hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte mide bulantısı, nedenleri, önlemi

Hamilelikte mide bulantısı, nedenleri, önlemi

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?

Mide bulantısı genellikle sabah hastalığı olarak bilinir ama bu terim biraz aldatıcı olabilir. Mide bulantısı sadece sabah ortaya çıkmaz. Bulantı hissi günün her saatinde ortaya çıkabilir ve bazı kokular, parfümler veya yiyecekler tarafından tetiklenebilir.

 

Gebe kadınların % 50’si ila % 80’inde sabah bulantısı vardır. Hamileliklerin yaklaşık % 50’sinde bulantı ve kusma bir arada görülürken, % 25’inde sadece bulantı görülür. Kadınların % 25’inde ne bulantı ne de kusma görülmez. Bulantı, gebeliğin şiddetli semptomlarından değildir ancak yine de yoğunluğu hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

 

Hamileliğin ilk semptomu olarak sabah hastalığı

Sabah bulantısı, mide bulantısı ve kusma, gebeliğin ilk belirtileri arasında olabilir. Tipik olarak hamilelik döneminin 4. haftası ila 6. haftası arasında ya da adet dönemini kaçırdığınız zaman başlar. Sabah hastalığı erken gebeliğin en yaygın ve en rahatsız edici semptomlarından biridir. Kadınlar sonsuza dek sürecek gibi hissetse de, bulantı ve kusma genellikle ilk trimesterden sonra azalarak, son bulur.

 

İlk ay boyunca kusmaya yol açacak açıklanamayan mide bulantısı, çok daha az yemek yemenize neden olurken, banyoda da daha fazla zaman harcayacağınız anlamına gelebilir. Genellikle erken gebelik ile karakterize olan bir “belirtiler dizisi” olarak ortaya çıkar. Bunlar meme hassasiyeti, sırt ağrısı, kabızlık ve koku duyusunda artıştır. Ne yazık ki, kabızlık ve koku duyusunun artması durumu daha da kötüleştirebilir. Bulantı ve kusma çoğu durumda hamileliğin 16. haftasına kadar devam edebilir, ancak bu kesin değildir. Gebelik süresi boyunca bulantı yaşama yüzdesi çok düşüktür.  Mide bulantısı aşağıdaki zamanlarda ortaya çıkabilir:

 

  • Kavrama ve döllenmeden 4 hafta ile 8 hafta arasında
  • İmplantasyon
  • Adet dönemi geciktiği zaman

Hamilelikte mide bulantısının nedenleri nelerdir?

Hormonların, özellikle östrojenin, sabah bulantılarının birincil nedeni olduğu düşünülmektedir. Östrojen seviyeleri, genellikle ilk ay veya gebelikte herhangi bir dönemde aniden artar ve dalgalanır. Bu hormon dalgalandıkça, kadınlar genellikle bulantıya sebep olabilecek koku hassasiyeti yaşıyorlar. Sabah bulantılarının diğer nedenleri arasında hCG seviyelerindeki artış, sindirim kaslarında rahatlama ve kusma korkusu nedeniyle öğün atlamak sayılabilir.

 

Hamilelikte mide bulantısı kontrolden çıkarsa

Mide bulantınız ve kusmanız, herhangi bir tetikleyici olmadan ortaya çıkarsa ve beklediğinizden daha sık görülüyorsa, hemen doktorunuza görünmelisiniz. Potansiyel olarak hiperemezis gravidarum olarak bilinen bir sorununuz olabilir. Bu durum ağır mide bulantısı ve kusma, kilo kaybı ve elektrolit dengesizlikleri ile seyreder. Hafif vakalar genellikle beslenme değişiklikleri, dinlenme ve antiasitler ile tedavi edilir. Ciddi vakalar genellikle hastanede kalmayı gerektirir, böylece anne, intravenöz yoldan sıvı ve besin alabilir. İlk önce sağlık uzmanınıza danışmadan bu sorunu çözmek için herhangi bir ilaç kullanmayın.

 

Hamilelikte mide bulantısının tedavisi var mıdır?

Eğer yataktan kalkmadan önce kendinize bolca vakit ayırırsanız veya güne yavaş başlarsanız, bulantıların azaldığını fark edebilirsiniz. Başka bir ipucu: Sıvı içecekleri yemeklerden önce veya yaklaşık yarım saat sonra tüketmektir. Öğünlerle birlikte su içmemelisiniz. Yemek pişirirken kokusu sizi rahatsız ediyorsa, yemek pişirirken veya birileri sizin için yemek pişirirken bir pencere açmayı deneyin.

 

Yemeğinizi yavaş bir şekilde yemelisiniz. Bu, hamilelikle ilişkili mide bulantısını büyük ölçüde azaltabilir. Mide bulantısı en güçlü olduğu zaman kraker ve su tüketebilirsiniz. Günün daha geç saatlerinde bulantı olması durumunda, sadece hafif yemekler yiyin. Yataktan çıkmadan bir şeyler atıştırmak, mide özellikle boşken bulantı fazla olduğundan, yararlı olabilir.

 

Küçük öğünler halinde ve sık sık yiyin

Her zaman yanınızda galeta, tahıl ve kraker gibi aperatifler bulundurun. Sabahları yavaşça kalkın ve aç karnına hareket etmekten kaçınmak için yatağınızın yanında bulundurduğunuz krakerlerden atıştırın. Daha sonra midenizin; muz, pilav, elma püresi ve çay gibi kolay sindirilen besinler de dahil olmak üzere beş veya altı küçük öğün yiyerek; günün geri kalanında boş kalmadığından emin olun. En az iki saatte bir yemek yemeye çalışın.

 

Bol sıvı tüketin

Hamileliğin ilk birkaç ayı boyunca vücudunuzun daha fazla suya ihtiyacı vardır, bu nedenle nemlendirilmesi önemlidir. Gazsız içecekler, çorba ve meyve suları tüketin. Yemeğinizle birlikte sıvı tüketmekten kaçınmayı deneyebilirsiniz çünkü sıvı midenizi dolduracaktır ve yiyecek için daha az yer kalacak ve bulantı hissini daha da kötüleştirecektir. Günde 6-8 sekiz bardak su için.

Ortamı kontrol edin

Sizi rahatsız eden kokulardan kaçınarak (bunlardan bazıları sizi daha önce hiç rahatsız etmemiş olabilir) bulantıyı önleyebilirsiniz. Başka birisinin sizin için yemek pişirmesini isteyin, böylece pişirme işleminde kullanılan belirli bir madde tarafından mide bulantınız tetiklenmemiş olur. Ayrıca, stresin azaltılmasının mide bulantısı ve kusmayı azalttığı gösterildiğinden, huzurlu bir ortam yaratmaya çalışın. Sakinleştirici müzik dinlemeyi, yoga veya meditasyon yapmayı veya nefes egzersizleri yapmayı deneyin. Bu teknikler ayrıca, daha iyi bir gece uykusu uyumanıza yardımcı olabilir ve bu da mide bulantısını azaltır.

 

Bulantıyı önleyebilen yiyecekler tüketin

Taze zencefilin mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Zencefilli gazoz, zencefil çayı, rendelenmiş taze zencefil ve zencefilli şekerler tüketin. Nane, mide bulantısını yatıştırdığı bilinen başka bir besindir. Ayrıca limon da, mide bulantısını hafifletir.

 

Takviyeler kullanın

Piridoksin veya B6 vitamini şiddetli ve inatçı mide bulantısı ve kusma yaşayan kadınlara yardımcı olabilir. Bu semptomları olmayan kadınlar için bile, B6 vitamini, özellikle fetüsün gelişimi için önemlidir. B6 vitamini takviyesi almadan önce doktorunuza danışmalısınız, çünkü uzun süreler boyunca alınan yüksek dozlar bebeğin beslenme durumunu etkileyebilir.

 

Mide bulantısının hafifletilmesine yardımcı olmak için, önerilen B6 vitamini dozu 50 mg’dır ve bu kapsül şeklinde kullanılabilir. Bu normal hamilelikte tavsiye edilen miktardan çok daha yüksektir. Hamilelik süresince B6 vitamini ihtiyacınızı karşılamak için diyetinizde şu yiyecekleri bulundurmayı deneyin: Tavuk, balık, karaciğer, yumurta, soya fasulyesi, havuç, lahana, kavun, bezelye, ıspanak, buğday tohumu, ayçiçeği tohumu, muz, fasulye, brokoli, esmer pirinç, yulaf, kepek, yer fıstığı ve ceviz. Gıda kaynaklarıyla ihtiyaçlarınızın % 100’ünü karşılayamadığınız takdirde, bir doğum öncesi vitamin de gerekli miktarda B6 vitamini içerecektir.

 

Mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olacak şeyler olduğu gibi, aslında onu daha da kötüleştirecek şeyler vardır. Öğün atlamak mide bulantısını artıracaktır. Baharatlı yiyecekler yemek ya da yemek pişirmek, ayrıca durumu daha da kötüleştirebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir