hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Halsizlik Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Halsizlik Neden Olur, Nasıl Geçer?

Halsizlik sorunu hemen her gebelikte yaşanan bir problemdir ve genellikle basit önlemlerle tolere edilebilir. Gebelik süresi boyunca anne adayları zaman zaman artan şiddetle halsizlik hissederken, kimi zaman daha hafif bir halsizlik söz konusu olabilir.  Her ne kadar gebelikte halsizlik sıradan ve normal olsa da bunun çok ciddi seyretmesi, dinlenmeyle geçmemesi ya da uzun süre devam etmesi durumunda bir sağlık sorunundan veya çok farklı bir sebepten kaynaklanıyor olabileceği endişesi ortaya çıkar. Hamilelik süresince anne adayının hormon salgılanma dengeleri değişir, beslenme alışkanlıklarında bazı değişiklikler olur, bir de gebeliğin doğası gereği kilo alınır. Tüm bu değişimler de elbette anne adayının ellerinin, ayaklarının şişmesine veya parmaklarında hissizlik hissetmesine veya bel ağrılarının ortaya çıkmasına ve tüm bunlardan dolayı da halsizlik oluşmasına sebep olabilir. Halsizlik genellikle gebeliğin ilk aylarında başlar, ilerleyen aylarda ise daha yoğun bir şekilde devam eder.

Hamilelikte halsizlik, anne adayının yaşam konforunu olumsuz etkilemekte, vücudunun gebeliğe adapte olmasını zorlaştırabilmektedir. Ancak çok ciddi seyretmediği sürece de hamilelikte halsizlik sıradan karşılanabilir.

Hamilelikte halsizlik neden olur?

Hamilelikte halsizliğe sebep olan çeşitli sebepler genellikle belirli hastalıklar ya da saptanmış semptomlar değil, gebeliğin rutin bir sonucudur. Hamilelikte halsizlik aslında anne adayının vücudunun gebeliğe karşı verdiği tepkilerin vücudu yormasının bir sonucudur. Bu tepkiler anne adayında halsizlik olarak ortaya çıkar. Nasıl ki; her hamileliğin ilk aylarında bulantı ve kusma çok sık görülüyorsa, halsizlik de sıklıkla yaşanır.

Gebeliğin başlangıcından itibaren 3. – 4. Aya kadar devam edebilen mide bulantıları ve kusmalar vücudu bitkin düşürür ve anne adayı kendini halsiz hisseder. Bu süreçte anne adayları yemek kokularından, parfümlerden, değişik kokulardan sürekli mide bulantısı yaşar ve gerektiği gibi beslenmez, enerji alamaz, halsiz hisseder.

Hamilelikte anne adayı belki de hayatında ilk kez 9 ay gibi kısa bir süre içinde gözle görülür oranda bir kilo almaktadır. Bu kilo alımı hem fiziksel olarak etkilemekte hem de psikolojik açıdan olumsuz etkiler göstermektedir. Gebeliğin fiziksel etkileri bir yana, psikolojik etkileri de anne adaylarında fiziksel tepkilere yol açabilir. Örneğin fazla kilo almaktan mutsuz olan kadın, kendini halsiz, bitkin, yorgun hissedebilir.

Gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde devam edip etmeyeceği, doğumdan sonrasının nasıl olacağı gibi hususlarda anne adayı ciddi tedirginlikler yaşamakta ve halsiz düşmektedir.

Hamilelikte halsizliğe neden olabilecek etkenler hem fizyolojik hem de psikolojik olabilir. Şöyle ki gebelikte; anemi, stres, depresyon, uyku bozukluğu, uyku da nefes alamama, aşırı kilo almak, hareketsiz bir yaşam sürmek, diyabet, guatr, vitamin ve mineral eksikliği ve yeme bozuklukları halsizliğe yol açabilir.

Hamilelikte halsizlik belirtileri nelerdir?

Halsizlik, kişinin her hangi bir işi ya da bir etkinliği yapacak enerjisinin olmaması durumudur. Hamile kadınların vücudu çok ciddi bir değişime uğrar, ağırlaşır, hormonlar farklı bir miktarda salınıma geçer, bir de ruhsal açıdan çok olumlu bir durum söz konusu değilse halsizlik kaçınılmaz olabilir. Ancak gebeliğin daha mutlu, huzurlu ve enerjik geçebilmesi, anne adayının gebelikten keyif alabilmesi için halsizlik belirtileri gözlendiğinde kesinlikle doktora danışılmalı ve bir uzmandan yardım alınmalıdır. Hamilelikte halsizlik belirtileri genel olarak;

 • Uyku hali,
 • Çok yorgun hissetme,
 • Sıklıkla baş ağrısı,
 • Ani terleme,
 • Evde, odada kapalı kalma ve dışarı çıkmak istememe, sosyal hayattan uzaklaşma şeklinde sıralanabilir.

Hamilelikte halsizliği önlemek için öneriler

Hamilelikte kadınların kendisini biraz halsiz hissetmesi normal karşılanmakla birlikte, bu sorunun kadının yaşamını çok engellemesi durumunda mutlaka doktora danışılmalı, bir uzmandan yardım alınmalıdır. Hamilelikte halsizliğe sebep olan fiziksel ve ruhsal etkenler belirlenmeli ve profesyonel bir yardımla sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Ancak gebelikte halsizliği önlemek adına anne adayının yaşamında uygulayabileceği basit öneriler, sağlıklı yönde alışkanlıklar da bulunmaktadır. İşte yaşam koşullarını iyileştirerek halsizliği önleme yolları:

 • Hamilelikte demir eksikliği halsizliğe sebep olur. Bu bakımdan düzenli olarak yapılan doktor kontrollerinde demir eksikliği saptanırsa doktor önerisiyle demir takviyesi alınmalı, demir bakımından zengin beslenilmeli.
 • Hamilelikte beslenme programı artan vitamin, mineral ve protein ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Aksi halde halsizlik kaçınılmaz olur. Bunun için sağlıklı ve her besin grubunu içinde barındıran bir beslenme programı uygulanmalı.
 • Hamilelik boyunca düzenli olarak egzersiz yapmak anne adayını fiziksel ve zihinsel açıdan dinç ve zinde tutar. Hamilelikte tamamen hareketsiz bir yaşam, anne adayının kendini halsiz hissetmesine sebep olur. Bu sebeple kasları güçlendirerek ağırlaşan vücudu aktifleştirmek ve enerjiyi arttırmak için her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak önerilir.
 • Hamilelik, anne adayının gebelik öncesi yaşamındaki pek çok alışkanlığından vazgeçmesini gerektirebilmektedir. Bundan dolayı da anne adayları kendini keyifsiz ve dolayısıyla halsiz hissedebilirler. Bunu önlemek adına ilgi alanına göre çeşitli kitaplar okumak, eşle ve arkadaşlarla vakit geçirmek, küçük seyahatlere çıkmak anne adayının yaşamını daha keyifli hale getirir ve halsizliği de önler.
 • Hamilelik döneminde anne adayının vücudu gebelik öncesindeki iş ve yoğun sosyal yaşama devam etmeye izin vermez. Özellikle de fiziksel güç gerektiren yoğun tempolu işler anne adayında halsizliğe sebep olabilir. Bu bakımdan anne adayının iş ve sosyal yaşamının daha hafif, rahat, huzurlu bir şekilde düzenlenmesi halsizliği önleyebilir.
 • Vücuda enerji veren en önemli kaynaklardan birisi sudur. Hamilelikte de anne adayının vücudunun su ihtiyacı artar. Gebelikte yeterince su tüketmeyen kadınlar kendini halsiz ve bitkin hisseder. Bunun için anne adayı gebelik boyunca günde ortalama 8 – 10 bardak su içerek vücudun su ihtiyacını karşılamalı ve halsizliği önlemelidir.
 • Gebelik dışındaki dönemlerde vücudu canlandırmak, halsizliği azaltmak için çay, kahve gibi uyarıcı içecekler tüketilir. Gebelikte ise bu içeceklerin kısıtlanması önerildiğinden halsizlik ortaya çıkabilir. Hamilelikte halsizliği azaltmak adına doktorlar günde 1 – 2 fincandan fazla olmak kaydıyla çay, kahve tüketimine izin vermekteler.
 • Hamilelikte vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı artar. Bu ihtiyaç yeterince karşılanamadığında ise halsizlik olur. Halsizliği önlemek adına vitamin, mineral takviyeleri almak yerine, bu ihtiyacı doğal besinlerden karşılamak hem sağlıklı beslenmeye hizmet eder hem de halsizliği önler.
 • Hamilelikte artan hormonlar, değişen vücut dengesi ve alınan kilolar anne adayının gebelik öncesindeki yaşamına göre daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duymasına sebep olur. İşte bu ihtiyacı karşılamak adına yeterince dinlenemeyen kadınlarda halsizlik hissi fazla olur. Bu sebeple hamilelikte anne adayları fırsat buldukça dinlemeli, işte ya da evde saatte sık aralıklarla kısa molalar vermeli, önceki yaşamlarına göre daha erken yatıp daha uzun saatlerde uyumaya çalışmalıdır. Bu şekilde halsizliği azaltmak mümkün olabilir.
 • Hamilelikte önerilenden daha fazla kilo almak kesinlikle halsizliğe sebep olmaktadır. Bu bakımdan anne adayları gebeliği takip eden doktorun da önerisi doğrultusunda ortalama 9 – 13 kilo ile gebelik sürecini tamamlamaya özen göstermeli. Bu şekilde ideal kiloda kalmayı başaran anne adayları halsizlik sorununu daha az yaşarlar. Bunun için anne adayları vitamin, mineral ve protein açısından zengin, karbonhidrat ve kalori bakımından ise yoksun beslenmeli, her gün düzenli olarak da egzersiz yapmalılar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir