hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Sivilce Sorunu

Hamilelikte Sivilce Sorunu

Sivilceler, yani büyük bir toplantının ortasında veya düğün gününüzde ortaya çıkan pembe, içi irin dolu ve tahriş eden varlıklar, yüzünüzde, saç hizasında, boyunda, göğüslerde ve hatta kalçalarda ortaya çıkabilirler. Fakat bu önemli günlerde bile sivilceniz olmadıysa, hamilelikte her zaman karşılaşma ihtimaliniz var.

Hamilelikte Sivilce Sorunu

İki şey sivilcelere yol açar ve bunlar hamileliğin 6. haftasında ortaya çıkma eğilimindeler: hormon atakları ve sıvı birikiminde artış. Hamilelikte progesteron hormonu artar ve bu da bezlerinizin akne yapan yağlarının üretimini arttırır. Bu yağ gözenekleri tıkar ve bakteri birikimine sebep olarak sivilceleri yaratır. Biriken sıvılardaki artış ise sıvılardaki toksin miktarından dolayı sivilcelere sebep olur.

Ne Yapabilirsiniz?

  • Temizlenin: En iyi saldırı iyi bir savunma. Sivilceleri önlemek için gebelikte cildinize iyi bakın. Yüzünüzü yumuşak, sabunsuz bir temizleyici ile günde iki defa temizleyin. Bir akşam bir de sabah. Özellikle çana ve alın çizgisini güzelce yıkayıp durulayın çünkü buralardaki gözenekler tıkanma eğilimindeler. Saçlarınızı düzenli olarak yıkayın, özellikle yağlılarsa. Yastık, havlu ve taktığınız şapkaları da düzenli olarak temizleyin.
  • Sivilceleri soymayın: Sivilcelere karşı aşırı yııkama ve agresif keseler yapmak işe yaramaz çünkü cildiniz hem hamilelikte fazla hassas h ale gelir, hem de aşırı yıkama onun doğal nemini yok eder ve bu da yağ bezlerinin kaybolan nemi geriye koymak için aşırı çalışmalarına sebep olur ve sizi sivilcelere daha yatkın hale getirir. Sivilceleri sıkmaktan da kaçının. Bunlar sadece sivilceleri arttırır ve yara izleri kalmasına sebep olurlar.
  • Nemlendirin: Mantıksız görünse de yağsız bir nemlendirici kullanmak cildin rahatsız olmasını engeller. Çünkü bazen aşırı kuru bir cilt sivilcelere sebep olabilir.
  • Satın almadan önce okuyun: Yağsız cilt bakımı, makyaj ve saç bakımı ürünleri alın ve sivilce yapmadığı üzerinde yazan ürünleri kullanın. Yağsız nemlendiriciler de iyi bir fikir.
  • Güneşe dikkat: Hamilelikte kullanımı bile güvenli olan pek çok sivilce ilacı, sizi güneş yanıklarına yatkın hale getirir. Güneş akne lezyonlarının kurumasına yardımcı olsa da, çok fazlası cilt kanseri riskini arttırır ve cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Bu yüzden dışarı çıkarken en az 30 korumalı güneş kremleri kullanın ve krem de yağsız olsun.
  • A vitaminine dikkat: A vitaminini gıdalardan daha fazla alın çünkü cildi sağlıklı tutar ve süt, balık, yumurta ve havuç gibi besinlerden elde edilebilir. A vitaminini takviyeler ile almaktan kaçının çünkü fazlası doğum kusurlarına sebep olabiliyor ve bu nedenle beslenme yoluyla yeteri kadarını edinmelisiniz.
  • Akıllıca yiyin: Şeker ve rafine tahılları tüketmeyi bırakmak, cildinize çok fayda sağlayabilir. Tam tahıllar daha iyi olurlar. Ayrıca kızarmış gıdalar gibi ürünlerdeki sağlıksız doymuş yağlar da sivilceleri arttırabilirler. Bu nedenle bunları cilde iyi gelen avokado, somon, ceviz ve bademdeki sağlıklı yağlar ile değiştirmek gerekli. Cildiniz için daha iyi olan bazı gıdalar şöyle: taze meyveler, sebzeler ve az miktarda bitter çikolata. Ancak çikolata çok az tüketilmeli çünkü içinde kafein var.
  • İçin: Bol bol su içmek cildi temizler, onu daha nemli ve temiz tutar.
  • Doktorunuzla görüşün: Doktor haricen kullanılan tedavi ürünlerine onay verebilir. Bunlar arasında ilk trimesterden sonra benzol peroksit veya azelaik asit bulunuyor. Ayrıca eritromisin ve diğer antibiyotikleri barındıran kremleri de kullanmanızı önerebilir ancak bunları sadece doktor önerisi ile alın.

Hangi Seçenekler Güvenli Değil?

Yetişkinlerdeki sivilceler bazen Retin-A gibi güçlü ürünler ile ortadan kaldırılıyorlar ve harici diğer retinoidler de kullanılabiliyorlar. Ancak bunların hepsi doğum ve emzirme dönemi bitene kadar uygun değiller çünkü cilt tarafından emildikten sonra bebeğin kan akışına ve süte geçebiliyorlar. Tetracycline ve oral isotretinoin de yasak çünkü doğum kusurlarına sebep olabiliyorlar. Hatta hamilelikte tüm oral akne ilaçlarından uzak durmak en iyisi.

Amerikan Jinekoloji ve Çocuk Doktoru Koleji, haricen kullanılan salisilik asitin gebelikte belli miktarlarda güvenli olduğunu belirtiyor ancak diğer hamilelik dermatologları, emzirme dönemi bitene kadar bunların kullanımını uygun görmüyorlar. Bu kimyasalları barındıran çok sayıda ürün var ve bu nedenle herhangi bir kozmetik ürünü kullanmadan önce etiketleri iyi okuyun.

Herhangi bir şeyi denemeden önce daima doktorunuz ile görüşmelisiniz. Ayrıca bilinçsizce kullanıma engel olmak için tüm cilde sürülen ürünlerin etiketlerini iyi okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir