hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Diş Çekilir mi?

Hamilelikte Diş Çekilir mi?

Hamilelikte anne adayının vücudundaki her bir organ, her bir bölge, hatta her bir hücre çok daha hassas olur ve bazı değişimler yaşar. Hamilelikte tıbbi tedavilerin bazılarını uygulamak, ilaç tedavisi almak da çok tavsiye edilmediğinden sağlık sorunları yaşandığında bazı endişeler de beraberinde gelir. Aynı şekilde hamilelikte diş ağrıları, diş sorunları, diş tedavisi ve diş çektirmek de anne adayını ve çoğu zaman doktoru endişelendiren durumlar arasındadır.

Hamilelikte enfekte olmuş bir dişten dolayı anne adayı çok ciddi ağrılar yaşayabilir. Böyle bir durumda diş doktoru dişin çekilmesini uygun bulabilir. Ancak işte tam da bu durumda gebelikte diş tedavisinin yapılmasının, özellikle de diş çekiminin zararlı olabileceğine dair bazı şüpheler olduğundan endişeler yaşanabilir.

Hamilelikte diş tedavisi ve özellikle diş çekiminden bahsetmeden önce gebelik planlayan kadınların gebelik gerçekleşmeden öncesinde ağız ve diş sağlığına özen göstermeliler, mutlaka bir diş doktoruna başvurup gerekli tedaviyi yaptırmalılar. Gebelikte ortaya çıkabilecek diş sorunlarının önüne geçmek mümkün olabilir.

Hamilelik sırasında ağızda hangi değişiklikler olur?

 • Hamilelikte anne adayının hormon seviyelerindeki ani artış, diş eti iltihapları oluşumu riskini artırır. Anne adayının dişleri ve dişetlerinin üzerinde biriken plaklar yeterince temizlenemediğinde dişetlerinde şişlik, kanama, kızarıklık gibi dişe iltihapları kolaylıkla ortaya çıkabilir, çok sık olmasa da diş etinde hamilelik tümörü bile gelişebilir. Gebelik öncesinde var olan ve tedavi edilmemiş olan ciddi diş eti rahatsızlıkları anne adayları için çok ciddi sorunlara yol açar. Tedavi edilmeden gebelik yaşayan anne adaylarını erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek gibi riskler beklemektedir. Bu sebeple anne adayları gebelik öncesinde mutlaka iyi bir ağız hijyenine başlamalı ve diş eti tedavilerinin yapılmış olması çok önemlidir. Hamilelikte rutin olarak meydana gelen hormonsal değişiklikler, diş etlerinde aşırı hassasiyete sebep olur. Bundan dolayı da anne adayının diş etleri şişer, iltihaplanmalar görülür ve kanama meydana gelebilir. Bunun yanında diş etlerinin etrafında plak birikimi oluşması da diş eti sorunlarına yol açabiliyor. Hamilelik döneminde diş ve diş eti sorunları yaşayan anne adaylarının vakit kaybetmeden diş problemlerini tedavi ettirmeleri önemlidir.
 • Gebelikte anne adayı pek çok sağlık sorunu yaşar, özellikle de ilk 3 aylık dönem içinde yaşanan aşırı mide bulantısı ve kusma, ağız içinde asidik bir ortam oluşturur. Bu asidik ortam anne adayının dişlerinde aşınmalara, hassasiyetlere ve çürüklere yol açabiliyor. Gebeliğin başlangıcında sık sık yaşanan kusma sonrasında anne adayları dişlerini hemen fırçalarsa diş yüzeyinde aşınma oluşma riski çok daha yüksektir. Bu sebeple de anne adayları kusma sonrasında ağızlarını bol su ile çalkalamalı ve aradan en az yarım saat geçmeden dişlerini fırçalanmamalıdır.
 • Hamilelik döneminde yaşanan pek çok değişimden birisi de anne adayının tükürüğünün asidik oranı yükselir. Bundan dolayı da diş çürükleri yaygınlaşır.
 • Diş eti sorunu nedeniyle dişetleri kanayan, dişlerinde hassasiyet sorunu olan anne adayları dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Ağız hijyeninin yeterince sağlanamadığı durumlarda diş eti hastalıkları ve çürükler gelişebilir.

Hamilelikte diş tedavisi yaptırılır mı?

Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayının ciddi bir tıbbi tedavi alması önerilmez. Çünkü bu süreç bebeğin gelişimi açısından hayati önem taşır. Gebeliğin riskli olan dönemlerini atlatmak ve bebeğin düşük riskini ekarte etmek için tedaviler genellikle gebeliğin 2. üç aylık dönemine ertelenmektedir. Genel olarak değerlendirmek gerektiğinde hamilelikte diş çekimi, diş dolgusu ve kanal tedavisi yapılabileceği, ancak acil durumlar olmadığı sürece çok tercih edilmediği söylenebilir. Anne adayının sağlığı ya da gebeliğin seyri açısından acil olan durumlarda tedavinin yapılıp yapılmayacağı gebeliği takip eden doktorun görüşüne göre kararlaştırılır.

Hangi durumlarda hamilelikte diş çektirilebilir?

 • Dişetinde ya da dişte akut ağrı varsa,
 • Dişetleri aşırı şişmişse,
 • Dişler çürümüş ya da enfekte olmuşsa,
 • Dişetlerinde kanama varsa,
 • Besinleri çiğnemekte zorlanıyorsa,
 • Konuşma zorluğu yaşanıyorsa gebelikte dişi çektirmek zorunlu hale gelebilir.

Diş çekilirken uygulanan yöntemler dolayısıyla anne rahmindeki bebeğin herhangi bir zarar görmemesi için, hamilelikte diş çektirmek çok tercih edilmez, zorunlu hale geldiğinde ise çok özen gösterilir. Zira dişi kurtarmanın mümkün olmadığı ve enfeksiyonun yayıldığı vakalarda dişin çekilmesi en doğrusudur.

Hamileliğin hangi döneminde diş çekilebilir?

Gebeliğin ilk 3 ayının bebeğin gelişimi için çok hassas bir dönem olduğu ve bu süreçte tıbbi tedaviden kaçınıldığı bir gerçektir. Çok zorunlu olamadıkça tedaviler için hamilelikte daha çok ikinci 3 aylık dönem tercih edilir. Ancak tedavi için en doğru ve güvenli dönem doğum sonrasıdır.

Gebeliğin 1. trimesterı

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi, fetüsün organ gelişimi için çok kritik öneme sahiptir. Bu dönemde fetüsün organları son derece hassastır. Bundan dolayı da dış etkenler konusunda, tıbbi tedavilerin bebeğin gelişimini gerileteceği hususunda hem anne adayı hem de doktorlar kaygılanır. Uzmanlar da çoğunlukla hamileliğin ilk 3 aylık döneminde diş çektirmeyi uygun bulmaz ve erteler.

Gebeliğin 2. trimesterı

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde, fetal büyüme gerçekleşmeye devam eder. Ancak kritik dönem bir nebze olsun atlatılmış sayılır. Bu bağlamda diş hekimleri, anne adayının diş çekimi ve diğer diş tedavisi işlemleri için bu dönemi daha güvenli bir dönem olarak görürler.

Gebeliğin 3. trimesterı

Hamileliğin üçüncü 3 aylık dönemi aslında bebeğin gelişimini büyük ölçüde tamamladığı ve riskli dönemin atlatıldığı bir süreçtir. Ancak gebelik iyice ilerlediği, bebek de büyüdüğü için anne adayları diş hekimi koltuğunda saatlerce aynı pozisyonda oturmakta zorlanabilirler. Bununla birlikte diş çekimi sırasında kanama normalden fazla olabilir. Bu bağlamda yine riske girmemek adına, eğer mümkünse doğum sonrasına ertelemek tercih edilir.

Yukarıda anlatılanlara ek olarak zorunlu hallerde hamilelikte diş çektirmek, doğru bir tedavi planı ile gerçekleştiğinde, enfeksiyonun yayılması önlemek, anne ve bebeğin güvenliği sağlamak adına önem taşır.

Hamilelikte lokal anestezi yapılabilir mi?

Diş tedavisinde kullanılan lokal anestezinin gebeliğe olumsuz etki yaptığına dair bir veri bulunmamaktadır. Bunun için anne adayının herhangi bir alerjisi ve hamileliğin seyrinde herhangi bir problem olmadığının gebeliği takip eden doktor tarafından belirtilmesi yeterlidir. Bu bağlamda hamilelikte diş tedavisi için lokal anestezi uygulanarak anne adayının ağrı hissetmesi sağlanabilir.

Hamilelikte röntgen çekilebilir mi?

Hamileler için röntgen çekilmesi önerilmez, özellikle de gebeliğin ilk 3 aylık dönemde çekilen röntgenin bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği bilinmektedir. Ancak çok gerekli olduğunda hamileliği 2. ve 3. üç aylık dönemlerinde anne adaylarına kurşun önlük giydirilerek röntgen çekilmesi güvenli olabilir.

Hamilelikte diş sağlığını koruma önerileri

 • Anne adayı kendi ağız ve diş yapısına uygun yumuşak dokulu bir fırça kullanmalı,
 • Ağız ve diş bakımını günde 2 kez düzenli olarak gerçekleştirmeli,
 • Özellikle geceleri uyumadan önce diş ipi kullanmalı,
 • Dişeti kanamalarında mutlaka vakit kaybetmeden doktora danışmalı,
 • Hamilelik döneminde günlük mutlaka 1200-1500 mg kalsiyum almalı,
 • Diş ve dişeti sağlığını desteklemek için A, C, D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin olan meyve ve sebzeler mutlaka tüketmeli,
 • Basit şeker içeren hazır gıdalardan uzak durmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir