hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Alerji

Hamilelikte Alerji

Hamilelikte nezle, alerjik nezleden, sinüzitten veya alerjik olmayan nezleden kaynaklanabilir. Eğer hamilelikte önce alerjik nezle mevcutsa, bu durum daha kötü hale gelebilir, aynı kalabilir veya iyileşebilir de. Belirtilerdeki bu değişim mevsimsel alerjenlerin varlığı ve hamilelik hormonlarındaki artış gibi pek çok faktöre bağlı olabilir.

Alerjik olmayan nezle de hamilelikteki hormonların artışından kaynaklanabilir ve burun tıkanmasına, burun akıntılarına ve burun ucu nemlenmesine sebep olabilir. Buna hamilelik nezlesi denilir. Belirtileri alerjilere benzer ancak doğaları gereği alerjik olmadıklarından dolayı antihistaminlere tepki vermezler.

Nezle olan hamile kadınlar hamilelikte ilaçların alımına dair endişeli olabilir ve bu nedenle ilaç almaktan kaçınabilirler. Eğer alerjiyi tetikleyen şeylerden kaçınmak mümkün değilse, ilaçlar belirtileri kontrol etmek için gerekli olabilirler.

Hamilelikte Alerjik Rinit (Nezle) Teşhisi

Alerji testleri arasında cilt ve kan testleri bulunabilir. Genel olarak alerjik cilt testi hamilelikte pek yapılmaz çünkü az da olsa anaflaksi riski mevcut. Hamilelikte anaflaksi sonucunda ağır bir tepki ortaya çıkarsa bu rahme giden kan ve oksijeni azaltarak bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle alerji testi genelde hamilelik sırasında biraz değişenlik gösterir ancak hamilelik sırasında sonuçlar gerekliyse RAST yöntemi güvenli bir alternatif olabilir.

Hamilelikte Alerji İlaçlarının Güvenilirliği

ABD’deki Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’ne göre, hamilelikte hiç bir ilaç tam olarak güvenli değil. Çünkü hiç bir hamile kadın, hamileliği süresince ilaç güvenliği testlerine katılmayı düşünmüyor. Bu nedenle FDA’ya göre ilaçların hamilelikte kullanımlarına dair risk kategorileri oluşturmuş durumda.

A kategorisindeki ilaçlar, hamile kadınlarda kullanımının güvenliği kanıtlanmış ve bebeğin ilk trimesterde olduğu ilaçlardır. Bu kategoride çok az ilaç var ve içinde astım ilaçları yok. B kategorisi ise hamile hayvanlarda iyi güvenlik sonuçları veren ilaçlar ancak insanlar üzerinde sonuçlar bilinmiyor. C kategorisi ise hamile hayvanlarda fetüs üzerinde yan etkiler ile sonuçlanan çalışmaların olduğu ilaçlardır ancak bu ilaçların faydaları insanlarda risklerden daha fazla olabilir. D kategorisi ise fetüse olan risklerin açık olduğu ilaçlardır ancak faydalar riskleri geçecekse insanlarda kullanılabilirler. Son X kategorisi ise hayvanlarda veya insan çalışmalarında doğum kusurlarına sebep olduğunu gösteren kesin kanıtların olduğu ve bu nedenle hamilelikte kullanılmaması gereken ilaçlardır.

Hamilelikte herhangi bir ilaç almadan önce doktor ve hasta risk-fayda analizi yapmalı. Yani ilacın faydaları riskinden daha fazla olacaksa bu görülmeli ve ilaç sadece bu durumda alınmalı.

Hamilelikte Alerjik Nezle Tedavisi

Nazal salin: Hamilelikteki nezle genelde nazal spreylere veya antihistaminlere tepki vermeme eğilimindedir. Bu durum nazal saline (tuzlu su) geçici olarak tepki verebilir ve bunun da hamilelikte kullanımı serbesttir (esasen bir ilaç değildir). Bu burun sıvılarını uygun fiyata reçetesiz olarak alabilir ve istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Genelde her burun deliğine 3-6 damla damlatılır ve 30 saniye kadar baş yukarda tutulur, sonrasında sümkürülür.

Antihistaminler: Eski antihistamin türleri genelde hamilelikte alerjik rinit tedavisinde tercih edilirler ve kategori B içerisinde yer alırlar. Yeni tip reçetesiz antihistaminlerin de bazıları B kategorisindedirler.

Burun açıcılar: Pseudoephedrine içeren burun açıcılar da hamilelikte hem alerjik hem de alerjik olmayan nezle için tercih edilirler ancak ilk trimesterin bütünü boyunca kaçınılmalılar çünkü bebekte karın duvarının doğuştan açık oluşu ile bağlantılarının olduğu biliniyor. Bu ilaçlar C kategorisindeler.

İlaçlı burun spreyleri: Cromolyn burun spreyi gibi spreyler alerjene maruz kalmadan veya belirtiler görülmeden önce kullanıldıklarında alerjik nezleye karşı etkili olurlar. Bu ilaç B kategorisinde ve reçetesiz olarak alınabiliyor. Bu yardımcı olmazsa, B kategorisinde bulunan nazal steroidler de denenebilirler (büyük kısmı C kategorisindedir). Bu nedenle seçim yaparken dikkatli olmak gerek.

İmmünoterapi: Alerji iğnelerine hamilelik boyunca da devam edilebilir ancak bu tedaviye hamilelikte başlanması önerilmez. Genelde alerji iğnesinin dozu arttırılmaz ve pek çok alerji uzmanı doz miktarını hamilelikte yarıya düşürür. Bazı alerji uzmanları hamilelikte iğnelerin bırakılması gerektiğini hissedebilir çünkü anaflaksi riski ve bebek için riskler mevcuttur. Anaflaksi haricinde alerji iğnelerinin kendilerinin bebeğe zarar verebileceğini gösteren bir işaret yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir