hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Yapılması Gereken Aşılar

Hamilelikte Yapılması Gereken Aşılar

gebelikte-yapilmasi-gereken-asilar

Genel olarak, ölü (inaktive) virüsleri içeren aşılar gebelik sırasında verilebilir. Hamileler için canlı virüs içeren aşılar önerilmemektedir.

Gebelik sırasında rutin olarak iki aşı önerilir:

Grip (grip) aşırı: Grip aşısı, grip mevsiminde hamile olan kadınlar için – genellikle Kasım’dan Mart’a kadar – önerilir. Grip atışı inaktif bir virüsten yapılmıştır, bu nedenle sizin ve bebeğiniz için güvenlidir. Canlı bir virüsten yapılmış burun sprey aşılarından kaçının.

Tetanoz toksoidi, azalmış difteri toksoid ve aselüler boğmaca (Tdap) aşısı: Tdap veya tetanoz-difteri (Td) aşılamış olduğunuz zamana bakmaksızın bebeğinizi boğmaca (boğmaca) dan korumak için her gebelik sırasında tek bir doz Tdap aşısı önerilir. İdeal olarak, aşının gebeliğin 27 ila 36 haftası arasında verilmesi gerekir.

Gebelik sırasında grip aşısı ve Tdap aşısının alınması sizi enfeksiyona karşı koruyabilir ve doğumdan sonra bebeğinizi aşı olmadan önce korumaya yardımcı olabilir. Bu önemlidir, çünkü grip ve boğmaca bebekler için özellikle tehlikelidir.

Yurtdışına seyahat ediyorsanız veya bazı enfeksiyonlara yakalanma riskiniz varsa, sağlık uzmanınız gebelik sırasında hepatit A ve hepatit B aşısı gibi diğer aşıları önerebilir.

Hamilelik süresince bazı aşılardan kaçınılmalıdır:

  • Varis (su çiçeği)
  • insan papillomavirüsü
  • Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık
  • Zoster

Hamile kalmadan önce bile, tüm aşılarınızda güncel olduğunuzdan emin olun. Bu, sizi ve çocuğunuzu ciddi hastalıklardan korumaya yardımcı olacaktır. Örneğin, kızamıkçık bulaşıcı bir hastalıktır ve hamile kaldığınız zaman alırsanız çok tehlikeli olabilir. Düşük veya ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Kızamıkçıklara karşı en iyi koruma MMR (kızamık kabakları-kabakulak-kızamıkçık) aşısıdır, ancak güncel değilseniz, hamile kalmadan önce yaptırmanız gerekmektedir. Hastalığa karşı bağışık olup olmadığınızı görmek için gebelik öncesi kan testi yaptığınızdan emin olun. Kızamıkçık için aşı yaptırmanız gerekiyorsa, MMR aşısının alınmasından bir ay sonrasına kadar hamile kalmaktan kaçınmalısınız ve ideal olarak bağışıklığınız bir kan testiyle teyit edilinceye kadar yapılmamalıdır.

Hamilelik sırasında bir röntgen ışınları güvenli midir?

Evet – hamilelik sırasında bir röntgen filmi geçirmek genellikle güvenlidir. Gebelikte tanısal bir röntgen filminin gelişmekte olan bir bebeğe zarar vermesi ihtimali çok düşüktür. Kol, bacak, kafa, diş veya göğüs gibi çoğu X-ray muayenesi, üreme organlarınızı radyasyona maruz bırakmaz ve kurşuni bir önlük ve yaka dağınık radyasyonu engellemek için giyilebilir. İstisna, abdomeninizi (ve bebeğinizi) radyasyona maruz bırakan abdominal röntgen filmidir. Yüksek dozdaki radyasyon, bebeğin hızla büyüyen hücrelerinde değişikliğe neden olabilir. Buna bağlı olarak, bu değişikliklerin bir bebeğin doğum kusurları veya lösemi gibi bazı kanserler üzerindeki riski hafifçe arttırabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, teşhis amaçlı bir X ışını ile ilişkili tipik radyasyon dozu – hatta karın veya pelvisden biri bile – bu riski teşkil etmediğini unutmayın.

Röntgen filmi çekmeden önce, hamile olup olmadığınızı belirtin. Şartlara bağlı olarak, radyasyonu içermeyen bir görüntüleme çalışması yapmak mümkün olabilir. Buna ek olarak, bir röntgen ışınına gereksinim duyan bir çocuğunuz varsa, hamileyseniz veya hamile kalırsanız, muayene sırasında mutlaka belirtin. Hamile olduğunuzu bilmeden önce röntgen filmi çekilmesi gerekiyorsa, olası risklerin çok uzak olduğunu unutmayın. Radyasyona maruz kalma ile ilgili endişelerinizi doktorunuzla paylaşın. Bebeğinizin radyasyon maruziyetini hesaplamak için bir tıbbi radyasyon fizikçisine danışabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir