hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Stresle Baş Etmenin Yolları

Hamilelikte Stresle Baş Etmenin Yolları

Hamilelik; heyecan verici, büyüleyici, sinir bozucu ve maalesef streslidir. Normalde yaşadığınız stresin üzerine, bir de hamilelik eklenince; duygusal durumunuz büyüyen bebeğinizi etkileyebilir. Araştırmalar şiddetli stresin; hamilelik sırasında vücudun erken doğuma neden olabilen ve hatta düşüğü tetikleyebilen belirli hormonların üretilmesine neden olarak sorun yaratabileceğini göstermektedir. Bunun ötesinde, hamile olup olmadığınıza bakılmaksızın, stresin duygusal sonuçları çok ciddi olabilir. Bunalımdan tutun da şiddetli depresyona kadar varabilir.

 

Böyle korkunç sonuçlar için aşırı stres gerektiğini unutmayın. Anne adaylarının yaşadığı stres; bebek kaybına neden olacak kadar şiddetli değildir. Hamilelikte görülen stres, kolayca çözebileceğiniz ve her gün yaşadığınız strese ve endişeye benzer olarak görülür. Bebek bekliyorsanız ve stresliyseniz bile, hayatınızın kontrolünü elinize almanın ve stresle baş etmenin yollarını bulabilirsiniz.

 

Yaşam tarzınızı inceleyin

İş faaliyetlerinizi, ev ve aile sorumluluklarınızı ve diğer yükümlülüklerinizi azaltın. Egzersiz yapın, nefes terapileri uygulayın, hobi edinin, arkadaşlarınız için zaman ayırın. Eğer günlük yaşantınızda stresle mücadele etmeye çabalıyorsanız, hamilelikte stres yaratan şeylerden uzaklaşma vaktiniz gelmiş demektir. Örneğin, daha kısa mesai yapın, çalışma saatlerinizi azaltın ve ev işlerini diğer aile üyelerine devredin. Takviminizi düzenleyin ve daha fazla sosyal aktivite ekleyin.

 

Hamileliğin aşamalarının farkında olun

Bir bölümünde gayet iyiyseniz bile, hamilelik ilerledikçe değişmeye hazır olun. Yorgunluk ve sabah bulantıları ilk aylarda sık görülür ancak daha sonra ikinci trimester döneminde bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. İkinci trimester döneminde tipik olarak muhteşem bir enerji artışı yaşayabilirsiniz. Son üç aylık dönemde ise, bebek odası hazırlığı ya da doğumla ilgili çeşitli endişelerle mücadele ediyor olabilirsiniz. Yaptığınız her aktiviteyi azaltın ve daha çok uyuyun. Dengeli beslenin. Daha fazla (hafif) egzersiz yapın. Hamilelikle ve bebeklerle ilgili kitap okumaya başlayın. Kendinizi anneliğe hazırlayın.

 

Kendinize zaman tanıyın

Hamilelikle ilgili birçok şey sizin kontrolünüzde değildir. Şiddetli sabah bulantısı yaşayabilirsiniz. Aşırı yorgun olabilirsiniz. Yatak istirahati gerektiren bir komplikasyon geliştirebilir ve bir süre hastanede yatabilirsiniz. Kendinize zaman tanıyın, çünkü her şey bir sebepten dolayı gerçekleşir. Örneğin mide bulantısı; hormonlarınızın hamileliği desteklemek için gereken şekilde dalgalandığını gösteren bir işarettir. Ve sonuçta, hayatınızın en heyecan verici zamanında önemli olan şey de budur.

 

Neye ihtiyacınız olduğunu bilin ve çevrenizdekiler bilgilendirin

Doktorunuz dışında; neye ihtiyacınız olduğunu, ne kadar çalışmanız gerektiğini, ne kadar dinlenmeniz gerektiğini ve hamilelik sırasında ne yemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Doktorunuzu yanlış bilgilendirmeyin ve açık konuşmaya gayret edin. Eğer yanlış anlaşılmalardan kaçınırsanız, stres seviyeniz de azalmış olur. Sevdiklerinizle, özellikle de eşiniz ve diğer aile üyeleriyle iletişim hatlarınızı açık tutun. Onlara söylemediğiniz sürece, ne hissettiğinizi ve ne istediğinizi bilmeyeceklerdir. Size en iyi nasıl yardımcı olabileceklerini kendilerine anlatmalısınız.

 

Kahraman olmayın

Günlük işlerinizi kendiniz yapıyor olabilirsiniz ya da fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi güçlü hissediyor olabilirsiniz. Ancak ev işlerini ve örneğin çamaşır asmayı eşinize bırakmalısınız. Partneriniz kirli kıyafetlerle uğraşırken siz dinlenebilirsiniz. Patronunuz sizden daha fazla seyahat etmenizi istiyorsa, iş arkadaşınızın da sizin yerinize aynı işe gidebileceğini belirtin veya Skype veya başka bir uygulama aracılığıyla etkileşimde bulunup bulunamayacağınızı öğrenin.

 

Her şeyi okuyun

Hamilelik hakkında olabildiğince fazla bilgi edinin. Hamilelik gruplarının sohbetlerine katılın, arkadaşlarınızla konuşun, doğum sınıflarına gidin ve sadece hamileliğin biyolojisi hakkında değil, aynı zamanda duygusal etkileriyle ilgili olabildiğince fazla şey öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Bu şekilde, bir semptom veya sahip olduğunuz hissiyat hakkında endişelenme olasılığınız düşer, çünkü zaten neden olduğunu ve en önemlisi, tamamen normal olduğunu anlayacaksınız.

 

Suçlu hissetmeyin

Rahatlamak için kendinize izin verin. Kendinizi iyi hissettiren şeyleri yapmak için zaman ayırın ve bu konuda suçlu hissetmeyin.

 

Nasıl sakinleşeceğinizi öğrenin

Araştırmalar, denenmiş ve doğru gevşeme teknikleri kullanmanın kalp atış hızını, kan basıncını, stres hormonu seviyelerini ve kas gerginliğini dengelemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Düşüncelerinizi kendinize itiraf edin

Düşüncelerinizi ve duygularınızı tanımlamak için harcadığınız süre, yaşadığınız şeyle başa çıkmak için mükemmel bir yoldur. Düşüncelerinizi günlük olarak yazın veya ses kaydı oluşturun.

 

Duygularınızı doğrulayın

Bu sürece “bilişsel yeniden yapılandırma süreci” denir. Sık sık diğer insanların tepkilerine ve geri bildirimlerine dayanarak kendimiz hakkında olumsuz varsayımlar yaparız. Tekrar eden düşüncelerinizi tanımlayıp bunları yazabilirseniz, daha sonra makul olup olmadıklarını belirlemeye başlayabilirsiniz.

 

Profesyonel yardım alın

Bir terapiste görünün, verilen ilaçları kullanın (hamilelik sırasında kullanımı güvenli olan ilaçlar vardır) veya her ikisini de deneyebilirsiniz. Mutlu ve rahat hissetmek için ne gerekiyorsa yapın. Kendiniz için yapmayacaksanız bile, bebeğiniz için yapın.

 

Her şeyin ötesinde olayın güzelliğine odaklanın

Bir bebeğiniz olacak, sizden bir parçayı dünyaya getireceksiniz. Buna yoğunlaşın ve mutlu olmak için yeterli sebebiniz olduğunu unutmayın. Bebeğinize alacağınız kıyafetleri, odasının rengini veya kime benzeyeceğini düşünüp, mutlu olun. Bu mutluluğu bebeğinizin de sonradan anlayabilmesi ve okuyabilmesi için günlük tutabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir