hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte kabızlık, nedenleri, doğal çareler

Hamilelikte kabızlık, nedenleri, doğal çareler

Hamilelikte kabızlık, hissettiğiniz diğer tüm fiziksel değişimlerin ve stresin yanında, en rahatsız edici durumlardan biri haline gelebilir. Neyse ki, bu duruma neyin sebep olduğunu, ayrıca semptomları ve potansiyel tedavileri biliyorsanız ve uyguluyorsanız, bu durumun tamamen ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

 

Hamilelik sırasında kabızlık yaşamınızın nedeni normal bir zamanda yaşadığınız kabızlıktan çok farklı değildir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında ortaya çıktığında, banyoda daha fazla vakit geçirmek zorunda kalırsınız ve büyüyen göbeğinizden ve artan hormonlarınızdan dolayı bu iyice sinir bozucu bir hal alabilir. Kabızlık, bazı kadınlar için akut bir problem olabilir, ancak başkaları için kronikleşebilir. Bu da hamileliğinizi daha da zorlaştıracak pek çok istenmeyen yan etkiyle sonuçlanır.

Hamilelikte kabızlığın nedenleri nelerdir?

Hamilelik sırasında kabızlık, vücudunuzun değişen hormonları, rahmin iç basıncı, beslenme dengesizliği, dehidrasyon ve fiziksel aktivite eksikliği gibi bir dizi faktörden kaynaklanır.

 

Kaygı

Hamilelik sırasında stres ve endişe normal görünebilir, ancak bunların genel sağlığınız üzerinde ciddi etkileri olabilir. Stres hormonlarının fazlalığı, sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücudun her tarafında iltihaplanmaya yol açabilir, bu da midenizi zorlar ve normal bağırsak hareketlerini zorlaştırır. Aromaterapi, meditasyon, yoga ve diğer yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte stresi azaltmak, bağırsaklardaki gerginliği hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Su tüketimini

Hidrasyon herkes için önemlidir, ancak hamile olduğunuzda, dehidrasyon daha hızlı gerçekleşebilir. Bu da bağırsaklarda kuruluğa ve mide sularının üretiminde bir azalmaya neden olabilir. Böylece dışkı maddesi, sindirim sistemi boyunca hareket etmekte zorlanır ve hamilelik sırasında ağrılı kabızlığa yol açar.

 

Yerleşik yaşam tarzı

Eğer gastrointestinal kanalı tekrardan harekete geçirmek istiyorsanız, yapılacak en iyi şeylerden biri hareket etmektir. Hamilelik sırasında günde en az 30 dakika fiziksel aktivite tavsiye edilir. Egzersiz veya yürüyüş bile, mide sularının salgılanmasını teşvik edecek ve bağırsak hareketlerinizin normale dönmesine yardımcı olacaktır.

 

Hamilelikte kabızlık belirtileri nelerdir?

Hamilelik sırasında kabızlık belirtileri şişkinlik, kramp, rektal kanama, dışkılamada zorluk ve iştah azalmasıdır.

 

Şişkinlik ve kramp

Hamilelik sırasında kabızlığın en sık görülen belirtileri, sürekli devam eden şişkinlik ve rahatsız edici krampların varlığıdır. Bu durum, bağırsaklarınızda yiyecek ve dışkı maddelerinin veya gazların birikmesinden kaynaklanabilir. Aşırı dışkı ve gaz varlığı, zaten sıkışmış olan bağırsağınıza baskı yapabilir.

 

Rektal kanama

Çok zorlanırsanız veya dışkılama sırasında ıkınırsanız, rektal bölgedeki dokularda küçük yırtıklar veya çatlaklar oluşabilir. Bu aynı zamanda hemoroid semptomudur. Hemoroid hamilelik sırasında çok yaygındır. Ancak kabızlık varsa ve önceden bilinen bir hemoroid sorunu olmamasına rağmen, önemli miktarda kanama varsa, doktorla konuşmanız gerekir.

 

Hormonlar

Hamileyken, vücudunuzdaki hormonlar ve özellikle progesteron seviyeleri önemli ölçüde dalgalanabilir. Bir araştırma yüksek progesteron düzeyinin, bağırsaklardaki kaslar dahil olmak üzere vücuttaki kasların gevşemesine neden olduğunu göstermiştir. Genel kas aktivitesi olmadığında, peristaltik hareket daha zordur, bu da kabızlığa yol açabilir.

 

Uterus genişlemesi

Hamileliğiniz ilerledikçe uterusunuz, fetüsün büyümesi nedeniyle genişlemeye devam edecektir. Böyle bir durumda, genişleyen rahim bağırsaklar üzerinde baskı oluşturabilir, dışkının bağırsak yolundan geçmesini zorlaştırabilir ve kabızlığa neden olur.

 

Besin dengesi

Besin tüketimini dengelemek ve takviye kullanımına dikkat etmek hamile olduğunuzda çok daha önemlidir. Kan dolaşımının düzenli olduğundan ve bebeğin düzgün bir şekilde geliştiğinden emin olmak için demir takviyeleri tavsiye edilir. Bununla birlikte, demir düzeyleriniz çok yüksekse, bu hızlı bir şekilde kabızlığa yol açabilir. Herhangi bir büyük değişiklik yapmadan önce doktorunuzla mineral seviyeleriniz hakkında konuşmanız gerekir.

 

Dışkı sıkışması

Hamileyken tuvaletinizi tutmanız, dışkının sıkışmasına ve sertleşmesine neden olabilir. Hamilelik sırasında kabızlık, özellikle dışkı sertleşiyorsa çok zorludur. Bu sebeple, tuvaletinizi tutmamalı ve her geldiğinde tuvalete gitmelisiniz.

 

İştah azalması

Hamilelik sırasında sıklıkla kabızlığa eşlik eden dolgunluk hissi, şişkinlik ve kramp hissi, iştahın azalmasına neden olabilir. Bu tehlikeli bir durumdur çünkü sağlıklı bir hamilelik sağlamak için normal şekilde beslenmeniz gerekir. İştahınızın sürekli olarak azaldığını düşünüyorsanız, tedavi için doktora görünün.

 

Hamilelikte kabızlık nasıl tedavi edilir?

Bu durumun çok yaygın olduğu göz önüne alındığında, gebe kadınların yaklaşık % 50’sini etkileyen kabızlığı gidermek için, dışkı yumuşatıcıları da dahil olmak üzere, besin takviyeleri  değişikliği ve lavman kullanımı gibi birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır.

 

Besin takviyesi

Özellikle de doktorunuz demir düzeyinizin çok yüksek olduğunu tespit ederse, besin takviyelerini ayarlamak kabızlığı azaltmanın en hızlı yollarından biridir. Bu, kabızlık belirtilerini birkaç gün içinde hafifletebilir.

 

  

Dışkı yumuşatıcılar

Dışkı yumuşatıcıları kullanmak, laksatif kullanmaktan çok daha güvenli bir yaklaşımdır. Dışkı yumuşatıcılarının, güçlü bir etkisi vardır ve bağırsaklarınızı rahatça hareket ettirmek için mide suyu ve peristaltik hareketi teşvik edebilir.

 

Lavman

Genellikle hamilelik sırasında kabızlık için son düşünülmesi gereken uygulama olarak görülür ve boşaltımı uyarmak için rektuma sıvı veya gaz verilerek kullanılır. Hamilelik sırasında lavman kullanımının güvenliği konusunda bazı tartışmalar vardır, bu yüzden bu tedaviyi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 

Hamilelik sırasında kabızlık için doğal yöntemler

Hamilelik sırasında kabızlık için ilaç kullanımından kaçınmak isteyen kişiler, daha fazla su içebilir, lif tüketimini artırabilir, egzersiz yapabilir ve beslenme planlarına probiyotik besinler ekleyebilirler.

 

Diyet değişiklikleri

Yüksek oranda lif içeren yiyeceklerin tüketimini artırmak gerekir, çünkü bu, bağırsakları daha normal bir şekilde hareket ettirmeye yardımcı olabilir ve bağırsaktaki iltihap belirtilerini iyileştirir ve kabızlığı ortadan kaldırır.

 

Probiyotik besinler

Peynir ve yoğurt gibi probiyotikler bakımından zengin olan yiyecekler tüketmek, bağırsaklarınızdaki bakteri dengesini korumak veya iyileştirmek açısından son derece önemlidir. Probiyotik, sindirim etkinliğini artırabilir, süreci hızlandırır, bağırsak hareketlerinizi normalleştirmenize yardımcı olur.

 

Egzersiz

Metabolizmayı hızlandırmak ve bağırsak hareketlerini normal tutmaya devam etmek yani hamileyken aktif kalmak önemlidir. Yürümek, yüzmek veya kondisyon bisikleti kullanmak gibi fiziksel hareketler sindirim hızını artırabilir ve hamilelik sırasında kabızlığın ağrılı semptomlarını ortadan kaldırabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir