hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamileyken Ağrı Kesici Kullanılır mı?

Hamileyken Ağrı Kesici Kullanılır mı?

Hamilelik ve rahatsızlık genelde aynı anda olmaya eğilimlidir. Ancak rahatsızlıklar ağrıya evrildikleri zaman, anne adayları hangi ilaçlara güvenebilirler? Neyse ki bazı güvenli ağrı kesici seçenekleri mevcut ancak yine de hamilelikteki her şey gibi dikkatli olmak mecburi. Buna ek olarak alabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz ağrı kesicileri doktorunuzla da konuşmalısınız.

Ağrı kesiciler, ya da diğer adıyla analjezikler, reçeteli veya reçetesiz olarak alınabiliyorlar. Elbette reçeteli ağrı kesiciler diğerlerinden daha güçlüler ancak gelişen bebek için daha fazla potansiyel tehlike barındırıyorlar. Reçetesiz ağrı kesiciler ise tamamen risksiz değiller. Belli reçetesiz ağrı kesiciler doğum kusuru risklerini, ayrıca hamilelik ve doğum sırasında komplikasyon riskini de arttırabiliyorlar.

Hamilelikte Ağrı Kesici Alımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aşağıda ağrı kesicilerin genel bir özeti, güvenli kullanımına dair kısa bir rehber ve hamilelikte kaçınılması gerekenlere dair veriler mevcut. Ancak hamilelikte herhangi bir ilaç almadan önce kesinlikle doktorunuza danışmayı unutmamalısınız. Reçeteli veya reçetesiz olması farketmez.

Hamile Kadınlarda Reçetesiz Ağrı Kesicilerin Kullanımı

Reçetesiz ağrı kesiciler, aktif bileşenlerine göre ikiye ayrılırlar:

  • Acetaminophen: Bu aktif bileşen hamilelikte güvenli kabul edilir. Bilimadamları tarafından iyi araştırılmıştır ve temel olarak baş ağrıları, ateş, ağrılar, sancılar ve boğaz ağrıları için kullanılır. Ayrıca hamileliğin üç trimesterinde de kullanılabilir.
  • Non steroid anti-inflamatuvar ilaçlar: Aspirin, ibuprofen ve naproxen bunlar arasındadır.
  • Aspirin: Aktif bileşen olarak salisilik asite sahiptir ancak gebe kadınlar tarafından kullanılmamalı çünkü hem anne hem de bebek için problemlere sebep olabilir. Özellikle doğumdan önceki günlerde alınması durumunda ağır kanamalara sebep olabilir. Preeklampsi gibi bazı başka tıbbi problemleri olan kadınlar için doktor tarafından belli koşullarda önerilebilir. Aspirin bu hastalardaki ölümcül kan pıhtılarının miktarını azaltır.
  • İbuprofen ve naproxen: Bunlar daha güvenli non steroid anti inflamatuvar ilaçlardır ancak ikisi de gebelikte dikkatle kullanılmalı. İbuprofen ve naproxen ilk iki trimesterde güvenli kabul ediliyor ancak gebeliğin son üç ayında önerilmiyorlar çünkü doğum sırasında kanamayı arttırabilirler.

Hamile Kadınlarda Reçeteli Ağrı Kesici Kullanımı

En yaygın şekilde reçetesi yazılan ağrı kesiciler opioidlerdir ve bunlar afyon bitkisinin türevidirler. Tüm opioidler narkotik olarak görülüyorlar ve bu nedenle doktor onayı olmadan kullanımları yasadışı. Bu güçteki ağrı kesiciler genellikle sakatlanmalar, ameliyatlar, diş problemleri ve migren ağrıları gibi çok yoğun ağrılar için kullanılıyorlar.

Bu reçeteli ağrı kesicilerin pek çok formu mevcut. Doktorlar sadece ilacın faydaları potansiyel zararlarını aşıyorsa bunları hamile kadınlar için yazıyorlar.

Ağrı Kesici Almadan Önce Doktorunuzla Görüşün

Alacağınız tüm ilaçları önce doktorunuzla görüşün, reçeteli veya reçetesiz fark etmez. Özellikle opioid ilaçlar yan etkileri olan güçlü ilaçlardır.

Fakat narkotik ağrı kesicilerin gebelikteki güvenli dozlarına dair bir kanıt da yok. Bebeği riske ettiği konular arasında düşük, ölü doğum ve erken doğum da bulunuyor. Doğumda bebeğin düşük doğum ağırlığına, nefes problemlerine ve aşırı uykululuğa sahip olma riski de doğuyor ve bu da beslenme problemlerine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir