hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Ultrasonla Bebeğin Kilosu Nasıl Hesaplanır?

hamilelikte ultrason

Gebelik sürecinde ultrason yöntemi ile bebeğin kilosu hesaplanır. Ancak bu hesap, tahminidir.  Bu sebeple de gerçek bir ağırlık hesabı olarak alınmaz. Ultrason cihazı ya da farklı bir cihazla bebeğin ağırlığının ölçülmesi söz konusu değildir. Fakat ultrasonda gebeliğin kafa çapı (BPD), bacak boyu (FL), karın çevresi (AC) gibi ölçümlerden yararlanılabilir. Bu şekilde de kilo tahmini yapılabilir.

Tahmini kilo; ultrason cihazındaki bilgisayar programı ile otomatik olarak yapılmaktadır. Bu ağırlığa ise, fetal ağırlık adı verilmektedir.

Ultrason yöntemi ve diğer bilgisayar temelli yöntemlerin yanılma payı her zaman için saklı tutulur. Bebeğin tahmini kilosu da;

  • bebeğin pozisyonu,
  • amniyon suyu miktarı,
  • doğumun başlamış olması,
  • bebeğin doğum kanalına girmiş olması,
  • bebeğin konumu gibi etkenlerle değişebilir.

Bu faktörlerin dışında bebeklerin ırkı da tahmini kiloyu etkileyebilmektedir. Her ırk, kendine has fiziksel özelliklere sahip olduğunda, kullanılan ultrason cihazı farklı sonuçlar verebilir. Bundan dolayı da her ülke kendisinde başarılı sonuç veren formülleri ultrason cihazlarında kullanmalıdır.

ultrason

Fundus-pubis ölçümü ile bebeğin tahmini ağırlığının belirlenmesi:

Ultrason yöntemi dışında da bebeğin tahmini kilosu belirlenebilir. Bu yöntem çoğunlukla klinik muayene ile gerçekleştirilmektedir. Anne karnının büyüklüğü göz önüne alınarak yapılan bu tahmini ağırlık; fundus bölgesi ile yapılır. Fundus adı verilen bölge anne rahminin en üst bölümüdür. Pubis adı verilen bölgede çatı kemiğinin önde üst kısmıdır, başka bir tarifle önde pubik kılların en üst noktasıdır. Fundus ve pubis şeklinde ifade edilen bu iki nokta arasındaki mesafenin yumuşak eğilebilir bir mezura ile ölçülmesi sonrasında elde edilen değer ve bazı formüller yardımıyla bebeğin tahmini ağırlığı hesaplanabilmektedir.

Bu yöntem; çeşitli araştırmalarda ultrason kadar başarılı bulunmuştur. Fakat günümüzde daha pratik ve daha güvenilir olması sebebiyle ultrason yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır.  Fakat ultrason bulunmayan,fundus-pubis mezura ölçümü ancak doktor ve ultrason bulunmayan, ebeler tarafından yapılan tarama muayenelerinde v.b kullanılmaktadır.

Diğer yöntemler:

Ultrason yöntemi dışında kullanılan yöntem MR yöntemidir. Bu yöntem, mahzetik rezonans olarak da adlandırılabilir. Bunun dışında hamilelikte çeşitli hormon değerlerinden de yararlanılabilir. Bu durumda hamilelikte bazı hormon değerlerinden faydalanılarak bebeğin ağırlığını tahmin edebilecek formüller geliştirilmiştir. Bu yöntemler güncel yöntemler değildir.

Anne karnındaki bebeğin tahmini kilosu neden hesaplanır?

Gebeliğin tahmini ağırlığı, ultrason ölçümü için oldukça önemli bir faktördür. Özellikle de gebeliğin 5. Ayından itibaren, tahmini kilo oldukça önem kazanmaktadır.

Bebeğin ağırlığının ölçülmesinin başlıca nedenleri:

Bebekte gelişim geriliği olup olmadığını tespit etmek,

Erken doğum riski olup olmadığını belirleme veya su gelmesi olanlarda bebeğin doğum ağırlığını tahmin ederek ona göre doğuma karar verme veya bebeğin yoğun bakım ihtiyacı olabileceğini tahmin etme,

İri bebek (makrozomik) bebekleri tespit etme ve bu bebeklerde doğum yöntemine karar verme,

İkiz bebeklerde ikizler arasındaki kilo farkını ve buna bağlı olası komplikasyonları değerlendirmek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *