hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte Yorgunlukla Başa Çıkmanın Yolları

Hamilelikte Yorgunlukla Başa Çıkmanın Yolları

Hamilelikte yorgunluk, pek çok kadının kaçınamadığı belirtilerden bir tanesi. Ne yazık ki hamileliğiniz boyunca elbet bir an yorgunluk sıkıntısı yaşayacaksınız. Yorgunluk özellikle ilk trimesterde yaygın ancak hamileliğin sonuna doğru sık sık ortaya çıkabiliyor.

Hamilelik yorgunluğunun sizi ne kadar etkileyebileceğini görmek şaşırtıcı olabilir. Bu sadece yorgunluk değildir ve kendinizi en olmadık anlarda uykuya teslim etmeye hazır görebilirsiniz. Favori kitabınızı okurken, önemli bir iş toplantısında, hatta cinsellik yaşarken bile uykuya dalabilirsiniz. Bu önemli etkinlikleri kaçırmamak için hamilelikte yorgunlukla mücadele edebileceğiniz 14 yöntem var.

İmkan Olduğunca Uyuyun

Sağlam bir uyku arkadaşınızdır ve bu nedenle içinizde bir başka insan büyürken kendinize biraz ara verin ve uykuya vakit ayırın. Bebek tüm enerjinizi alıyor ve bu nedenle aradaki uyku eksiğini tamamlamanız gerekli. 20 dakikalık bir öğle uykusu bile günün geri kalanında sizi canlandıracaktır.

Rahatlamaya Vakit Ayırın

Enerji kazanmak için illa ki uyumak zorunda değilsiniz, sadece dinlenmek bile yardımcı olur. Hamileliğin geç dönemlerinde, bebek içeride hareket eder ve ayrıca kütlesi de büyüdüğünden mesaneye baskı yapar ve gece tuvalete kalkıp durup uykusuz kalırsınız. Bu yüzden ev işlerine daha az vakit ayırıp biraz dinlenmeye çalışın. Kitap okuyun, sakinleştirici müzikler dinleyin, meditasyon yapın, size dinlenik ve rahat hissettirebilecek ne varsa yapın.

Bedeninizi Dinleyin

Hamilelik testi pozitife döndüğü andan itibaren, muhtemelen bedeninizin şahane olduğununun farkındasınız. Bedeniniz aynı zamanda oldukça akıllı ve bu nedenle size verdiği işaretleri okumalısınız. Eğer yorgunsanız, dinlenin. Hamilelik çok enerjinizi alır ve bu nedenle kendinize hamile olmadığınız zamana göre çok daha iyi bakmalısınız.

Su İçin

İnsanlar dehidrasyonun onları ne kadar etkilediğini fark ettiklerinde genelde şaşırıyorlar. Hamilelikte günde en az sekiz bardak su içmelisiniz. Susuzluk enerji ve konsantrasyonu yok eder ve bu nedenle su içip fark yaratıp yaratmadığını görmelisiniz. Eğer suyun tadını sevmiyorsanız, içine biraz limon dilimi ve salatalık atarak aroma vermeye çalışın.

İyi Yiyin

Bebeğiniz ihtiyacı olan şeyleri bedeninizden alır ve bu nedenle iyi işlev gösterebilmek için ihtiyacınız olan tüm gıdaları tam almalı, sağlıklı, dengeli bir beslenmeye sahip olmalı, taze sebzeler, proteinler ve iyi yağlarla dolu bir beslenme gerçekleştirmelisiniz. Kuruyemiş ve çekirdekler iyi bir günlük atıştırmalık olurlar ve size ekstra enerji verirler. Baklagiller, tam tahıllı gevrekler, kinoa, orman meyveleri ve yeşil yapraklı sebzeler de iyi enerji verirler.

Ne yemediğiniz de ne yediğiniz kadar önemli. Eğer sık sık şekerli, işlenmiş ve abur cubur gıdalar tüketiyorsanız, yorgunlukta bunların payı olabilir. Bu gıdalarda genelde yüksek dozda şeker olur ve iki saat sonra şeker tüketme ihtiyacı ile başbaşa kalırsınız. Bu gıdalar bedeniniz için sindirimi zor olabilirler, yani enerji için daha fazlasını tüketmeniz gerekir. Bu tip gıdaları en azından kısarak ve azaltarak enerji düzeylerinizde artış görebilirsiniz.

Az ve Sık Yiyin

Pek çok insan günde üç öğün yiyor ancak ideal olarak beş ve altı küçük öğün tüketmeniz gerekli. Daha sık şekilde daha az yemek, kan şekeri düzeylerini stabil tutar ve enerji düşüşlerine engel olur. Günlük rutininize sağlıklı atıştırmalıklar ekleyerek yeme sıklığınızı değiştirebilirsiniz.

Vitaminlerinizi Alın

Hamile kadınların hamilelik boyunca prenatal vitaminlerini almaları istenir. Vitamin seçerken doktorunuz güçlü vitaminleri seçmeli çünkü basit vitaminlerin dozları genelde hayli düşük oluyor.

Düzenli Spor Yapın

Eğer yorgunluğunuz varsa, spor muhtemelen aklınızdaki son şey olur. Ancak yorgunlukla savaşmanızı sağlayabilir, hatta enerji düzeylerinizi bile arttırabilir. Ne kadar hareket ederseniz, hücreleriniz de o kadar hareketlenirler ve uykudaki hücreler enerji kazanıp uyanmaya başlarlar. 20 dakikalık bir yürüyüş bile ihtiyaç duyduğunuz enerji atağını verebilir. Büyük bir şey gibi görünse de ilk olarak 10 dakika ile yürümeye başlayın ve sonra eve geri dönün. Küçük başlayıp zamanla ilerleterek her gün yarım saatlik spor bile yapabilirsiniz. Yoga, pilates, yüzme ve yürüme hamilelik sırasında popüler seçenekler. Sporunuzu enerji düzeyinizin yüksek olduğu bir zamanda yapmayı unutmayın.

Patronunuzla Konuşun

Eğer işvereniniz hamileliğinizden haberdarsa, hamileliğinizin geri kalanı için size esnek çalışma saatleri önerebilir. Bunun anlamı, çok yorgun günlerde işe geç gelebilmek ve bunu başka bir gün tamamlamak olabilir. Ayrıca hamilelikteki enerji düzeylerinize göre çalışma saatlerinizi ayarlayabilirsiniz. Yorgunluğunuzdan patrona bahsedin ve size nasıl yardımcı olabileceklerini açıklayın. Bazen patronlar beklenmedik düzeyde anlayışlı olabiliyorlar.

Gerçekçi Olun

Eğer hamilelik öncesi haliniz ile aşık atmaya çalışıyorsanız, bu da yorgunluk sebebi olabilir. Kızlarla haftaiçi geç saatlere kadar eğleniyorsanız bu, bunu şu anda yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Geç eğlenceleri öğle eğlencelerine dönüştürün ve kendinize uyku zamanı verin. İşteki ekstra sorumlulukları azaltın, yeni bir şeye geçmeden önce kendinize bir iki hafta zaman verin. Pek çok kadın ikinci trimesterde enerjisinin tekrar arttığını söyler ve o zaman daha fazla enerji harcayabilirsiniz.

Tüm Yardım Önerilerini Kabul Edin

Artık borçları toplamanın vakti. Aile ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Eğer hali hazırda çocuğunuz varsa, güvendiğiniz bir akrabanız onu bir kaç saat parka götürebilir ve siz de biraz uyuyabilirsiniz. Eşinizden de yemek, ev temizliği gibi konularda sorumluluk almasını isteyin ve böylece bebeğin enerjisi için vakit ayırabilirsiniz.

Yapılacaklar Listesini Düzene Sokun

Bazı hamile kadınlar gece uykuya zor dalarlar ve bunun yerine yatarken yapmadıkları her şeye dair endişeler duyarlar. Yapılacaklar listenizi düzene sokarak onu daha yönetilebilir hale getirin. Şimdi ne yapmanız gerektiğine odaklanın ve ne yapacağınıza dair bir takvim oluşturun. Endişelerinizi organize etmek daha fazla kontrol hissi verecek ve geceleri daha kolay uyumanıza yardımcı olacak.

Yatağı Güzelleştirin

Yatağınız bir vaha gibi olmalı, bir uyku cennetine benzemeli ve sizi çağırmalı. Tüm dikkat dağıtan şeyler ortadan kalkmalı – telefonlar, laptoplar ve televizyon. Bunlar sadece dikkatinizi dağıtır ve uykuya engel olurlar. Yatak konforlu, temiz olmalı ve çeşit çeşit yastıklar olmalı.

Bir Profesyonel ile Görüşün

Yorgunluk bazen demir eksikliği ve anemiden kaynaklanabilir ve özellikle hamileliğin sonuna doğru yaygındır. Eğer yukarıdaki öneriler enerji düzeyleriniz konusunda yardımcı olmadılarsa veya aşırı yorgunluğunuz varsa, doktorla görüşün. Demir eksikliği veya başka bir rahatsızlığınız olup olmadığını görmek için demir düzeylerinizi de ölçtürebilirsiniz. Demir konusunda önemli olan ferritin düzeyleri ve bu nedenle doktordan ferritin düzeyleriniz hakkında bilgi siteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir