hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Ayak Şişmesi

Hamilelikte Ayak Şişmesi

Karnınız bugünlerde şişen tek şey değil. Hamilelikte tüm bedeninizde hafif şişkinlik olabilir ve özellikle de yerçekimi yasalarından dolayı ayak ve bileklerde şişme daha yaygın olur. Karşılaşabileceğiniz şişmenin miktarı günün saatine göre (akşamları artar) ve havaya göre (daha fazla sıcaklıkta daha çok şişer) değişebilir.

Hamilelikte Ayaklar Ne Zaman Şişerler?

Ödem hamile kadınların dörtte üçünü etkiliyor. 22. haftadan 27. haftaya kadarki dönemde başlar ve muhtemelen doğum yapana kadar devam eder. İşin iyi yanı, yakında karnınızın altındaki bölgeleri yakın zamanda göremez olacaksınız!

Hamilelikte Ayak ve Bilek Şişmesine Ne Sebep Olur?

Hamilelikte ödem, hem sizi hem de bebeğinizi beslemek için beden sıvılarının artışından ve dokularda birikmesinden kaynaklanır. Bu da hem artan kan akışından, hem de büyüyen rahmin pelvik damarlarda ve vena cava adı verilen alt organlardan kalbe kanı geri götüren damara baskı yapmasından kaynaklanır. Sonucunda gerekli ancak rahatsız edici olan şişkinlikler ortaya çıkar ve bunlar bilek ile ayaklarda yoğunlaşırlar (ayrıca ellerde de olabilirler). Eğer hamilelikte normalden daha fazla kilo aldıysanız, ayaklardaki şişkinlik miktarı daha da artabilir.

Ayak ve Bilek Şişmesinin Riski Var mı?

Harika bir şey olmasa da ayak ve bileklerdeki ödem kaynaklı hafif şişkinlikler zararlı değiller ve tamamen normaller. Ayrıca dikkat çekici miktarda şişkinlik yaşamamak da normal çünkü kadınların dörtte biri bu şişkinlikleri yaşamıyor. Ancak elleriniz ve yüzünüz iyice şişkin hale gelirse ve şişkinlikler tek seferde bir günden uzun sürerlerse, doktorunuzu arayın. Aşırı şişkinlik preeklampsi işareti olabilir ancak öyle olduğu zaman tansiyon artışı, hızlı kilo alma, idrarda protein olması gibi çeşitli diğer belirtiler de ortaya çıkarlar. Eğer tansiyon ve idrarınız normalse (doktor kontrolünde bakılırlar), endişe etmenizi gerektirecek bir şey yok.

Hamilelikte Ayakların Şişmesi Nasıl Engellenir?

  • Uzun süre oturmayın ve ayakta durmayın. Eğer çok ayakta duruyorsanız ara verin ve oturun. Eğer çok oturuyorsanız, ara verin ve saat başına en az 5 dakika dolaşın.
  • Ayaklarınızı kaldırın. Mümkünse otururken ayaklarınızı daha yukarı koyun. Hamileliğiniz bu tip şeyleri yapmanızı toplum içinde daha uygun hale getirir.
  • Yan uyuyun. Hali hazırda yan uyumuyorsanız, özellikle sola doğru yan yatmak böbreklerin çalışmasını sağlar ve bu da atıkları ortadan kaldırarak şişkinlikleri azaltır.
  • Hareket ettirin. Hamileliğe uygun sporlar yapın. Örneğin yürüyün. Çünkü bu kanın birikmek yerine hareket etmesini sağlar. Eğer doktorunuz onay verirse yüzebilirsiniz. Su basıncı dokulardaki sıvıları tekrar damarlara gönderir ve onlar da böbreğe giderek idrarla atılırlar.
  • Çok sıkı çoraplardan kaçının. Hedefiniz kanın ve sıvıların mümkün olduğunca serbest akması. Bacaklarınızda iz bırakan çoraplar muhtemelen çok sıkı olurlar.
  • Rahat ayakkabılar giyin. Özellikle dışarı çıktığınızda ortopedik ayakkabılar giyin. Böylece ayaklarınız daha rahat olur ve hamilelikteki bacak ve bel ağrılarını da engelleyebilirsiniz. Eve gittiğinizde yumuşak terliklere geçin.
  • Destek çoraplarını tercih edin. Hamilelere uygun olan ve karın kısmı daha bol olan külotlu destek çoraplarını deneyin. Sabah daha ödemler oluşmadan giyerseniz daha etkili olur.
  • Çok su için. Sıvıları sıvıyla atmak pek mümkün gibi görünmese de günde 8-10 bardak su içmek, bedeninizdeki fazla tuzun ve atık ürünlerin atılmasını sağlayarak şişkinlikleri azaltır.
  • Tuzu aşırı kısmayın. Tuzu çok fazla azaltmak şişkinlikleri arttırır. Bu nedenle tamamen bırakmayın. Her şeyde olduğu gibi onu da ölçülü tüketmelisiniz.

Ayakkabıların Olmamasının Bir Diğer Sebebi: Ayak Büyümesi

Ödeme ek olarak ayakkabıların biraz dar gelmeye başlamasının bir diğer sebebi, relaksin adlı hormon sebebiyle bedendeki tüm bağların gevşemeleridir. Bir kaç ay sonra şişkinlikler geçip kilonuz normale geldiğinde bağlar ve eklemler tekrar sıkılaşabilirler ancak ayaklarınız kalıcı olarak daha büyük hale gelebilirler ve bu bir numara kadar olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir