hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Histerektomi (Rahmin Alınması) Nedir?

Histerektomi (Rahmin Alınması) Nedir?

Histerektomi

Histerektomi, rahmin cerrahi müdahale ile alınması operasyonudur. Jinekoloji branşında en çok uygulanan operasyonlar sırasında ilk yeri alır. Operasyon, ortalama olarak 1-2 saatte tamamlanmaktadır.

Histerektomi operasyonun çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir.

Subtotal veya supraservikal histerektomi:

Bu yöntemde rahim ağzı alınmaz, geriye kalan kısımlar alınır.


Radikal histerektomi:

Bu operasyonda ise tüpler, yumurtalıklar, dokular, lenf bezleri, rahim ve rahim ağzı alınmaktadır.


Porro ameliyatı:

Bu operasyonda sezaryen doğumla beraber rahmin de alınması söz konusudur.


Vajinal histerektomi:

Bu operasyon ise karından gerçekleştirilir. Rahim ve rahim ağzı alınır.

Histerektomi neden yapılır?

Histerektomi genellikle rahimdeki miyomlar sebebiyle yapılır. Operasyona karar verilmesi ise, hastanın yaşına bağlıdır. Örnek olarak; miyomlar kadınlarda görülen en yaygın iyi huylu tümörlerdir. Bu sebeple de histerektomi, genellikle miyom sebepli olarak yapılmaktadır. Şayet miyomlar, anormal kanamaya yol açıyor, pelvik ağrılara sebep oluyor ya da bası gibi problemlere yol açıyor ise tedavi olarak histerektomi tercih edilebilir.

Histerektomilerin ortalama olarak %20’sinde sebep, hormonal kaynaklıdır. Bu sebeple de düzensiz kanamalar meydana gelir. İlk önce hastaya medikal tedavi uygulanır ancak bu durumda iyileşme söz konusu olmuyor ise operasyona başvurulabilir.

Histerektominin yapılması gereken diğer sebepler ise;

  • kronik kasık ağrıları,
  • rahim sarkması,
  • kanser öncesi lezyonlar,
  • rahim kaynaklı kronik ağrılar,
  • rahim ağzında mevcut olan kanser öncesi lezyonlar,
  • rahim sarkması olarak sıralanabilmektedir.


Histerektomi doğum sırasında uygulanır mı?

Histerektomi doğum sırasında da uygulanabilmektedir. Genellikle doğum sırasında meydana gelen acil durumlar sebebiyle uygulanmaktaadır. Doğumdan sonra kanamanın durmaması, tamir edilemeyen rahim yırtıkları, bebeğin eşinin ayrılmaması gibi acil müdahale gerektiren durumlarda uygulanmasına karar verilebilir.


Bunun dışında endometriozis, rahim ve yumurtalık kanseri, iyi huylu tümörler gibi durumlarda da histerektomi uygulanabilmektedir.

Histerektomi operasyonundan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Operasyonun gerçekleştiği ilk iki hafta, hasta yorucu eylemlerden kaçınmalıdır. Eylemlerin tenposu yavaş yavaş arttırılmalıdır. Ağır kaldırmaktan ve cinsel ilişkiden doktorun önereceği zamana kadar kaçınılmalıdır.

Banyo yaparken ayakta olmaya dikkat edilmelidir.

Beslenme düzeni doğru ve dengeli olmalıdır.

Tuvalet ihtiyaçlarında şiddetli ıkınmalardan kaçınılmalıdır.

Kanama ya da ateş gibi durumlar söz konusu olursa zaman kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Histerektomi sonrası cinsel hayat biter mi?

Kadınlar genellikle bu operasyondan sonra cinsel hayatlarının biteceğini düşünmektedir. Ancak bu durum söz konusu değildir. Psikolojik sebepler dışında fizyolojik olarak cinsel istek azalmaz ya da cinsel aktivitelerin sona ermesi gerekmez. Operasyon yöntemine göre şayet rahim alınıyor ise çocuk sahibi olma yetisi kaybolabilir. Ancak bu durum, cinsel hayatın sekteye uğramasına yol açmaz.

Histerektomi operasyonundan sonra kadın artık adet görmez. Şayet histerektomi operasyonunda yumurtalıklar da alınmış ise, menopoza ait belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak yalnızca rahim alındıysa kadın sadece adet görmez ancak hormonal durumu normal olacağı için menopoza girmiş sayılmaz. Yumurtalıklar alınmış ise, menopoz tedavisine başlanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir