hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hipnoz Yöntemi İle Doğum Nedir?

Hipnoz Yöntemi İle Doğum Nedir?

hipnozla dogum

Günümüzde özellikle büyük şehirlerde yaşayan kadınlar doğum yapmaktan oldukça korkmaktadır. Kadınlar, doğum ile anlatılan hikaye ve mitlerden oldukça etkilenmekte ve bu sebeple de sezaryen doğuma yönlenmektedir. Doğum, kadının hayatındaki en doğal süreçlerden biridir. Kadın, cerrahi ya da tıbbi bir müdahale almadan ciddi bir sorun mevcut değilse bebeğini dünyaya getirebilir. Doğum aşamasında kadını doğum kanalı kaslarının gevşek olması gerekmektedir. Ancak korkan ve gerilen kadın bilinçsizce bu kaslarını sıkar ve doğum daha zorlaşır.

Hipnozla doğum neden önemlidir?

Doğumun zorlaştıran en büyük etken; kadının doğumdan korkması ve strese girmesidir. Doğum konusunda bilinçli ve sakin olmak, doğumun daha kolay ve rahat tamamlanmasını sağlayacaktır. Doğuma müdahale edilmese dahi; annenin doğum sırasında salgıladığı hormonlar anne adayının doğal ağrı kesicisi ve sakinleştiricisidir. Bu sebeple anne adayı doğum aşamasında kendine güvenmelidir.

Hipnoz yöntemleri yardımıyla uygulanan doğumda ise; anne adayı bu olumsuz durumlardan kurtulmaktadır. Kalp kasları, istemsiz kasılan kaslardır. Bu sebeple de bir insanın kalbi atarken, ağrı duymaz. Rahim kasları da aynı kalp kasları gibi istemsiz kasılmaktadır. Bu sebeple de anne adayı doğum sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Yaşanılan ağrı korku ve stres kaynaklıdır. Anne, doğumun ne olduğunu ve vücudunun neler yapabileceğini bildiği sürece doğumunu kolay bir şekilde deneyimleyecektir.

Hipnoz yönteminde gebeliğin 6. Ayından itibaren 5-6 seans hipnoz uygulaması yapılır. Bu sırada verilen komutlar, doğum sırasında anneye yeniden hatırlatılır. Bu aşamada annenin hipnoz doktoruna dahi ihtiyacı olmaz. Oto hipnoz ile doğum sırasında, seanslar hatırlanır ve anne kendini doğal bir sürece bırakır.

Hipnoz yöntemi; Amerikan Tıp Birliği tarafından kabul edilmiştir. Bu sebeple de anne adaylarının ilerleyen zamanlarda doğum yaparken medikal yardım almasına, acil bir durum mevcut değilken gerek olmayacağı öngörülmektedir.

Hipnozla gebelik nasıl geçer?

Hipnoz yöntemi ile destek alan annelerin gebelik belirtileri de azalıyor. Doğumdan önce anne kendi vücudunu kontrol etmeyi öğreniyor, böylece, uykusuzluk, stres, mide bulantısı ya da kusma gibi belirtileri diğer anneler kadar çok yaşamıyor.

Hypnobirthing!

Hipnoz ve telkin yöntemi ile anne adaylarının doğumu oldukça rahat ve korkusuz geçmektedir. Bu yöntemde kadına çocukluğundan itibaren işlenen korkular silinmektedir.

Hypnobirthing yöntemde kadının bilinçaltında mevcut olan korkular giderilmeye çalışılır. Bunun dışında doğru nefes alma teknikleri öğretilir. Bu sayede anne adayı kendine daha çok güvenmeyi öğrenir.

Stres, ağrının ve korkunun çoğalmasına yol açar. Hipnoz yönteminde ise annenin bu olumsuzlukları yaşaması engellenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir