hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Bebeğe Müzik Dinletmek Faydalı mı?

Hamilelikte Bebeğe Müzik Dinletmek Faydalı mı?

Müziğin iyileştirici etkilerinin olduğu söylenir ve onun yatıştırıcı etkisinin stresten kurtulmak, rahatlamak ve ruh halimizi iyileştirmek gibi duygusal hususlarda yardımcı olduğu belirtilir.

Peki müziğin anne karnındaki bebek üzerindeki etkileri nasıl? Bu uzmanları şaşırtıyor ve bu nedenle müziğin doğmamış bebek üzerindeki etkilerinin araştırılması için araştırmalar devam ediyorlar.

Henüz müziğin rahimdeki bebeği nasıl etkilediğine dair net kanıtlar yok ancak hamilelikte favori şarkılarınızı dinlemeniz sizin moralinizi kesinlikle iyileştirir ve bebek de bundan keyif alabilir.

Bebeğinizi taşırken müzik dinlemenin bazı temel noktalarına değinelim.

Müzik ve Hamilelik: Bir Bağlantı Var mı?

Bebeğiniz rahminizdeyken, onun gelişim ve büyümesini destekleyen çok şey var. Bebeğiniz şu anda içeride deneyimleyeceği şeyler, onun dış dünyadaki geleceğini şekillendirecek.

Doğmamış Bebekte Müziğin Etkilerini Gösteren Çalışmalar

Tıp uzmanları müziğin doğmamış bebekler üzerindeki etkilerini görmek için çeşitli çalışmalar yürüttüler. Sonuçlara göre rahimde müziğe maruz kalmış olan bebeklerin genel zihinsel, bilişsel, davranışsal, duyusal, psikolojik gelişimlerinde rahimde hiç müziğe maruz kalmamış bebeklere göre iyileşme görülmüş.

Bir çalışmada hamile kadınlara Hindistan klasik müziği dinletilmiş ve etkileri gözlenmiş. 20 gün boyunca en az 20 dakikalık bir dinleme yapılmış ve bu 20 günün ardından araştırmacılar doğmamış bebeğin tepkilerini ve diğer gelişimsel parametrelerini değerlendirmişler. Müziğin hem bebek hem de hamile kadınlar üzerinde büyük bir etkisinin olduğunu görmüşler. Doğmamış bebeğin refleksleri, tepkileri, hareketleri ve zihinsel uyarımı iyileşirken, hamile kadınlar üzerinde de sakinleşme ve diğer pozitif etkiler görülmüş.

Hamilelikte Müzik Dinlemenin Faydaları Nelerdir?

Hamileyken müzik dinlemek sadece sizi yatıştıran, moralinizi yükselten bir etkiye sahip olmaz, aynı zamanda doğmamış bebeğe de pozitif etki yapar. Müzik dinlemekten aldığınız pozitif hisler, doğmamış bebeğinizle bağ kurmanızı kolaylaştıracak bir prenatal uyarım yaratır. Stres ve anksiyete düzeylerinizi azaltmanıza imkan tanır ve böylece bebeğin de hissedeceği stres düzeyiniz düşer.

Müzik Dinlemenin Hamilelikte Bebek Üzerindeki Bazı Etkileri

  • Doğmamış bebeğin reflekslerini iyileştirir: Hamileyken müzik dinlediğinizde, bebek titreşimleri duyar ve tepki vermeye başlar. Ayrıca müziğin ritmine göre de hareket edebilir. Bu da onun refleks ve reaksiyonlarını iyileştirebilir.
  • Duyma yeteneğini iyileştirir: Kulaklıkla müzik dinlediğinizde, bu bebeğinizin konsantrasyonunu, duyma duyusunu ve yeteneklerini ciddi anlamda arttırır. Henüz müziği anlayacak aşamada değil ancak bebeğinize ulaşan şey muhtemelen ses dalgalarının sebep olduğu titreşimler. Yine de bu seslere konsantre olmaya çalışacak ve bu da onun zihinsel uyarımını sağlayacak.
  • Doğumdan sonra yatıştırıcı bir ninni olabilir: Pek çok araştırmacı, doğmamış bebeğin hamilelikte dinlediği müzikleri daha sonrasında hatırlayacağını belirtiyor. Eğer hamileyken bazı yatıştırıcı müzikleri dinliyorsanız, bunları doğumdan sonra hatırlaması mümkün. Yani doğumdan sonra da onu yatıştırmak için aynı müzikleri kullanabilirsiniz. Bebek sesleri tanıyacaktır ve rahatlayarak sakinleşecektir.
  • Bebeğin genel kişiliğini şekillendirecektir: Hamilelikte dinlediğiniz müzik türü bebeğin genel kişiliği üzerinde etkili olacaktır. Eğer yatıştırıcı sesler ve yumuşak müzikler dinlerseniz, bebeğin kişiliği daha sakin olabilir. Diğer yandan gürültülü müzikler dinlerseniz, daha agresif ve kaygılı bir kişilik sahibi olabilir. Fakat bu konu üzerinde henüz yeterince çalışma ve araştırma mevcut değil.

Bebeğin Müziği Dinlediğinden Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Hamileyken çok müzik dinleyebilirsiniz ancak bebek onu sizinle aynı şekilde dinlemez. Rahimde müziği kesinlikle duymasını isterseniz, müziği kulaklığa verebilir ve karnınıza koyabilirsiniz.

Müziği duyması için çok yüksek seste açmayın. Çünkü düşük volümlerde bile plasenta ritimleri bebeğinize taşıyacaktır.

Bebek Ne Kadar Müzik Dinlemeli?

Hamilelikte yaptığınız her şeyde olduğu gibi, müziği de abartmamak lazım. Gün içinde devamlı bir arkaplan müziği oynatmak istiyorsanız, normal volüm düzeylerinde olmalı.

Eğer kulaklıkla müzik dinliyorsanız veya onu karnınıza koyuyorsanız, bunu günde bir kaç saatten fazla yapmayın ve bazen ara verin. Böylece bebek sürekli ritimlere tepki vermek yerine biraz dinlenme fırsatı bulur.

Bebeğin sürekli olarak yüksek sesli müziğe maruz kalması onun doğal uyku düzenini bozabilir. Bebeğin rahimde iyi uyuması önemli çünkü uykusunda pek çok zihinsel, fiziksel, psikolojik gelişimler yaşıyor.

Sadece Yumuşak Müzikler mi Dinlemeli?

Dinlediğiniz müzik türü temel olarak kişiliğiniz ve o anki ruh halinize bağlı. Sadece belli bir tür müzik dinlemeniz gerektiğini söylemek doğru olmaz.

Yatıştırıcı ve yumuşak müzikler dinlemenin yanında favori pop şarkılarınızı da dinleyebilirsiniz. Pop müzikteki beatlerin belli bir ritmi ve düzeni vardır ve bu da bebek için tanımlaması ve hatırlaması kolay olabilir.

Bebeğinizin rahimdeki nefes egzersizlerinin şeklinin de bebeğin duyduğu sesler ve ritimlere göre değişeceğini unutmayın. Yani çok gürültülü ve hareketli bir müzik dinliyorsanız, bu bebek üzerinde negatif etkiler doğurabilir. Kısa bir süre böyle müzikler dinleyebilirsiniz ancak çok fazla uzatmamalı çünkü sürekli değişen ritimler ve düzen, bebeği strese sokabilir.

Bebeğe Klasik Müzik Dinletmeli mi?

Klasik müzik dinletmek sizin kendi tercihiniz. Bu konuyu destekleyecek bir tıbbi çalışma yok ancak klasik müziği rahimdeki bebeğe dinletmenin bazı faydalarının olabileceği belirtiliyor. Özellikle bebeği yatıştırıcı etkisinin yüksek olduğuna inanılıyor.

Ancak burada temel nokta bebekle bağ kurabilmeniz. Bebeği daha doğmadan klasik müzik uzmanı yapmanıza gerek yok!

Müzik Dinlemek Bebeği Daha Akıllı Yapar mı?

Bu konu hala çok tartışmalı. Bir taraf bebeği müziğe maruz bırakmanın onun daha akıllı olmasını sağlayacağını söylerken, diğer taraf bunun bir gerçekliği olmadığını söylüyor. Bazıları ise bebeğin rahimde müzik dinlemesinin onu matematikte daha iyi yapacağını söylüyor. Bu iddiaları destekleyen tıbbi bir kanıt yok ve varolan çalışmalar doğmamış bebekler değil, daha büyük çocuklar üzerine.

Örneğin bazı çalışmalarda, çocuğu piyano derslerine maruz bırakmanın onların mekansal akıl yürütme yeteneklerini iyileştirebildiği görülüyor. Fakat bu çalışmalar 3-4 yaş aralığındaki çocuklarda yapılmış, doğmamış bebekler üzerinde değil. Bazı insanlar aynı mantıkla bebeği piyano sesine maruz bırakmanın benzer etkiler yaratacağını düşünüyorlar.

Müziğin Çok Yüksek Sesli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bebeği çok yüksek sesli müziğe maruz bırakmak riskli olabilir çünkü erken doğuma sebep olabilir. Ayrıca düşük doğum ağırlığı, duyma bozuklukları veya yüksek frekanslı duyma kaybı gibi komplikasyonlara da sebep olabilir.

Korkutucu görünse de doktorlar bu sıkıntının sadece sürekli yüksek sesli müzik dinlenmesi halinde ortaya çıkabileceğini belirtiyorlar. Sürekli çok yüksek gürültülü yerlerde bulunmak da benzer etkilere sahip. Arada bir konsere gitmek ve kalabalık yerlerde bulunmak sürekli gürültülü müzik dinlemek ile aynı etkiyi yaratmayacaktır.

Ses Düzeylerine Dair Akılda Tutulması Gerekenler

  • Müzik dinlerken volümün 65 desibelden fazla olmamasına dikkat edin
  • Müziği uzun süre dinleyecekseniz 50 desibelin altında tutun

Müzik dinlemek pozitif hissetmek ve rahatlamak için iyi bir yol ve doğru müzik bebeği de mutlu edebilir. Rahatlatıcı, yatıştırıcı müzikler dinlemek doğmamış bebekle bağ kurmanızı da kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir