hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Baş Dönmesi ve Bayılmada Ne Zaman Endişelenmesiniz?

Doğal yolla veya gebeliğe yardımcı yöntemlerle hamile kalabilmek pek çok kadın için başlı başına zor ve çetrefilli bir olaydır. Bebek isteyen çiftler bunu aylar önceden planlayıp gebeliğin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için çaba gösterirler. Doğal yolla ya da gebeliğe yardımcı tedavi yöntemleriyle gebelik gerçekleştikten sonra da bu hamilelik sürecinin mümkün olan en sağlıklı şekilde geçmesi için çabalamak gerekir. Zira hamilelik kendi içinde çok fazla sayıda farklı bileşeni, sorunu, mutluluk kaynağını, rahatsızlığı, şikayeti ve sevinci barındırıyor. Hamileliğin ortalama 9 aylık sürecinde anne adayları bir gün çok iyi, diğer gün berbat, hatta aynı gün içinde sabah çok iyi, akşam çok kötü olabiliyorlar. Yani hamilelik hem iyi hem de kötü pek çok değişimi içinde barındırıyor. Özellikle de baş dönmeleri, bayılmalar hamileliğin ilk dönemlerinin olmazsa olmazı değil mi?

Ne zaman bir filmde, dizide bir kadın hamile olsa bunun ilk sinyalini mide bulantısı, kusma ve ani bir baş dönmesi ile alır. Hatta dizilerdeki kadınlar ne zaman bir baygınlık geçirse seyircinin kafasında “acaba hamile mi” şüphesi doğar. Yani hamileliğin belirtilerinden, şikayetlerinden, hatta göstergelerinden olan baş dönmesi ve bayılmalar çok meşhurdur.

Hamilelikte baş dönmesi ve bayılma neden olur?

Üreme çağındaki bir kadının bir erkekle korumasız cinsel ilişkiye girmesi sonucu gerçekleşen döllenmenin ardından meydana gelen embriyonun kadının rahmine yerleşmesiyle gebelik başlamış olur. İşte bu andan ta ki 9 ay 10 gün sonrasına, yani bebeği kucağına alıncaya kadar anne adayının yaşamı, ruh ve beden sağlığı eskisi gibi olmayacaktır. Zira hamilelik olayı vücudun tüm sistemik düzeninde farklı etkiler yaratır, kadını ruhen, zihinsel açıdan ve bedenen fazlasıyla etkiler. Hamileliğin oluşmasında doğuma kadarki süreçte özellikle de hormon seviyelerinin artmasına bağlı olarak genişleyen damarlar, kan hacminin henüz yeteri kadar artamamasından dolayı kadının vücudunda dengesizliklere yol açarlar. Bu dengesizlikler de kendini baş dönmesi ve zaman zaman bayılmalar olarak göstermektedir. Hamilelik başından sonuna kadar vücutta bu tarz hassas durumlar yaratabilmektedir. Ancak sağlıklı bir anne adayının vücudu yaşanan bu ciddi değişimlere kolaylıkla adapte olarak bunları kendiliğinden tolere edebilir. Hemen her zaman böyle olumlu geçmeyebiliyor ve bazı durumlarda bu adaptasyon süresi daha uzun sürebiliyor. Bunun bir sonucu olarak da alışma sürecinde baş dönmesi, göz kararması ve baygınlık hissi yaşanabiliyor. Anne adayını yaşadığı bu durumlar özellikle de aşağıda sıralanan faktörler sonucunda ortaya çıkmış olabilir.

 • Otururken ya da yatarken aniden ayağa kalkmak

Anne adayları gebeliği öğrendikleri andan itibaren çok dikkatli olmak durumundalar. Otururken ya da yatarken bulunduğu sabit pozisyon nedeniyle vücudun kan akışı bacak ve ayaklarda yoğunlaşmaktadır. Bu durumda anne adayının hızlı bir şekilde ayağa kalkamaya çalışması ise bacaklarda biriken fazlaca kanın kalbe doğru giderken bir ayarsızlık, dengesizlik yaşaması sonucunda oluşabilir. Bu nedenle de kadında ani tansiyon düşmesi ve baygınlık ortaya çıkabilir.

 • Sırt üstü yatmak

Hamilelikte sırtüstü yatmak önerilmez. Çünkü özellikle de hamileliğin ikinci 3 aylık döneminden sonra iyice büyüyen rahim, vücudun alt kısmından kalbe giden kan miktarını azaltmaktadır. Bu sebeple de sırt üstü yatan anne adayları azalan kan miktarının etkisinin daha kötü hale gelmesine, vücudu zorlamasına neden olarak baygınlık yaşayabilir.

 • Kansızlık (anemi) olması

Hamilelikte anne adaylarının en sık olarak yaşadığı sorunlardan birisi kansızlıktır. Kansızlık yaşayan anne adaylarının vücudunda kandaki oksijen taşımacılığını yapan alyuvarların yeterli olmaması sebebiyle beyine ve tüm vücuda giden kan miktarında azalma olur. Bu sebeple de anne adayları baş dönmesi ve baygınlık hissi yaşayabilir. Özellikle de anne adayının gebelik öncesinde zaten kansızlık sorunu varsa gebelikle beraber bu sorun çok daha ciddi bir boyuta ulaşabilir. Bu bakımdan hamilelik döneminde her anne adayının demir takviyesi alması önerilir.

 • Uzun süreli aç ve susuz kalmak

Hamilelik süreci başladığı andan itibaren anne adaylarının vücudunun besin ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Anne adaylarının bu süreçte en çok dikkat etmesi gereken hususların başında yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmek gelir. Özellikle de sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek ve bebeğin sağlıklı gelişimi için aç ve susuz kalmamak çok önemlidir. Uzun süreli açlık; anne adayının kan şekerinin düşmesine neden olarak sersemlik, baş dönmesi ve baygınlığa neden olabilir. Bu bakımdan da gebelik sürecinde anne adayının sık sık ve küçük porsiyonlar halinde beslenmesi gerekiyor. Aynı şekilde gebelikte vücudun su ihtiyacı da arttığından gebelik öncesine göre daha fazla su içmek önemlidir. Özellikle de sıcak havalarda sıvı alımının artırılmasına özen gösterilmelidir.

 • Vazovagal bayılma

Vazovagal bir tür bayılma hastalığıdır. Çok sık rastlanmasa da bazı anne adayları ıkınma, idrar yapma ve bağırsak hareketleri sırasında çok ciddi halsizlik yaşayabilir. Her kadında olmasa da, bazı anne adaylarının yaptığı bu ıkınma gibi zorlayıcı eylemler kan basıncının düşmesine ve kalp atışının yavaşlamasına neden olabiliyor. Bu durumda da bayılma, baygınlık hissi ortaya çıkabiliyor. Ayrıca bu semptomlara terleme, bulantı, esneme, hızlı nefes alıp verme gibi şikayetler de eşlik edebiliyor.

 • Çok sıcak ortamlarda uzun süre bulunmak

Uzun süre sıcak havaya maruz kalmak hemen herkeste kan basıncının düşmesine sebep olabiliyor. Söz konusu hamilelik dönemi olunca da anne adaylarının sıcağa maruz kalması ve aşırı sıcak banyoda uzun süre kalması gibi durumlarda kan basıncının düşmesine bağlı olarak bayılma sorunu yaşanabiliyor. Zaten hamileliğin başından sonuna kadar anne adaylarına aşırı sıcaklardan uzak durmaları önerilmektedir.

 • Çok hızlı nefes alıp vermek

Herkesin belli bir kalp ritmi, belli bir nefes alış veriş ritmi bulunmaktadır. Bu ritmin bozulması herkeste birtakım sorunlara sebep olabilir. Aynı şekilde hamilelikte de anne adaylarının normalden fazla efor sarf etmesine, yüksek tempolu yürüyüş ya da spor yapmalarına, ağır bir işte çalışmalarına bağlı olarak hızlı nefes alıp vermesi söz konusu olabiliyor. Bu tür bir hızlı nefes alıp verme durumunda bayılmalar yaşanabiliyor. Anne adaylarına düzenli olarak yürüyüş, egzersiz yapmaları önerilse de, bunlar kesinlikle çok yorucu olmamalı, ağır olmamalıdır.

Hamilelikte baş dönmesi ve bayılma ne zaman olur?

Hamilelik döneminde değişen hormonsal denge sebebiyle kadının vücudu, normalden farklı bir süreç yaşar, birtakım dengesizlikler olur. Bundan kaynaklı olarak gebelik öncesinde etkilenmediği olaylardan, durumlardan hamilelikte çok daha kolay etkilenebilir, fiziksel ve psikolojik etkilere karşı çok daha hassas bir hale gelir. Bunun sonucu olarak da pek çok rahatsızlık çok daha sık yaşanabilir. Özellikle de gebeliğin ilk üç aylık döneminde mide bulantısı, kusma, göz kararması, baş dönmesi, bayılma gibi şikayetler çok sık yaşanır. Çünkü vücut, bu değişen durumlara kendini adapte etmekte zorlanıyor, alışmaya çalışıyordur.

Gebelikte bayılma sorunu daha nadir yaşansa da baş dönmesi ve göz kararması neredeyse tüm anne adaylarının en az bir kez yaşadığı sorunlardandır. Yukarıda ayrıntılı şekilde anlatıldığı üzere; hamilelik döneminde rahim normalden çok daha fazla büyüdüğünden vücuttaki kanın büyük bir kısmı rahme gider. Bundan dolayı da beyin de dahil olmak üzere diğer organlar kimi zaman ihtiyaç duyduğu kadar kan alamaz. Böyle olunca da beyin ve diğer organlar ani olarak kan azlığına baş dönmesi ve bayılma gibi rahatsızlıklarla karşılık verebilir. Aslında hamilelikte rahim her geçen gün daha da çok büyüdüğü için kan damarları üzerine yaptığı basınç arttığından baş dönmesi, göz kararması ve bayılma şikayetleri de artmakla birlikte, gebeliğin ilk dönemlerinde vücudun bu hamileliğe alışma sürecinde yaşanan dengesizlikler sebebiyle de baş dönemsi ve bayılmalar sık olarak yaşanabilir. Yani baş dönmesi ve bayılmalar duruma göre gebeliğin her döneminde görülebilir.

Hamilelikte baş dönmesi ve bayılma tehlikeli midir?

Baş dönmesi ve bayılma gibi sorunlar her zaman tehlikeli ve risklidir. Çünkü istem dışı olarak her yerde yaşanabilir ve çok ciddi sorunlara sebep olabilir. Ancak hamilelik gibi hassas bir durum söz konusu olduğunda çok daha tehlikeli ve risklidir. Zira anne adayının olduğu gibi bebeğin de sağlığı tehlikeye girebilir. Her anne adayı gebelik süresince birkaç kez baş dönmesi yaşasa da, bayılma sorunu çok daha nadiren görülmektedir. Ancak anne adayının sık sık bu tür sorunlar yaşaması, aslında belli bir sebep yokken bayılması bunun altında çok ciddi sorunların yattığına işaret olabilir. Zaten hamilelikte doktor kontrollerinin kesinlikle aksatılmaması gerekiyorken, baş dönmesi ve bayılma gibi sorunlar yaşayanların mutlaka bunu doktorlarına bildirmeleri gerekir. Gebeliği takip eden doktor bu sorunun altında yatan sebepleri araştırmalı, gerekli önlemleri almalıdır.

Gebelikte baş dönmesi ve bayılma nasıl önlenebilir?

 • Hamilelikte ani hareketlerden kaçınılmalı,
 • Oturma pozisyonundan kalkerken yavaş hareket edilmeli,
 • Gün içinde mümkün olduğunca fazla yorulmayacak işlerle uğraşılmalı,
 • Özellikle hamileliğin ikinci 3 aylık dönemine girişten itibaren sırt üstü yatmamaya, yan yatmaya özen gösterilmeli,
 • Aşırı sıcak ortamlardan, bunaltıcı kalabalıklardan uzak durulmalı,
 • Uzun aralıklarla büyük porsiyonlar halinde değil, sık sık ve küçük porsiyonlarla beslenmeli,
 • Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller taze ve doğal besinlerden alınmalı,
 • Gün içinde tahıllı ekmek, taze meyve ve az yağlı yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketilerek aç kalmaktan kaçınılmalı,
 • Alt bedendeki kan dolaşımına yardımcı olmak için her gün düzenli olarak hafif yürüyüşler ve egzersizler yapılmalı,
 • Bolca sıvı ve özellikle de su tüketilmeli,
 • Demir bakımından zengin olan kırmızı et, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyveler tüketilmeli,
 • Demir, hamilelikte en çok ihtiyaç duyulan minerallerden olduğu için doktorun önerisi ile demir takviyesi alınmalıdır.

Hamilelikte bayılma ve baş dönmesi durumlarında ne zaman doktora başvurulmalı?

Hamilelikte kısa süreli bir baş dönmesi zaman zaman yaşanabilen bir sorunken, bayılma çok daha ciddidir. Bu bakımdan baş dönmesi çok sık oluyor ve uzun sürüyorsa, bayılma olduysa mutlaka doktor bu konuda bilgilendirilmelidir. Bu sorunlara ek olarak da karın ağrısı ve vajinal kanamalar yaşanıyorsa dış gebelik riski olabileceğinden acilen doktora gidilmelidir. Unutulmamalıdır ki, hamilelik çok fazla özen gösterilmesi gereken bir dönemdir ve bu süreçte olan sıra dışı her şey bir soruna işaret edebileceği için doktora başvurulmalıdır.

Gebelikte baş dönmesi ve baygınlığın çok sık olması başka rahatsızlıkların belirtisi olabilir!

Her anne adayı gebelikte ara sıra baş dönmesi, göz kararması ve baygınlık hissi yaşayabilir. Fakat normalde bu şikayetler kısa sürelidir ve çok az dinlenince kendiliğinden geçer. Bu şikayetlerin her gün, iki günde bir gibi çok sık aralıklarla yaşanması durumunda ise başka hastalıkların belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Bu tür vakalarda acilen doktora başvurulması ve gerekli tetkiklerin yapılması çok önemlidir. Bir de kısa süreli de olsa bilinç kaybının yaşandığı bayılma durumu oluyorsa, mutlaka vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Çünkü beyin temelli rahatsızlıklar ya da iç kulak hastalıkları bu şekilde semptomlara yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir