre yapılmasını isteyecektir:

  • 4-28 hafta: ayda 1 kontrol
  • 28-36 hafta: her 2 haftada 1 kontrol
  • 36-40 hafta: haftada 1 kontrol

Zaman bulmakta zorlansanız bile doktorun bu takvimine uymak önemli. Hamilelik takibi hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemli. Hatta, anne yeterince kontrole gitmediğinde, bebeğin düşük doğum ağırlığına sahip olarak doğma ihtimali üç kat daha fazla. Doktor sizi düzenli olarak takip ettiği zaman, problemleri önceden tespit edebilir ve onları tedavi ederek mümkün olan en sağlıklı gebeliği elde etmenizi sağlayabilir.

Daha Fazla Doktor Ziyareti Gerektirebilecek Risk Faktörleri

Önerilen takip miktarı yazılı bir yasa değil. Doktor sizin bireysel sağlık durumunuza göre karar verecektir. Eğer hamile kalmadan önce sağlık sorunlarınız vardıysa veya hamilelikte problemler ortaya çıkarsa daha sık görmek isteyebilir. Ayrıca siz ve bebeğinizin sağlığı için ek testler de uygulanabilirler.

Eğer aşağıdaki risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, doktor takip kontrollerinizin adedini arttırabilir:

  • 35 yaşın üzerinde olmak: 30’larının ve 40’larının sonundaki pek çok kadın güçlü, sağlıklı bebekler doğurabiliyor. Ancak 35 yaşın ardından doğum kusurları ile doğan bebek riskinde artış meydana geliyor. Ayrıca hamilelik komplikasyonları yaşama riskiniz de daha fazla.
  • Önceden varolan sağlık problemleri: Eğer diyabet veya yüksek tansiyon geçmişiniz varsa, doktor sizi daha sık görmek isteyebilir. Doktor bu sağlık problemlerinin yakından takibi için sizinle çalışacaktır ve böylece bu problemlerin bebeğin veya sizin sağlığınızı etkilememesi için çaba gösterecektir. Astım, lupus, anemi ve obezite gibi diğer sağlık problemleri de daha sık ziyaret gerektirebilirler.
  • Hamilelikte gelişen tıbbi problemler: Hamilelik kontrollerinizde, doktor hamile kaldıktan sonra gelişen komplikasyonları araştıracaktır. Bunlar arasında preeklampsi veya hamilelik kaynaklı yüksek tansiyon, gebelik diyabeti gibi gebelikte oluşan şeker hastalığı yer alıyor. Eğer bu rahatsızlıklardan herhangi birini geliştirecek olursanız, doktora daha sık gelmeniz gerekebilir ve böylece doktor sağlığınızı yakından takip edebilir.
  • Erken doğum riski: Eğer erken doğum riskiniz varsa, veya erken doğum belirtileri göstermeye başlarsanız, doktor sizi daha yakından takip etmek isteyecektir.

Hamilelik takibini düzenli yapmak ve doktoru önerilen sürelerde görmek, zihninizi de rahatlatacaktır. Bebeğinizin sağlığı ve sağlıklı gebelik için yapabileceğiniz her şeyi yaptığınızı biliyor olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir