hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte kuduz aşısı olmak gerekli mi?

Hamilelikte kuduz aşısı olmak gerekli mi?

Kuduz tüm bulaşıcı hastalıklar arasında %100 ölümcül olması sebebiyle oldukça farklı bir konumda bulunuyor ve bu da onu hamilelik döneminde annenin ve bebeğin ölümü konusunda çok tehlikeli bir hale getiriyor. Bu nedenle kuduz olup olmadığı farketmeksizin, herhangi bir hayvan tarafından ısırılan veya yaralanan hamile veya emziren kadınlara aşılar uygulanıyorlar ve aynı zamanda mümkünse yaralanmaya sebep olan hayvan ele geçirilerek 10 gün boyunca kuduz olup olmadığı gözleniyor. Eğer kuduz değilse aşılamaların devamının getirilmesine gerek olmuyor. Eğer yaralanma bir yakalanamayan yaban hayvanı nedeniyle ortaya çıkarsa, aşılar tüm aşamaları ile birlikte uygulanıyorlar.

Kuduz aşısı hamilelik veya emzirme ile kontradike değil. Pek çok farklı çalışmada kuduz aşısının hamilelik döneminde güvenli olduğu görülüyor. Bir çalışmada, kuduza maruz kalan 21 hamile kadının hiç birinde aşılama sonrasında annede veya bebekte bir yan etki ortaya çıkmadığı gözlenmiş.

Bir diğer çalışmada ise anne adayının kuduza maruz kalmış olma ihtimalinde tedavinin asla geciktirilmemesi gerektiği belirtiliyor. Meksika’da yapılan bir vaka çalışmasında, hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde kuduza maruz kalmış olan iki kadının aşılar ile kolayca bağışıklık kazandığı görülüyor.

Fakat mağaracılık, hayvanlarla ilgilenme gibi işleri olan ve kuduz olabilecek hayvanlara maruz kalınabilecek yerlerde yaşayanlar haricindeki kişilere önleyici bir kuduz aşısı uygulaması gerekli görülmüyor. Bu nedenle hamilelikte kuduz aşısı olmanıza gerek yok fakat herhangi bir hayvan tarafından ısırılacak veya yaralanacak olursanız bir an önce sağlık kurumlarına başvurarak kuduz aşısı olmanız gerekiyor.

Hamile olmayan bireylerde ise önleyici olarak bir kuduz aşısı uygulaması yapılabiliyor fakat bu bireylerde bile kuduz şüphesi olan hayvanlarla temas durumunda yeniden aşılama uygulaması gerçekleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir