hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Sık Tuvalete Çıkmak

Hamilelikte Sık Tuvalete Çıkmak

Tuvalete sık çıkmak hamilelik deneyiminin bir parçası. İlk farkettiğiniz zaman heyecan verici olabilir ve hamileliği beklediğinize dair gerçekçi bir duygu sunabilir. Ancak özellikle son aylarda biraz sinir bozucu olabilir çünkü sık sık tuvalete gitmenizi gerektirir ve uyku düzeninizi bozar.

Hamilelikte sık idrara çıkma konusunda bilmeniz gerekenler, neden olduğu, nasıl başa çıkacağınız ve bir sorun olup olmadığına dair her şeyi bir araya getirdik.

Ne Kadarı Sık Kabul Edilir?

Sık idrara çıkma normalde bir gün içerisinde çıktığınızdan daha fazlasını çıkmaktır ve bu nedenle herkes için farklı olduğu söylenebilir. Günlük idrar yapma düzeniniz 4-10 arası olabilir ve ortalama genelde 6 defa olur.

Bazı kadınlar sadece küçük değişimler görürler ve tuvaleti aynı şekilde kullanmaya devam ederler veya normalden birazcık daha fazla çıkarlar. Bazı kadınlar ise çok ciddi değişimler görürler ve gece gündüz devamlı tuvalete gittiklerini fark edebilirler.

Eğer yeterince tuvalete çıkmadığınız veya çok fazla çıktığınız konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzu arayın veya sonraki kontrolünüzde bu konuyu gündeme getirin.

Trimesterlerdeki Değişiklikler

Tuvalete sık çıkmak erken hamilelik döneminde çok yaygın. Bazen hamileliğin ilerleyen aylarında hafifler ve sonra tekrar gelir. Her trimesterde nasıl olduğuna dair değerlendirmelerimiz aşağıda.

Birinci Trimester

Gebelik oluştuktan iki hafta sonra veya ilk adetinizin gelmediği zaman civarlarında daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Göğüslerdeki gerginlik ve sabah bulantıları ile birlikte sık idrara çıkmak da hamileliğin erken dönem işaretlerinden birisidir ve bu nedenle hamilelik testi yapmak isteyebilirsiniz.

Hamileliğin başlarındaki hormonal değişimler kan akışında ve beden sıvılarında artışa sebep olurlar. Bunun yanında böbrekler daha sıkı çalışırlar ve atıkları vücuttan atmak için çok iyi çalışır hale gelirler. İlk trimesterde rahim de büyümeye başlar ve mesaneye baskı yapar.

Daha fazla sıvı ve daha verimli böbrekler bir araya geldikleri zaman, bu daha fazla idrar anlamına gelir. Ayrıca idrar torbasına baskı yapan rahim, daha fazla boşaltım yapmanız gerektiği hissini yaratır.

Eğer ilk haftalarda idrar ihtiyacında artış fark etmiyorsanız, bu bir problem olduğu anlamına da gelmez. Endişe etmenize gerek yok. Sık idrara çıkma durumu hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde sizi de bulacaktır.

İkinci Trimester

Hamilelik devam ederken, beden yeni değişimlere adapte olmaya başlar. Aynı zamanda büyüyen rahim karın boşluğuna doğru yükselir ve mesanedeki yükün bir kısmı azalır. Bu nedenle ikinci trimesterde genelde sık tuvalete çıkma durumu hafifler.

Üçüncü Trimester

İdrara gidip durma durumu üçüncü trimesterde genelde tekrar geri gelir çünkü rahim ve büyüyen bebek ağırlıktan dolayı tekrar aşağı doğru inme eğilimindedir ve bu da pelvis ile mesane üzerinde tekrar baskı oluşturur.

Doğum Sonrası

Bebeğin doğumu idrar torbasındaki basıncı hafifletir ve böylece idrar yapma ihtiyacı azalır. Ancak bedeninizin hala iyileşmek için zamana ihtiyacı var. Boşaltım sisteminin hamilelik öncesi haline dönmek için aşağı yukarı 8-12 haftaya ihtiyacı var.

Ne Zaman Problem Olur?

Hamilelikte sık idrara çıkmak normal ve yaygın bir durum. Genelde bir endişe kaynağı da değil. Ancak sık idrara çıkma bir sağlık probleminin işareti olabilir. Hamilelikte sık idrara çıkmak aşağıdaki anlamlara da gelebilir:

Mesane Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu veya mesane enfeksiyonunun işaretlerinden birisi sık idrara çıkmaktır. Herhangi bir belirti veya işaret olmadan idrarınızda bakteriler bulunabilirler ancak idrar yolu enfeksiyonlarında yanma, ağrı, tuvalete gittikten sonra tekrar gitme ihtiyacı, idrarda kan ve ateş gibi başka belirtiler de olurlar.

Doktor doğum öncesi kontrollerde bu tip belirtilerinize dair sorular da soracaktır ancak enfeksiyon olabileceğinizi düşünebiliyorsanız arayabilirsiniz de.

Gebelik Diyabeti

Gebelik diyabeti, hamilelikte ortaya çıkan ve bebek doğduktan sonra ortadan kalkan bir diyabettir. Kanda çok fazla şeker bulunduğu zaman ortaya çıkar.

Sık idrara çıkma hamilelik diyabetinin işaretlerinden bir tanesi. Diğer belirtiler arasında susuzluk ve yorgunluk bulunuyor. Bu belirtiler gebelikte de olabildikleri için farkı söylemek zor olabilir. bu nedenle hamilelik süresince doktorunuz gebelik diyabeti testi yapacaktır.

Diğer Sebepler

Sık tuvalete çıkmanın diğer sebepleri şöyle olabilirler:

 • Çok fazla su ve diğer sıvıları içmek
 • Çok fazla kafein almak
 • Çok kilo almak, mesaneye baskı yapabilir
 • Vücuda su attıran yan etkileri olan ilaçlar kullanmak
 • Boşaltım sistemini veya pelvik bölgeyi etkileyen sağlık problemleri ve yaralanmalara sahip olmak

Başa Çıkmak İçin İpuçları

Hamilelik ve sık tuvalete çıkmak el ele ilerler. Çevresinden dolanmanın veya durdurmanın bir yolu yok. Ancak daha kolay atlatabilirsiniz. Hamilelikte sık tuvalete çıkma konusunda size yardımcı olacak bazı ipuçları şöyle:

 • Yeterince sıvı alın: Muhtemelen tuvalete çıkma konusunda derdiniz olduğundan daha fazla sıvı almak istemeyeceksiniz ancak bedeninize yeterince su vermeniz gerek. İdrar ile daha fazla su kaybediyorsunuz ve bu nedenle sıvı alımını azaltmamanız gerekiyor. Her gün en az sekiz bardak su veya sağlıklı sıvı içmeye devam etmeniz gerek.
 • Gün içinde sıvı almak: Gece pek çok defa tuvalet için uyanmak yorucu ve çileden çıkarıcı olabilir. Bu nedenle gece tuvaletini azaltmak için sabah ve öğlen daha fazla sıvı alarak akşam su içme ihtiyacını azaltabilirsiniz. Yatma saati yaklaşırken daha az içebilirsiniz. Yine de her gün 2 litre kadar sıvı almak önemli.
 • Kafeinden uzak durun: Kafein bir idrar söktürücüdür. Suyu bedeninizden attırır. Eğer kafeinli içecekler tüketirseniz tuvaleti kullanma ihtiyacınız daha fazla olacaktır. Bu nedenle kahve, çay ve koladan uzak durmak veya içimini azaltmak isteyebilirsiniz. Kafeinsiz içecekler daha iyi olacaklardır.
 • İdrar yaparken öne eğilin: İdrarınızı yaparken bedeninizi öne eğin. Öne eğilmek mesanenin daha tam şekilde boşalmasını sağlar.
 • Kilonuzu takip edin: Hamilelikte doğru kilo almaya çalışın. Çok fazla kilo almak mesane üzerinde ekstra baskı yaratır.
 • Kabızlıktan kaçının: Dışkı bağırsaklarınızda dururken, karnınızda ciddi bir yer kaplar. Bu da mesaneye daha da fazla baskı yapar. Hamilelikte kabızlıktan tamamen kaçınmak mümkün olmayabilir ancak doğru şeyler yiyerek, yeterince sıvı alarak, biraz spor yaparak ve yeterince lif tüketerek elinizden geleni yapabilirsiniz.
 • İdrar yolu enfeksiyonu işaretlerini bilin ve önleyin: Bedeninize dikkat edin ve idrar sıklığınızda ve idrar yolu enfeksiyonu belirtilerinizde bir değişiklik olunca bunu fark edin. Enfeksiyondan kaçınmak için ihtiyaç gelince tuvalete gitmeli, gidince mesaneyi tamamen boşaltmalı, temiz olmalı ve daima önden arkaya silmelisiniz.
 • Olabildiğince dinlenin: Gece tuvalete gitme ihtiyacı uyku kalitesini bozar ve gün içinde yorgunluğa sebep olur. Gerekirse öğle uykusu uyuyun veya en azından bir kaç dakika bacaklarınız yukarıda yatar pozisyonda dinlenmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir