hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Sırt Ağrısı İçin Çözümler

Hamilelikte Sırt Ağrısı İçin Çözümler

Hamileliğin başından sonuna kadar anne adayının pek çok şikayeti olur. Gebeliğin ilk gününden itibaren hem hormonsal dengelerin değişmesi, hem bebeğin büyüdükçe anne adayının vücuduna baskı yapması hem de hamileliğin getirdiği ruhsal sıkıntıların bir sonucu olarak anne adayları sıkıntılar yaşamaktalar. Bu sıkıntıların çoğunluğu hemen hemen her anne adayında görülürken, bazı sorunlar ise sadece birtakım sağlık sorunlarını yaşayan kadınlarda görülüyor. Ancak hamilelikte sırt ve bel ağrıları söz konusu olduğunda tüm anne adaylarının bu sorundan mustarip olduğunu söylemek mümkündür. Yani bir an önce bebeğini kucağına almak için heyecanlanan kadınlar gece, gündüz bel ağrılarından şikayet ediyorlar. Özellikle de bebeğin ve dolayısıyla da karnın büyüdüğü dönemlerde, doğumun yaklaşan zamanlarda bu ağrılar dayanılmaz hale gelebilir.

Evet, her anne adayı az ya da çok bel ve sırt ağrısı yaşıyor. Ancak bu ağrılar bir kader değil. Bu süreçte bazı önemli noktalara dikkat ederek hamilelik sürecini daha konforlu ve daha az ağrılı ya da ağrısız bir şekilde atlatabilirler. Elbette ki, gebelik öncesine göre 10 – 15 kilo almak, karnın da vücudun diğer bölgelerine göre dengesiz bir şekilde büyümesi, vücudun ağırlaşması birtakım sorunlar yaratacaktır. Ancak bu sorunları mümkün olduğunca azaltmak da yine mümkün olabilmektedir. Sadece gebeliği takip eden doktorun ve uzmanların önerilerine dikkat etmek gerekiyor.

Hamilelikte sırt ağrıları neden olur?

Hamilelikte bel ağrısı genellikle gebeliğin orta dönemlerindeki aylarda, yani 4. – 6. aylarda başlamaktadır. Çünkü bel ağrısına neden olan temel sebepler bu aylarda yoğunlaşmaktadır. 9 ay 10 günlük hamilelik sürecinde anne adaylarının en yoğun olarak yaşadıkları ağrılar, leğen kemiği çevresi veya bel bölgesinde olan kas ve eklemlerin gerilimi ya da gevşemesine bağlı olarak gerçekleşen ağrılardır. Bu ağrıların her ikisi bir arada da olabilir ve o zaman çok daha şiddetli olur. Hamilelik döneminde görülen sırt ve bel ağrıları; biyomekanik, hormonsal, damarsal veya diğer nedenlerle meydana gelebilmektedir. Bu ağrılar anne adaylarının % 40 -60’ında görülmekle birlikte, bu vakaların % 15-20’sinde ağrılar günlük hayatı etkileyecek kadar şiddetli olur, tıbbi bir yardıma ihtiyaç duyulur. Hamilelikteki bel ve sırt ağrılarının sebepleri olarak;

 • Rahmin her geçen gün ağırlaşması,
 • Vücudun ağırlık merkezinin değişerek öne doğru eğim olması,
 • Hızlı bir şekilde kilo almak,
 • Hamileliğe bağlı olarak gelişen duruş bozuklukları,
 • Hamilelikten kaynaklı artan hormonların bel eklemlerinde gevşemeye sebep olması.

Hamilelikte sırt ve bel ağrısına neden olan faktörler bu sürecin sonuna doğru daha da arttığı için son aylarda bel ağrısı biraz daha şiddetlenmektedir. Bununla birlikte gebeliğin ilk aylarında da anne adayları hafif de olsa bel ağrısı yaşayabilirler. Ancak hamileliğin ilk aylarında çok şiddetli bel ağrısı olursa bunun bel fıtığı gibi gebelik dışında bir sebebi olabileceğinden şüphe edilmeli ve bu araştırılmalıdır.

Hamilelik öncesinde bel çukuru fazla olanlar hamilelikte daha fazla bel ağrısı yaşıyor!

Hamilelikte bel ve sırt ağrıları çok sık görülmekte ve doğum yaklaştıkça bu ağrılar artmaktadır. Bu konuda yapılan bazı çalışmalar, hamilelikten önce bel çukuru fazla olanların hamilelikte bel ağrısına yatkın olduğunu göstermiştir. Hamilelikte 9 ay gibi kısa bir süre içinde anne adayının normalden çok fazla kilo alması bel ağrısı olmasına neden olabilir. Hamilelikte anne adayının rahmindeki büyüme karın ve sırt kasları arasında kuvvet bakımından bir dengesizliğe ya da büyümüş rahmin ağırlığı doğrudan sebep olduğu için ağrı yapabiliyor. Hamilelik döneminde relaksin, östrojen ve progesteron serum salgılarında artış olur. Vücutta yüksek oranda relaksin salgılanması eklemlerde gevşemeye, östrojen de relaksinin etkisinin artmasına neden olmakta, bunlar da bel ağrısına sebep olmaktadır. Doğuma kadar her geçen gün büyüyen rahim, aort gibi büyük damarlarda basıya neden olur, iskemi ve metabolik bozukluk da bel ağrısı yaratabilir. Ayrıca anne adayının çalışma koşulları ve psikolojik faktörler de bel ve sırtta ağrıya neden olabilir. Eğer vücutta D vitamini eksikliği varsa, kemiklerde yumuşama ve kırılmalar olabilir, kalça veya çevresindeki kemiklerde geçici osteoporoz yaşanabilir, kaslarda zorlama olabilir. İşte bunlar da bel ve sırtta ağrıya neden olabilir.

Hamilelik öncesinde omurga rahatsızlığı olanlar sırt ağrılarına daha çok dikkat etmeliler!

Sırt ağrıları hamilelikte en yaygın olarak yaşanan sorunların başında gelmektedir. Zaten anne adaylarının büyük çoğunluğu hamileliğin genellikle 4.-6. aylarından itibaren bel ağrıları yaşar ve bunlar doğum sonrasında büyük oranda geçer. Ancak eğer anne adayının sırt ağrılarına yol açan başka sebepleri varsa bunlar hamilelikte bu ağrıları daha yoğun yaşarlar ve doğumdan sonra da ağrılar geçmez. Örneğin hamilelik öncesinde çok kilolu olanlar, hamilelik sürecinde gereğinden fazla kilo alanlar, omurga rahatsızlığı olanlar, çoğul gebelik yaşayanlar, bel fıtığı sorunu olanlarda ağrılar çok daha şiddetli ve sık görülür.

Kasık ağrısı ve kanama varsa çok risklidir!

Hamilelikte bel ağrısı çok yaygın olarak görülmekle birlikte, hamileliğin son dönemlerinde çok daha sık yaşanır. Ancak bazı anne adaylarında hamileliğin ilk dönemlerinde de bel ağrısı görülebilir. Bunun sebebi de artan hormonlar olabilir. Hamileliğin ilk 3 ayında da yine büyüyen rahim ve artan hormonlar nedeniyle oluşan bel ağrıları düşük yapma riski olarak görülebilir. Ancak hamilelikte düşük tehlikesi olduğunda bel ağrısına kasık ağrısı da eşlik eder ve sıklıkla ağrılarla birlikte ya da daha sonra vajinal kanama olur. Aynı şekilde hamileliğin son 3 ayında yaşanan bel ağrıları erken doğum belirtisi olabilir. Hamileliğin son ayında ise bel ağrısı doğum sancıları ile karışabilir.

Hamilelikte sırt ağrılarından korunmak için bir uzmandan yardım almak gerekir!

Hamilelikte katlanabilir seviyede sırt ağrıları normalken, bel fıtığı gelişme riski de biraz artar. Normal şartlar altında bel ve bacak ağrısına yol açmayacak kadar hafif fıtıklar hamilelikten dolayı bel ağrısına sebep olabilir. Anne adaylarında bacak ağrısı sinir köklerine baskıya veya yansıyan ağrılara bağlı olarak gelişmektedir. Bu şekilde sinirlere olan baskılar sonucunda sinirlerdeki damar basısı sonucu ağrılar yaşanabilir. Hamileliğin son 3 ayında büyüyen, ağırlaşan rahmin atardamarlara ve toplar damarlara yaptığı baskı sonucu bacak ağrıları da olabilir. İşte tüm bunlar çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için kesinlikle ihmal edilmemeli ve uzmandan yardım alınmalıdır.

Hamilelikte sırt ağrılarını azaltmak için öneriler

 • Fazla kilo alınmamalı,
 • Yeterince D vitamini ve kalsiyum alınmalı,
 • Uzun süre ayakta ya da oturarak hareketsiz kalınmamalı,
 • Her gün mutlaka yürüyüş yapılmalı,
 • Kaslardaki gerilimi azaltmak için vücudun doğru duruş şekli korunmalı,
 • Sadece geceleri değil, gün içinde sık sık istirahat edilmeli,
 • Otururken sık sık pozisyon değiştirilmeli,
 • İş gereği uzun süreli oturması gerekenler sandalyede otururken bel yastığı kullanmalı,
 • Geceleri daha sık bel ağrısı çekenler sırt üstü değil, yan yatmalı ve karnını yastıkla desteklemeliler,
 • Kalça ve bel bölgesinin yoracak hareketlerden kaçınılmalı,
 • Doğru nefes alma ve gevşeme egzersizleri yapılmalı,
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı,
 • Çok şiddetli ağrı olması durumunda doktor kontrolünde ilaç alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir