hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Hormon Bozukluğu

Hamilelikte Hormon Bozukluğu

Vücudun normal, sağlıklı işlevlerini gerçekleştirebilmeleri için üretilen pek çok farklı hormon bulunmaktadır.

Bunlar vücut için yaşamsal önem taşımaktadır. Zira hormonlardaki ufak tefek değişiklikler kişinin yaşamında, sağlığında olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Her hormonun vücutta salgılanması gereken belli bir düzey var ve bu düzeyin altında ya da üstünde seyreden değerler olağan dışı bir şeylerin varlığına işarettir. Fiziksel, ruhsal ve zihinsel pek işlevde görev sahibi olan hormonların salgılanma seviyelerindeki değişiklikler ya da bozukluklar ciddi hastalıklara, üreme gibi yetilerin kayıplarına, hatta bazen hayati sağlık sorunlarına sebep olabiliyorlar. Hormon bozuklukları genel olarak kişinin rahatsızlıklarının hem sebebi hem de sonucu olabileceği için kesinlikle çok ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir?

Hormon bozukluklarının kişide kendini gösterdiği belirtiler hangi hormonun salgılanma düzeyinde bozulma olduğuna göre çok farklı olabiliyor. Bazı belirtiler ise hormon bozukluğuyla birlikte başka sorunların da işareti olabileceği için fark edilmesi, teşhis edilmesi kimi zaman zor olabiliyor. Bu sebeple de aşağıda sıralanan belirtiler ortaya çıktığında bir doktora başvurup teşhis edilmesini beklemek en doğru yaklaşımdır. Hormon bozukluğu sorununda genel olarak;

 • Olağan dışı bir yorgunluk ve halsizlik hissi,
 • İştahsızlık, en sevdiği besinleri bile canı istememe,
 • Depresif ruh hali ve bazı ruhsal bozukluklar,
 • Ani gelişen duygu durumu değişimleri,
 • Saçlarda cansızlık, zayıflama ve saç dökülmesi,
 • Cinsel isteksizlik,
 • Cildin doğal yapısının aniden değişmesi,
 • Olağan dışı şekilde tüylenme veya vücuttaki tüylerin dökülmesi,
 • Sürekli uyku hali ya da uyuyamama gibi uyku problemleri,
 • Aniden kilo alma veya kilo verme,
 • Adet düzeninin ciddi şekilde bozulması,
 • Memelerin boyutunun elle hissedilecek kadar değişmesi,
 • Memelerde yapısal değişiklikler,
 • Konsantrasyon bozuklukları,
 • Hafıza ile ilgili sorunlar,
 • Akne, sivilce, egzama gibi cilt problemleri,
 • Bel bölgesinde ani bir yağlanma,
 • Ruh halinin hızlı değişmesi ve özellikle de aşırı sinirlilik hali,
 • Aniden sıcak basması veya üşüme,
 • Sebepsiz terleme ataklarının olması,
 • Çok şiddetli baş ağrısı ve sonradan gelişen migren,
 • Sindirim sistemi ile ilgili bozukluklar, kabızlık ya da ishal,
 • Şiddetli kas ağrıları,
 • Kas kütlesinin değişmesi
 • Üreme yeteneğinde azalma, kısırlık şeklinde sıralanabilir.

Yukarıda sıralanan bu belirtilerin bir veya birkaçının aynı anda kişide görülmesi hormon bozukluklarına işaret olabilir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bu belirtiler kesinlikle hormon bozukluğu olduğu anlamını taşımamakla birlikte hormon bozukluğuna dair şüphe uyandırır. Dolayısıyla da bu belirtiler gözlendiğinde gerekli test, tahlil ve muayenelerin yapılması için bir sağlık kurumuna başvurmakta fayda var. Yapılan tahlillerin ardından teşhis konacak ve neler yapılması gerektiğine dair tedavi planı uygulanacaktır.

Hormon bozukluğu hamilelik döneminde yaşandığında da yine yukarıdaki belirtiler ortaya çıkar. Ancak hormon bozukluğu tespit edildiğinde acilen müdahale edilmesi, hormon bozukluğunun nelerden kaynaklandığının saptanması gerekir. Zira gebelikte hormon bozukluğu sadece anne adayını değil, bebeği de olumsuz etkileyeceği için çok acilen nedenler belirlenmeli ve hormon dengesinin sağlanması için gebeliğin seyrine uygun önlemler alınmalıdır.

Hormon bozukluğu neden olur?

Hem gebelik öncesindeki dönemde hem de gebelikte hormonlar vücuttaki her bir hayati işlevde görevlidirler. Bu bakımdan hormon bozukluğu durumunda da tüm vücut fonksiyonları bundan etkilenmekte, hamilelikte yaşanan hormon bozukluğunda bebek de etkilenmektedir. Aynı şekilde kişinin vücudunda ortaya çıkabilen her bir olumsuzluk da hormon bozukluğuna sebep olabileceği için öncelikle kişinin ya da anne adayının vücut fonksiyonlarının normal seyredip seyretmediğinin tespit edilmesi gerekir. İster gebelik dışındaki dönemde olsun isterse gebelikte genellikle kişinin yaşadığı ağır bir stres, yanlış beslenme ve yaşam alışkanlıkları, endokrin hastalıklar, genetik faktörler, toksik ürünler ve sindirim sistemi sorunları kişide hormon bozukluğuna sebep olabilir.

 1. Stres

Hormon bozukluklarının ortaya çıkmasında en temel faktörlerden birisi stresken, hormon bozukluğu yaşayan kişi de ruh halinde şiddetli bir stres yaşar. Yani stres hormon bozukluğunun hem sebebi hem de sonucu olabilir. Şöyle ki; stres, insan hayatının konforunu düşüren en önemli faktörlerden birisidir. Bunun ortaya çıkma sebebi de stres altındaki kişilerde kortizon düzeyinin yükselmesidir. Vücutta stresten dolayı aşırı kortizon üretimi olduğunda vücudun tüm dengesi bozulabilir ve hormonsal bozukluklar da ortaya çıkabilir. Bu bakımdan özellikle anne adayları stresten uzak durmalı, hormonsal dengeyi korumaya çalışmalılar.

 1. Sağlıksız bir yaşam ve beslenme tarzı

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak, hormon bozuklukları başta olmak üzere pek çok sağlık sorunundan korumaktadır. Kişinin sağlıksız besinler tüketmesi, düzensiz beslenmesi, spor yapmaması ve kahve, sigara, uyuşturucu, alkol gibi zararlı maddeler kullanması hormon düzeylerinde ciddi değişimlere sebep olur. Özellikle de hamilelik döneminde sağlıksız beslenmek, düzenli olarak spor, egzersiz yapmadan, hareketsiz bir yaşam sürmek hormon bozukluklarına ve dolayısıyla da gebelik kusurlarına yol açar.

 1. Endokrin hastalıklar

Endokrin sistem, kişinin iç salgı bezlerinin oluşturduğu bir vücut sistemidir. Endokrin sistemi; salgı bezleri, hipotalamus, hipofiz, tiroit, paratiroit, pankreas, kadınlarda yumurtalıklar, erkeklerde testisler, böbreküstü bezi, yağ dokusu, ve damar iç duvarını döşeyen hücreler oluşturmaktadır. Bu bağlamda şeker hastalığı, kanser türleri, tiroit bezinin aşırı çalışması, fazla miktarda tiroit hormonunun üretilmesi ve kana salınması durumunda ortaya çıkan graves hastalığı, Addison hastalığı, Cushing sendromu, Turner sendromu, Polikistik Over sendromu, kemik erimesi, pek çok farklı tiroit problemleri endokrin hastalıklardır. İşte bu endokrin hastalıklar vücudun hormon dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Vücuttaki tüm sistemler birbirine bağlı olduğu gibi hormonlar da birbirine bağlıdır. Hormonun düzeyleri, genellikle diğer hormonlar ile ciddi bir ilişki içerisindedir. Bundan dolayı da bir tek hormonun salgılanma düzeyini bozan bir rahatsızlık bile tüm vücuttaki genel düzeyi olumsuz etkileyebilir.

 1. Genetik özellikler

Hormon bozuklukları genellikle kişinin yaşam şekli ve alışkanlıkları, izlediği beslenme programı ile ilgili olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak hormon bozukluklarında kişisel özelliklerin, atalardan getirilen genetik faktörlerin de etkisi bulunmaktadır. Bu bağlamda bazı kişilerde genetik özelliklerinden dolayı hormon bozuklukları görülebilir. Özellikle de birinci ve ikinci derece akrabalarında hormon bozukluğu olan kişiler bu konuda risk altındadırlar ve daha dikkatli olmalılar. Fakat yine de altını çizmekte fayda var ki; hormon bozukluklarında genetik faktörlerin etkisi diğer çevresel koşullara göre daha hafiftir. Tüm yaşam şartlarında sağlıklı değişiklikler yaparak, hormon bozukluğuna olan genetik yatkınlık daha az etkili hale getirilebilir.

 1. Toksik maddeler

Modern yaşam içinde hemen herkes sıradan bir gün içerisinde yemek yapılan teflon tavadan, tencereden, kozmetik ürünlerden, ilaçlardan ve suni gübrelerle yetişmiş sebzelerden, meyvelerde ve daha pek çok faktörden dolayı toksinleri vücuduna alıyor. Maruz kalınan bu toksik maddeler kısa sürede değil belki, ancak uzun vadede kesinlikle kişinin hormon dengesini bozmakta, hormonların salgılanma düzeylerinde değişikliklere sebep olmaktadır. Bu bakımdan özellikle de gebelikte hormon bozukluklarının olumsuz etkisi göz önünde bulundurularak anne adaylarının toksik maddelerden uzak durması önerilir.

 1. Sindirim sistemi sorunları

Her hangi bir sebeple kişinin sindirim sisteminde ortaya çıkan mantarlar, iltihaplar, enfeksiyonlar hormon üretiminde değişikliklere sebep olabiliyor. Hem gebelik dışındaki dönemlerde hem de gebelikte sindirim problemleri yaşayan kişilerin öncelikle hormon düzeylerini ölçtürmeleri önerilir.

Hamilelikte hormon bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Gebelikte hormon bozuklukları ciddi sorunlara sebep olabilir. Zira hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi hormonsal dengenin sağlanmasıyla mümkündür. Düzenli olarak testleri, tahlilleri yapılan anne adaylarında hormon bozuklukları en erken dönemde teşhis edilir ve iyileştirme yönünde bir tedavi uygulanır. Anne adayının yukarıda sıralanan belirtileri kendinde hissetmesi durumunda ise acilen doktora başvurması önerilir. Eğer tespit edilen bir hormon bozukluğu varsa, doktor öncelikle altında yatan sebebi belirleyip bunu ortadan kaldıracak bir yaşam tarzı değişikliği önerecektir. Zira gebelikte ilaç tedavisi çok ciddi bir sorun olmadıkça önerilmez ve uygulanmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir