hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Damar Tıkanıklığı

Hamilelikte Damar Tıkanıklığı

Hamilelik ve doğum komplikasyonları hafif düzeyden anne, bebek veya her ikisi için yaşamı tehdit eden düzeye kadar değişkenlik gösterebiliyorlar. En ağır komplikasyonlardan birisi ise pulmoner embolizm yani akciğerdeki damarın kan pıhtıları nedeniyle tıkanması, yani damar tıkanıklığı. Pulmoner embolizm genelde doğum sırasında veya doğumdan kısa süre sonra ortaya çıkar ve hemen tedavi edilmezse anne için ölümcül olabilir.

Damar tıkanıklığı gelişmiş ülkelerde anne ölümü sebeplerinden en yaygın olanı.

Risk Faktörleri

Kan pıhtısı, varisli damarlar veya derin damar trombozu geçmişi olan kadınlar hamilelik sırasında normalden daha fazla damar tıkanıklığı riskine sahipler.

Bebek bekleyen annelerin kendilerini korumak için yapabilecekleri en iyi şeylerden bir tanesi ailelerine geçmişte damar tıkanıklığı, kan pıhtısı veya derin damar trombozu geçmişinin olup olmadığını sormak. Herhangi bir aile geçmişi bilgisini doktorunuza aktarmayı da unutmayın.

İkinci risk faktörü ise annenin hem hamilelikteki hem de doğum zamanındaki ağırlığı. Vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan annelerde risk daha fazla. 40’ın üzerinde olanlarda ise daha da fazla.

Buna ek olarak, rahatsız bağırsak sendromu da bir diğer faktör. İkiz gebelikler ve sezaryen doğum da riski arttırıyor ancak doğru şekilde yönetimi riski azaltmayı sağlayabilir.

Eğer bu rahatsızlığa sahip olma riskinizin daha yüksek olduğunu düşünüyorsanız bir an önce yüksek riskli vakalar konusunda uzman bir doktora görünmeniz gerekli.

Belirtileri ve Tanısı

Hamile kadınlarda pulmoner embolizmi tespit etmek zor çünkü dolaşım sistemi hamilelik süresince ciddi miktarda değişir. Nefes darlığı, göğüs ağrısı ve bacaklarda şişme gibi en yaygın belirtiler hamileliğin de belirtileri arasındadırlar ve bu nedenle hastalık ile gebelik arasında ayrım yapmak zorlaşır.

Embolizm tanısının konması için hastanın geçmişi ve genel sağlık durumu ile embolizm şüphesi büyük önem taşır. Görüntüleme teknikleri, kan testleri ve diğer testler ile kan pıhtısının varlığı tespit edilmeye çalışılır.

Tedavi ve Önleme

Genel olarak pulmoner damar tıkanıklığı sahibi gebe kadınlar heparin adı verilen kan incelticiyi alırlar ve kanın pıhtı oluşturma yeteneği azaltılır. Acil durumlarda pıhtıların parçalanmaları için trombolitikler verilirler.

Bunun yanında hamile ve doğum sırasındaki kadınlarda varolan üç uygulama ile pıhtılar önlenmeye çalışılırlar:

  • Sezaryen doğumlarda kompresyon çorabı ile pıhtıların oluşmasının engellenmesine yardımcı olunabilir.
  • Sezaryen doğumdan sonra kadına heparin verilebilir ve yataktan çıkarak bir an önce yürümesi istenir.
  • Vücut kitle endeksi 40’ın üzerindeki kadınlarda doğumdan sonra heparin verilebilir.

Gebe Kalmadan Önce Kendinize Bakın

Kadınlar hamile kalmadan önce de iyi yemeli, yeterince su içmeli ve spor yapmalılar. Gebe kalmadan önce bir doğum uzmanı ile görüşmek gebelik için sağlığınızın iyi durumda olduğunun onaylanmasını sağlayacaktır.

Ayrıca hamile kalmadan önce doğru kiloda olmanız damar tıkanıklığını önlemek için büyük önem taşıyor. Mümkünse vücut kitle endeksiniz 18.5-25 aralığında olmalı ve hamile kaldığınızda ise sadece hamilelikte almanızın beklendiği miktarda kiloyu almalısınız.

Hamileyken ve Doğum Sonrasında Pıhtıların Önlenmesi

Tüm hamile kadınlar kendilerini damar tıkanıklığından korumak için gerekli adımları atabilirler. En kritik adımlardan birisi bir sağlık kurumunda doğum yapmak. Hastane bebek ve anneler için acil durumlarda en güvenli yerdir. Buna ek olarak hamile kadınlar mümkün olduğunca spor ve yürüyüş yapmalı, böylece kan pıhtılarının oluşumuna engel olmalılar.

Doğumdan sonra mümkün olduğunca çabuk şekilde yataktan çıkmak ve ayaklanmak iyi bir dolaşım sistemi için önemli. Sezaryen doğum yapanlar için bu daha da önemli. Sezaryen doğum yaptıysanız, kompresyon çorapları giymeniz ve yataktan olabildiğince erken çıkmanız gerekli.

Pulmoner damar tıkanıklığı gebelik sırasında ve sonrasında tehlikeli bir rahatsızlık ancak doğru bakım ile kontroller sayesinde bunu önleyebilir, pıhtıya bağlı sorunları yönetebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir