hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte boğaz ağrısı

Hamilelikte boğaz ağrısı

Hamilelik sırasında boğaz enfeksiyonu, sık görülen bir sorundur. Hiç kimse herhangi bir zamanda boğaz enfeksiyonu yaşamak istemez, ancak hamile kadınlarda durum daha da zordur. Boğaz enfeksiyonu ve hamilelik arasında ilişki yoktur. Ne yazık ki, hamilelik sırasında da hamile olmadığınız zamanlarda olduğu gibi boğaz enfeksiyonu riski vardır.

 

Boğazda ve bademciklerde oluşan bakteriyel bir enfeksiyondur. Boğazınız tahriş olur ve iltihaplanır ve bu da, ani ve şiddetli bir boğaz ağrısına neden olur. Streptokokal (strep) bakteriler nedeniyle meydana gelir. Strep bakterisinin birçok farklı türü vardır. Bazıları diğerlerinden daha ciddi sorunlara neden olur.

 

Boğazınızı ağrıması boğaz enfeksiyonu olduğunuz anlamına gelmez. Alerjiler ve diğer enfeksiyonlar boğazınızda kolayca iltihap ve tahrişe neden olabilir. Boğaz ağrınız varsa doktora başvurmalısınız. Doktorunuz strep enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek için size “strep testi” (bademciklerden toplanan kültür) yapacaktır.

 

Bazen hapşırma ve burun akıntısı ile görülen boğaz ağrısı viral bir enfeksiyondan dolayı oluşabilir. Bu, bakteriyel enfeksiyondan farklıdır. Sağlık uzmanınız boğaz enfeksiyonu olduğunuzu belirlerse, sizi antibiyotiklerle tedavi etmeye çalışacaktır. Ayrıca vücudunuzun rahatça iyileşebilmesi için bol bol dinlenmelisiniz.

 

Bazen boğaz enfeksiyonu, B Grubu streptococcus sanılır ama bu tamamen farklı ve alakasız bir bakteridir. Grup B streptococcus, annenin doğum sırasında bebeğine geçebileceği vajinal veya rektal bölgede bulunan bir enfeksiyon türüdür. Çoğu kadın bu enfeksiyonun varlığı için 35 ve 37. haftalar arasında taranır. (Bu cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir.) Çocuğunuza genellikle geçmeyen yaygın bir enfeksiyondur. Unutmayın, Grup B streptokokus boğaz enfeksiyonuna neden olan bakterilerle ilgili değildir.

 

Belirtileri Nelerdir?

Hamileyseniz ve aşağıdaki gibi semptomlar yaşıyorsanız doktora görünmeniz gerekebilir:

 

 • Boğaz ağrısı
 • Bademcik şişmesi ve kızarıklık
 • Baş ağrısı
 • Boğaz veya bademciklerde beyaz lekeler
 • Zayıflık, yorgunluk ve enerji eksikliği
 • Yemekte ve yutmada zorluk
 • Boğaz iltihabı
 • Boyun etrafında şişlik
 • Ateş
 • Aşırı terleme
 • Lenf bezlerinin büyümesi
 • İştah kaybı
 • Öksürük ve mide bulantısı
 • Solunumda zorlanma
 • Karın ağrısı

 

Lütfen bu belirtilerin kesinlikle boğaz enfeksiyonunu işaret etmediğini unutmayın. Birden fazla semptom görülüyorsa, sağlık uzmanınıza başvurun.

 

Tedavisi Nasıl Olur?

Enfeksiyona neden olan bakterileri öldürebilen antibiyotiklerle tedavi edilir. Boğaz enfeksiyonu tedavisinde kullanılan en yaygın antibiyotikler sefaleksin, penisilin ve amoksisilin’dir. Doktorun dozajla ilgili talimatlarına kesinlikle uymalısınız. Aşırı dozda antibiyotik; anne ve bebeğe zarar verebilir. Unutmayın, yetersiz antibiyotik alımı anne ve bebeğe zararlı olabilecek enfeksiyonların tekrarlamasına neden olabilir. Antibiyotikler ayrıca, ateşi düşürmeye yardımcı olur.

 

Sefaleksin, gebelik kategorisi B olarak sınıflandırılmıştır. Hayvanlardan elde edilen veriler, Sefaleksin’in, doğurganlığı etkilemediğini veya fetüse zarar vermediğini düşündürmektedir. Sefaleksin plasentayı geçer ve fetal dokulara dağılır. Bununla birlikte, gebe kadınlarda yeterli çalışma yapılmamıştır. Sınırlı veri olduğundan, sefaleksin hamilelik sırasında sadece çok gerekli olduğu durumlarda kullanılmalıdır.

 

Penisilin, gebelik kategorisinde B olarak sınıflandırılmıştır. Bu ilaç, penisilin alerjisi olmayan kadınlarda gebelik üzerinde olumsuz bir etki göstermemiştir. Genellikle ishal gibi bir yan etkiye sahiptir. İshalde kan görürseniz veya birkaç günden uzun sürerse, doktorunuza görünün, çünkü bu penisilin alerjisini işaret edebilir. Penisilin, hafif miktarlarda anne sütüne geçer. Emzirme döneminde penisilin kullanımı ile ilişkili hiçbir olumsuz yan etki bildirilmemiştir.

 

Amoksisilin FDA tarafından gebelik kategorisi B olarak sınıflandırılmıştır. İnsanlarda kullanılan dozun 10 katını kullanan hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, embriyo ya da fetüse zarar verebileceğine dair herhangi bir kanıt ortaya koymamıştır. İnsan gebeliklerinde kontrollü bir veri bulunmamakla birlikte, olumsuz fetal etkilerinin literatürdeki bilgileri eksiktir. Amoksisilin sadece gebelik sırasında riskler ağır bastığı zaman tavsiye edilir.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Yöntemler

Hamilelik sırasında boğaz enfeksiyonuyla baş etmek için kullanabileceğiniz doğal yöntemler ve tedaviler olduğunu unutmayın. Bu yöntemler ve tedaviler semptomları hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

 

 • Sıklıkla kullanıldığı gibi; reçetesiz bir analjezik (ağrı kesici) ve ateş düşürücü olarak önerilen parasetamol alabilirsiniz.
 • Bununla birlikte, aspirin ve ibuprofen almaktan kaçının.
 • Soğuk sıvı tüketimi, bazen boğaz ağrısını şiddetlendirir ve bu nedenle soğuk içeceklerden kaçınmak gerekir.
 • Sıcak tuzlu su ile gargara yapmak, hamilelik sırasında görülen boğaz enfeksiyonu semptomlarını hafifletebilir. Bazı kadınlar ise sıcak suya bir tutam zerdeçal ekleyerek gargara yapabilmektedir.
 • Yeşil çay, papatya çayı, tarçınlı limon çayı gibi çeşitli kafeinsiz bitki çayları, boğazınızın ağrısını azaltmak için doğal ağrı kesici olarak çalışabilir.

 

Hamilelikte Boğaz Enfeksiyonu Önlenebilir Mi?

Su ve diğer sıvıların vücudu nemlendirdiğini ve bunun da hamilelik sırasında enfeksiyon riskini azalttığını unutmayın. Bu nedenle hamilelik sırasında boğaz enfeksiyonlarını önlemek için bunun gibi gerekli önlemler alabilirsiniz. Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, özellikle kamuya açık yerlerde vakit geçirdikten sonra ellerinizi düzenli olarak yıkamaktır.

 

 

http://americanpregnancy.org/pregnancy-complications/strep-throat-during-pregnancy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir