hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı?

Hamilelik dönemi anne adayının vücudunda pek çok değişime sebep olur ve bu arada tabii ki bebek de gelişimine devam eder. Heyecan ve merak ile dolu olan bu dönemde, anne adayları neredeyse her hafta yeni bir şey keşfederler ve bu nedenle hayat alışkanlıkları da bir miktar değişim göstermek zorunda kalırlar. Yenilen içilen şeylerdeki değişimlerden tutun da giyime kadar her konuda özel bir özen gerektiren gebelik döneminde, en önemli soru işaretlerinden bir tanesi elbette hamilelikte nasıl giyinmeli sorusu. Zira özellikle ilerleyen aylara doğru annenin vücudundaki değişimler kıyafetlerde biraz değişim gerektirecek.

Gebelik döneminde genellikle ilk trimester olarak adlandırılan birinci üç aylık dönemde pek bir kilo alımı olmaz ve rahim de pek büyük değildir. Bu nedenle ilk aylarda normal günlük kıyafetleri giymek herhangi bir sorun teşkil etmez. Lakin 3 aylık dönemin ardından gelecek olan zamanlarda, artık kilo alımı başlamıştır ve bunun yanında rahim de genişlemekte olduğundan vücudun ağırlığı ve şeklinde değişimler meydana gelir. Bu durum ise giyim kuşamda bazı temel değişiklikler gerektirir.

Hamilelik döneminde kesinlikle kaçınılması gereken bazı kıyafetler vardır çünkü bunlar kan akışına engel olur, annenin nefes kapasitesini etkileyebilir ve ayrıca iskelet sistemine fazladan bir yük bindirebilirler. Bu kıyafet tiplerini kısaca bir listelemek gerekirse;

 • Çok dar pantolonlar
 • Bacakları sıkan çoraplar
 • Karın bölgesini sıkan elbiseler
 • Yüksek topuklu ayakkabılar
 • Çok sıkı veya sert sütyenler
 • Sentetik iç çamaşırları
 • Bel bölgesini sıkan kemerler ve diğer kıyafetler

Anlayabileceğiniz gibi temel olarak dikkat edilmesi gereken şey, nefes kapasitesinin ve kan akışının devam etmesi. Zira bebek tüm oksijen ve besin ihtiyacını annenin kan akışından elde ediyor ve bu nedenle annenin sorunsuz bir şekilde dolaşım ve solunum sistemini idame ettirmesi gerekiyor.

Bu dönemde özellikle ilerleyen aylarda, anne adayının fiziksel rahatsızlıkları artacaktır. Karındaki büyük şişkinlik, vücut ağırlık merkezinin değişmesi, bele binen ciddi yük, alınan kilolar ve değişen hormon düzeyleri, fiziksel anlamda ciddi bir rahatsızlık unsuru olabiliyorlar. Dolayısıyla kıyafetlerimizin de bu fiziksel duruma uygun bir şekilde tasarlanmış olmaları gerekiyor.

Hamileliğin ikinci üç aylık döneminden itibaren tercih edilmesi gereken kıyafet tercihleri şu şekilde sıralanıyorlar:

 • Bol tişörtler
 • Eşofmanlar
 • Rahat şortlar
 • Pamuklu iç çamaşırları
 • Yumuşak yapılı sütyenler
 • Bir kaç santim topuklu ayakkabılar

Özellikle ayakkabılar konusunda hamilelik döneminin sonlarına doğru azami dikkat göstermek gerekiyor. Zira bu dönemde anne adayının bel çukurluğunun artması ve ağırlığın dengelenmesinin gerekmesi nedeniyle ne çok topuklu ne de dümdüz tabanlı ayakkabılar tercih etmek gerekli. Bir kaç santimlik bir kalın topuk, öndeki ağırlığı dengelemek için geriye doğru yaslanarak yürüyen anne adaylarını oldukça rahat ettirecektir.

Hamilelik dönemi için hazırlanmış olan kıyafetlerin bazıları hamileliği gizlemek üzerine tasarlanmışlardır, bazıları ise bu konuda hassasiyeti olmayanlar içindirler. Elbette herkesin kendi görüşlerine uygun bir kıyafeti tercih etmesi kadar doğalı yok ancak özellikle mevsime uyumlu bir şekilde giyinmek gerekiyor.

Yaz aylarında fazla kapalı hamilelik kıyafetleri maalesef iki kişinin yükünü çekmesi gereken anne adayını fazla zorlayacaktır ve bu tip giyinen annelerin özellikle öğle saatlerinde fazla sıcağa maruz kalmamaları gerekir. Bu tavsiye daha açık giyinenler için de geçerlidir ancak özellikle vücudun ter atmasına engel olan ve nefes almasını kesen kıyafetler için risk çok daha fazladır.

Hamilelik ayları ilerledikçe kıyafetlerinizi değiştirmeniz gerekebileceğini ve size en rahat gelen şeyleri giymeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir